3.2.2024 Přehled trhu – Technologické akcie reportují výborné výsledky. Bitcoin a scénáře vývoje. Zlato se pokouší o překonání historického maxima

4.3
(14)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny. Včera večer reportovali po uzavření trhu společnosti Apple, Amazon a Meta. Mnozí se těší ze značného pozitivního překvapení. Podíváme se detailněji co společnosti oznámili. Bitcoin se dnes ráno drží kolem 43 000 USD a nechává prostor altcoinům k růstu. Zlato včera rostlo až ke 2065 USD za unci čím se nepochybně pokusí překonat historickou rezistenci. Jerome Powell na středeční tiskové konferenci naznačil podržení aktuálních úrokových sazeb až do května 2024.

Náš komentář k rozhodnutí Fed

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se prozatím tento týden drží mezi 42 000 až 43 000 USD, tím nechává prostor altcoinům k lehkému růstu. V analýze níže se podíváme co by mohla aktuální struktura znamenat a kam se může cena Bitcoinu nejbližší dny vybrat.

Makro kalendář a výsledková sezóna

Tento týden bylo nejočekávanější událostí zasedání americké centrální banky Fed a rozhodnutí o vývoji úrokových sazeb. Podle očekávání dle nástroje Fed WatchTool se sazby nezměnili. Dle projevu Jerome Powella a následné tiskové konference vyplívá několik důležitých skutečností:

  • Na lednovém setkání žádný zástupce Fedu nenavrhnul snížení sazeb,
  • Snížení sazeb příliš rychle by mohlo zvrátit vývoj poklesu inflace. Ponechání vysokých sazeb moc dlouho může zpomalit ekonomiku. Fed se nachází v zapeklité situaci.
  • Pracovní trh dle Fedu vypadá silný,
  • Powell si nemyslí, že se jim (zatím) povedlo dosáhnout trhy očekávaný (a v akciových indexech započtený) “soft landing”
  • Snížení sazeb zřejmě nemůžeme očekávat ani v březnu

Na pravé straně můžeme vidět srovnání vývoje sazeb dle nástroje Fed Watch Tool. Pravděpodobnost pro ponechání sazeb v březnu roste ze 60,2 % na 61,5 %, i když Powell naznačil, že snížení zatím není v plánu. Tržní názor investorů je však nadále pro 6 až 7 snížení sazeb v roce 2024.

Jsou investoři přehnaně optimističtí? Podobně výrazné očekávaní poklesu můžeme vidět na vývoji výnosů 10letých amerických dluhopisů. Ten klesá skokově na 3,89 procent ze zóny 525 a 550 bazických bodů, to znamená že dluhopisoví investoři zaceňují 6 až 7 snížení už teď. Za předpokladu, že už byly dosažené maximální sazby, je možný návrat na supportní zóny kolem 3,7 nebo až 3,5-3,3 procentního výnosů.

Pozorný čtenář si na grafu výnosů určitě všimne vývoj růstu sazeb od roku 2020 v pěti impulsních vlnách nahoru. Pokud aktuálně formujeme korekční vlny, vyhlížel bych pokles ke supportní zóně 2. Následně je nutné zmínit, že impulsní vlny nahoru nikdy nejsou ojedinělé. To znamená, že po dokončení korekční vlny může nastat další pětivlnná impulsní struktura nahoru (pravděpodobnost je dost vysoká, abychom s tím museli uvažovat).

Jestli přijde další inflační vlna a co ji zpustí je silná spekulace, ale je nutné s touto možností uvažovat. (Jako možný důvod bych viděl další inflační vlnu spuštěnou uvolněním politiky Fedu (kvůli volebnímu roku)a tištěním dalšího dluhu. Další možnost je rychle rostoucí cena lodní přepravy. Její cena v lednu rostla přes 100%, díky natažení trasy kolem Afriky.

Na dalším grafu výše můžeme vidět, že silný růst inflace téměř nikdo neočekává. Právě to bývají momenty zvratu, kdy bude velká část trhu zaskočená novým trendem vývoje. Tržní sentiment naznačuje jednoznačnou důvěru pro pokles inflace a “soft-landing“.

Další zajímavé data tohoto týdne je vývoj HDP v eurozóně, které se drží kolem 0 % a v Německu dokonce lehce klesá o 0,3 % meziročně. Evropa je jednoznačně v ekonomické recesi. Včera jsme získali data pro inflaci z eurozóny. Celková inflace meziročně lehce klesá ze 2,9 na 2,8 procenta. Jádrová inflace ze 3,4 na 3,3 procenta.

Ze spojených států jsou ještě zveřejněné rostoucí žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je možné, že závěr roku a vlna propouštění se konečné projeví i na růstu nezaměstnanosti? Výše můžete vidět sumarizaci nejvýznamnějších oznámení o propouštění za poslední tři měsíce v amerických společnostech. Tento trend se rozbíhá i v Evropě, kde zrovna včera oznámila Deutsche Bank záměr propustit přibližně 3500 zaměstnanců kvůli snížení nákladů.

Výsledková sezóna přináší pozitivní překvapení

Výsledková sezóna dnes přináší pozitivní překvapení velkých technologických společností. Včera večer po uzavření trhu reportovaly výsledky Amazon (+6,3%), Apple (-2,3%) a META (+16%). Nejvýznamnější růst zaznamenává právě META (mateřská společnost Facebooku). Společnost zveřejnila výsledky, které překonávají očekávaní analytiků pro obrat i zisk. Přes noc si tímto růstem navyšuje tržní kapitalizaci o 150 miliard USD (tedy přibližně na 1,2 biliónu USD).

Tyto nárůsty jsou podobně zarážející jako u společnosti Nvidia, která za poslední 2 měsíce zvýšila ohodnocení přibližně o 500 miliard dolarů. Investoři nadále silně spekulují na malou skupinu společností. Tím pádem se jenom v průběhu jednoho roku dostala skupina Magnificient 7 z předprodaného pásma do silně překoupeného pásma.

Vývoj akciových trhů

Tržní sentiment akciových trhů v Americe nejlépe reprezentuje index S&P 500. Ten je už téměř rok tažený nahoru jedině sektorem technologií. Hezky to znázorňuje i Druckenmillerův indikátor. Je to poměr výkonnosti cyklických akcií (sektorů) vůči celému akciovému indexu S&P 500. Indikátor poslední měsíce klesá na minima z let 2008 a 2000.

Jedná se o velmi podobný vývoj jako u předstihového indikátoru LEI. Z 11cti složek je jediná růstová právě akciový index S&P 500. Dostáváme celou řadu negativních signálů o špatném stavu americké ekonomiky. Navzdory tomu rostou technologické akcie do nebes s nadále silnějším (spekulativnějším) sentimentem investorů.

Předtím než se podíváme na samotný graf indexu S&P 500, si popíšeme ještě takzvaný “Buffetův indikátor“. Indikátor popisuje poměr ocenění akciových trhů vůči HDP dané ekonomiky (v tomto případě Spojených států). Aktuálně už překonal hladinu nadhodnoceného trhu a dostává se do zóny silného nadhodnocení.

Prolomením rezistence 4900 bodů se index S&P 500 dostává do překoupeného pásma. Aktuálně na dvoudenním grafu (zároveň i na 3denním a týdenním grafu) můžeme vidět formování divergence indikátorů RSI a MACD. Je to úplný opak situace, která nastala koncem roku 2022 (zformována konvergence). Tím pádem jsem na pozoru a beru to jako silný prodejní signál.

Teď už se z vysokou pravděpodobností hraje jenom o čas a snahu přitáhnout co nejvíce retailových investorů do trhu, než jim to velcí hráči vysypou na hlavu. Fundamenty technologického sektoru musí stranou. Je načase vybrat zisk a zaměřit se na sektory, které jsou naopak ve spodní fázi cyklu.

Tím jak moc se stalo pasivní investování může index S&P 500 nadále lehce růst, mnoho lidí tam posílá peníze na pravidelné bázi každý měsíc (metoda DCA). To samozřejmě ví velké fondy, které můžou nenápadné odprodávat svoje pozice bez toho aby to bylo vidět dle price action na grafu… avšak je to možné vidět právě na indikátorech jako RSI a MACD.

Pokud (až) nastane situace poklesu zpátky ke 4600 bodům, bude se hrát o záchranu žlutého růstového kanálu. Pak přicházejí do hry nevyplněné gapy, ty se táhnou až po 3967 bodů (-21 % z aktuálních hladin).

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Bitcoin setrvává u 43 000 USD

Bitcoin poslední dny setrvává ve stranovém nerozhodném trendu poté co znovu vyrostl od 38 500 USD po 43 000 USD. Altcoiny tím dostávají prostor umazat část ztrát posledních 2 týdnů.

Osm hodinový graf nejlépe odpovídá potřebám ukázaní si aktuální situace a supportních či rezistentních zón. Na intradenní bázi vypadá růst od 38 500 po aktuálních 43 000 USD jako impulsní vlna. To mně navádí na myšlenku možného dvojitého vrcholu, když překonáme rezistenci kolem 43 600 až 44 400 USD. V tom případě bych vyhlížel zformování další menší impulsní vlny nahoru (žlutá varianta).

V případě, že z aktuálních hladin začneme klesat, do úvahy přichází supportní pásma zaznačená zelenou. S vyšší pravděpodobností bych si vsadil spíše na pokles ke 33 400 USD. Jenže pokud bude dnes po otevření pozitivní nálada pro index S&P 500, může s sebou spekulativně vzít nahoru i Bitcoin.

Nejhorší možná varianta je pokles až po 31 000 USD a prolomení této hladiny dolů. V takovém případě bych se přikláněl k tomu všechno prodat a otevřít krátkou pozici. Dost možná bychom se dostali znovu pod 20 000 USD. Jenže k tomu musí značně spadnout sentiment trhu. Ten je zatím udržován očekáváním halvingu bitcoinou na přelomu března a dubna.

Cena zlata se snaží překonat historické maximum

Zajímavý vývoj můžeme pozorovat zároveň na grafech drahých kovů, zlato se znovu snaží o překonání historické rezistenční hladiny kolem 2075 USD za unci, která se formuje už od léta 2020. Po třech zamítnutých pokusech by se to konečně mohlo povést. V případě prolomení hladiny očekávám výrazně vyšší zájem velkých hráčů a médií, to přitáhne i drobné investory naskakující do už rozjetého trendu.

Zlato bývá následované jeho parťákem stříbrem. Domnívám se, že i v tomto případě to bude stejné. Stříbro se nachází v trochu jiné dlouhodobé formaci trojúhelníku od roku 2020. Je možné ho interpretovat i jako pokračování prvotní impulsní vlny od dna zformovaného během Covidu. Tím pádem dávám výrazně větší pravděpodobnost pokračování trendu nahoru. Dlouhodobě bychom se měli pohybovat v rámci bílého růstového kanálu.

Zatímco zlato dle mého názoru může do konce roku 2024 klidné vyrůst na 2500 USD (+22%) za unci, stříbro má potenciál se dostat až ke historické distribuční zóně kolem 40 USD za unci.

Tento vývoj zlata a stříbra mi naznačuje, že na akciových indexech a v americké ekonomice je něco velmi špatně a mnoho lidí (a hlavně centrálních bank) se vrací ke zlatu jako ochraně před nejistotou či inflací. Buďte na pozoru, ne jenom komodity nám dávají silné varovné signály.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img