5.2.2024 Přehled trhu – Prodejní signály u technologické sedmičky. Fed varuje před rychle rostoucím vládním dluhem. Bitcoin nad 43 000 USD

5
(18)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny. Akciový index S&P 500 v pátek vyrostl až po 4975 bodů v reakci na dobré výsledky technologických společností skupiny Magnificient 7. Tento týden pokračuje výsledková sezóna pro sektor fintechu, zdravotnictví a gamingu. Bitcoin během víkendu lehce koriguje ke 42 300 USD čím táhne i altcoiny níže. Kterým směrem se může vybrat tento týden?

Naše poslední video analýza

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se během víkendu pohyboval v pásmu 43 200 – 42 200 USD čím táhne níže velkou část altcoinů. Poslední týden byl spíše růstový. Bude Bitcoin pokračovat k druhému otestování rezistenčního pásma 49 000 USD a dostanou altcoiny znovu prostor k značnému růstu?

Makro kalendář a výsledková sezóna

Tento týden nás čeká výrazné méně makro ekonomických dat než ten minulý. Dnes je na programu jenom série výsledků indexu PMI pro služby a kompozita ze světa. Získáme lepší přehled o dopitu od zákazníků. Očekává se překlopení nad 50 bodů, což reprezentuje mírnou expanzi.

Další zajímavá data budou žádosti o podporu v nezaměstnanosti v Americe ve čtvrtek. Pátek nám přinese ještě nové informace o vývoji inflace v Německu. Můžeme očekávat několik projevů zástupců americké centrální banky Fed.

Po pozitivních výsledcích technologických společností minulý týden nás čekají převážně společnosti ze sektorů medicíny, fintechu, gamingu a konzumního zboží. Tím pádem bychom mohli získat lepší přehled jak silný je (hlavně) americký spotřebitel. Musíme zohlednit, že velká část těchto společností působí po celém světě. Tím pádem by mohli být zasažené rozvíjející se recese v Evropě a Británii. Obzvláště u gigantů jako McDonald’s nebo automobilky typu Ford, Toyota a další.

Po projevu Jerome Powella, ve středu minulý týden, se objevil další jeho komentář ve kterém kritizuje neudržitelnou fiskální politiku vlády. Vláda si půjčuje peníze od budoucí generace, která to spíše než splácením odnese dalším růstem inflace. Není otázka jestli, ale spíše kdy?

Rekordních 8,9 biliónu amerických dolarů vládního dluhu bude letos nutné refinancovat a znovu vydat za výrazné vyšších sazeb. Navíc vládní rozpočet pro rok 2024 je plánovaný s deficitem 1,4 biliónu USD (pozn. anglicky trillion USD).

To znamená že v roce 2024 někdo bude muset nakoupit americké vládní dluhopisy za rekordních 10 biliónů dolarů. To je téměř třetina amerického vládního dluhu, která se bude muset refinancovat za současných zvýšených úrokových sazeb.

Akciové trhy vysílají varovné signály

Akciový index S&P 500 v pátek uzavřel týden dalším růstem až po hladinu 4975 bodů. Dostává se do horní části mého prodejního pásma a zároveň poblíž horní linie žlutého růstového kanálu.

Na jedno a dvoudenním grafu indexu už můžeme zaznamenat formování divergence indikátorů RSI a MACD. Zároveň na denním grafu můžeme označit vývoj posledního týdne jako dokončování impulsní vlny nahoru. Tím pádem se domnívám, že jsme jenom několik dní nebo jednotek týdnů od zformování nového vrcholu. Je úplně jedno jestli index poroste ještě nad 5000 bodů nebo ne. Zrovna ohlášení velmi pozitivních výsledků technologických akcií, podobně jako reportovala META (včetně zavedení dividendy), slouží k natahání co nejvíce retailu do trhu v ten nejhorší čas.

Tím pádem investoři naskakuji do trhu po růstu těchto akcií o nižší desítky procent za jediný den, kdy by správně měli prodávat tento přehnaný optimismus.

Podobný negativní signál nám dávají i jednotlivé akcie ze skupiny “Magnificient 7”, poslední rok táhnou celý index S&P 500 nahoru. Na týdenním grafu společnosti Apple níže můžeme vidět silné divergence podobné jako před zformováním vrcholu na konci roku 2021. Je to signál, že zatímco akcie roste na maxima, někdo velký začíná prodávat svoje akcie do trhu. Bude to nějaký insider z Applu nebo velké investiční fondy jako Buffetův Berkshire?

Zatímco se cena akcií vyvíjí v rámci týdenního růstového kanálu (bílá stínovaná), na menším denním timeframu je rozhodující žlutá růstová linie, která v pátek jen tak tak odrazila vývoj zpátky nahoru. Domnívám se, že je otázka času než se tato linie zlomí a začneme klesat níže. Následně nejbližší supportní hladina se jeví oranžový klouzavý průměr EMA 200 kolem 140 USD. Ten koreluje se spodní linii bílého kanálu.

Tím pádem je na místě sledovat hladinu 180 USD jako klíčovou. V případě návratu ke dlouhodobému trendu se nabízí pokles až do oblasti 70-78 USD (tedy pokles o 60 % z aktuálních hladin). Vím, zní to šíleně. Jenže na těchto cenách se společnost obchodovala před – během Covidového propadu v roce 2020. Zároveň je to nejhorší možná poklesová varianta.

Další slabost na grafu můžeme vidět u společnosti Alphabet (Google), která podobně formuje silné divergence na týdenním a dvoutýdenním grafu. Jako jeden z vítězů roku 2023 vystoupala zpátky na historický vrchol z konce roku 2021 a ještě malinko výše. Tam akcie čekal značný výprodej ze 153 USD na 137 USD v průběhu týdne.

Stejně jako u Applu už máme zformované značné divergence indikátorů RSI a MACD. Akcie se propadá i po pozitivních výsledcích. Je možné, že tyto technologické akcie rostli v euforii z očekávaného soft-landingu rychleji a výše než skutečně měli?

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Dle technické analýzy se jako nejlogičtější cíl pro pokles jeví zóna 80 až 95 USD (tedy pokles o přibližně 45 % z aktuálních hladin. Takové hezké dvojité dno. Šílené že?

Další, dle technické analýzy, nadhodnocená společnost ze skupiny je Nvidia. Takto základní rozbor a výrazné divergence indikátoru RSI a MACD mi stačí proto abych tuto akcii obcházel na daleko. Další red flag, který mě u ní děsí jsou otevřené gapy na grafu. Spekulativní růst díky umělé inteligenci, který ji žene nahoru jednoho dne skončí. Buď se objeví dostatečně silná konkurence, která jim seseká marže a dominantní postavení na trhu nebo se objeví zpomalení zájmu o produkty. Návrat ke dlouhodobému trendu může způsobit pokles o závratných 75 procent. Kdo si myslí, že takto velký pokles není možný. Podívejte se na vývoj společnosti Tesla v roce 2023.

Další ze skupiny je Microsoft, kde je tržní kapitalizace zřejmě oprávněnější a letos roste na nová historická maxima. Na dvoutýdenním grafu se obdobně jeví pomalé formování divergencí. Amazon je lehce pod svým historickým maximem a týdenní graf už znázorňuje mírnou slabost indikátorů.

Poslední ze skupiny je META, která oznámila raketový růst zisku a zavádí dividendu ve velikosti 2 USD ročně za akcii (to reprezentuje 0,42 procenta ročně). Lidi se můžou potrhat, aby nakoupili na historickém maximu. Tuto dividendu vidím spíše jako chytrý tah Marka Zuckerberga, pro zabezpečení si slušného kapesného 700 miliónu USD ročně. Tím pádem nemusí prodat svoje akcie do trhu čím by sestřelil jejich cenu. Pro běžného investora je to však zanedbatelná dividenda.

Bitcoin zpátky kolem 43 000 USD

Bitcoin nám nadále nerozhodně balancuje v úzkém rozsahu kolem 43 000 USD. Ze shora ho brzdí rezistence po 44 300 USD. Ze spodu ho (zatím) drží bílý rostoucí kanál. Otázka zní, která z těchto linii se zlomí první?

V případě udržení supportu, může nastat žlutá varianta a zformování dvojitého vrcholu kolem 49 000 USD. V případě prolomení rostoucího kanálu se vracíme zpátky do nižšího žlutého kanálu. Tam bych spíše vsadil na dosažení zelených supportních hladin. Nejhorší varianta je vyklesání až po bílou invalidační linii kolem 31 000 USD. Její prolomení dolů by znamenalo pokračování medvědího trhu.

Nadále platí moje výzva být na trzích velmi opatrný. Aktuální období dává výrazné více příležitosti, pokud využíváte tradingový přístup. Z pohledu tradingu je lepší jakýkoliv zisk “konzervovat” pomocí metody jako “trackující” stoploss pokud to burza umožňuje.

U akcií velké technologické sedmičky je značná část růstového potenciálu pryč, teď na trhu vládnou silné emoce a chamtivost. Není špatný krok se stáhnout úplně mimo trh a čekat jak se vyvine situace v americké ekonomice. I tak se dají najít sektory a jednotlivé tituly, které jsou značně vyklesané a nabízejí výrazně lákavější příležitosti než velké indexy. Je nutné si je adekvátně analyzovat. Ti z vás, kteří váhají jestli do trhu vstoupit, můžou čas využít pro hlubší studium fundamentální a technické analýzy. Příležitosti budou vždy. Pamatujte na první dva Buffetová pravidla nepřijít o peníze.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Miloš

Když to tak všechno za poslední týdny čtu, docela bych hádal, že nastane nějaký černý pátek (nebo úterý, středa,…).

Technologické akcie přepálené, SP500 index hodně nadhodnocený, americké finance v problémech, Warren Buffett drží rekordní hotovost a čeká. Zlato nahoře. No, nic jiného mi z toho nevychází, než hluboký pád akcií a krypto. Nebo jen akcií? 🙂

Adam Nemčík

Domnívám se, že sentiment který te´d tahal krypto nahoru je přiživovaný od tejné skupiny lidí jako na technologických akcií. Tím pádem bych si v případě většího propadu S&P 500 vsadil spíše i na pokles krypta pod 31 000 USD.

Od obou se teď držím dál a hromadím spíše pozice v težařch zlata. Je nutné být velmi vybíraví … když poslouchám podcasty s nejlepšími investory do zlata, sentiment je snad nejhorší od roku 1980.

Tím pádem je nutno vybírat společnosti, které mají vyzkoumané rezervy a jejich kvalitu (grade) v nejlepšší čtvrtině na světě. Tím pádem pokud budou manažované adekvátně, jejich celkové náklady pro produkci budou v rozsahu 600-1000 USD za unci zlata (AuEq) a 7-13 USD za unci stříbra (AgEq).

Tím pádem vpohodě zvládnou i hlubší korekci na trhu drahých kovů a budou nadále profitabilní. Pokud zlato + stříbro poskočí, tak jejich zisk ještě výraznéji poroste.

Vpodstatě kupujeme kvalitní Cashflow a ty nejlepší firmy 😉

Jan
Hodnocení článku :
     

Píšete to dobře! Skvěle se to čte a je to nabité informacemi. Děkuji

Adam Nemčík

Děkuji za pozitivní zpětnou vazbu, dnes se posnažím to okořenit…jdem do “finále” 🙂

spot_img