Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin se včera pokusil překonat rezistenci kolem 71 700 USD a našel prvotní zamítnutí. Povede se mu do konce týdne dosáhnout nové maximum? Americká vláda vyšetřuje kryptoměnovou burzu KUCOIN a její zakladatelé.
Zlato se pokouší o další prolomení hladiny 2200 USD za unci, zatím nachází prodejní tlak. Čeká ho další korekce? Akciový index S&P 500 překonává očekávaní růstu pro celý rok 2024 od většiny finančních institucí. Insideři velkých technologických společností rekordně prodávají akcie.
Náš poslední stream
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:
Bitcoin se v úterý pokusil vrátit nad 71 700 USD a velká část altcoinů znovu rostla. V úterý odpoledne se na sociálních sítích objevila zpráva o vyšetřování kryptoměnové burzy Kucoin. Následně Bitcoin začal klesat ke 69 000 USD. Bude to mít vážnější efekt na cenu Bitcoinu?
Makro kalendář a komedie kolem úrokových sazeb
Tento týden započal na trzích klidně a očekával jsem, že projevy centrálních bankéřů budou bez překvapení. Jenže na scénu za americkou centrální banku Fed přichází Raphael Bostic. Ten ve svém pondělním projevu naznačuje jenom jedno letošní snížení úrokových sazeb.
Ke snížení by mělo dojít až závěrem roku (předpokládám po prezidentských volbách). S tímto výrokem přichází jenom pár ní po posledním prohlášení šéfa Fedu, Jerome Powella. Ten oznámil plán pro 3 snížení do konce roku. Už to vypadá, že každý člen si jede to svoje. Každopádně, tato varianta by zřejmě slušné vykolejila většinu investorů, která ještě začátkem roku zacenila do trhu 6 až 7 snížení sazeb.
V pátek nás čeká další projev Jerome Powella. Bude zajímavé sledovat jestli bude rozporovat toto prohlášení Raphaela Bostica. Zároveň jsou trhy v pátek zavřené, takže investoři dostanou prostor to zprocesovat do pondělí.
Další negativní zpráva bylo pondělní oznámení Dallaského výrobního indexu. Ten se propadá na -14,4 bodů. V záporných hodnotách se drží od dubna 2022. Neutrální je pokles prodeje nových domů v Americe. Dostupnost nového bydlení je nadále špatná pro většinu lidí.
Akciové indexy překonávají letošní předpoklady a prodeje insiderů
Akciové trhy letos rostou značným tempem až to připomíná exponenciální růst bez jakékoliv korekce. Závěrem roku 2023 vydala většina investičních institucí svoji predikci pro vývoj největšího amerického akciového indexu S&P 500. V té době se index obchodoval kolem 4 700 bodů.
Predikce se pohybují v širokém pásmu od 4 200 po 5 400 bodů. Dnes po necelých 3 měsících se vyšplhal až po 5 248 bodů, čímž překonává téměř všechny predikce. Je možné, že během roku dosáhne daleko vyšší hodnoty? V posledních přehledech trhu jsme si ukázali, proč zvážit nadhodnocenost akciového indexu S&P 500 a může ho čekat korekce.
Za poslední 3-4 měsíce na grafu akciového indexu S&P 500 nejsou žádné výraznější poklesy a investoři naskakují tak rychle jak jen to jde. Samozřejmě velkou roli hrají emoce investorů, kteří si myslí, že jim utíká vlak (respektive trend = FOMO).
Jenže pomalu se začíná objevovat víc a víc velkých akcionářů technologických společností, kteří si uvědomují nadhodnocenost jejich akcií. Právě technologické akcie táhnou poslední měsíce trhy nahoru. Tím pádem rádi využijí bohaté tržní valuace a prodají část akcií s hezkým ziskem. Nejznámější jména, které začátkem roku prodávají jsou Mark Zuckerberg (Meta), Jeff Bezos (Amazon), Peter Thiel (Palantir, Meta) a Jamie Dimon (JPMorgan).
Je možné, že vědí něco víc než běžný investor? Prodeje akcií jsou za tento kvartál nejvýše za poslední 3 roky (od vrcholu indexu S&P 500 v roce 2021). Všichni mají přístup k obrovským datům chování spotřebitelů na sociálních sítích nebo z bankovních účtů a platebních platforem. Tím pádem asi nebude tak náročné vyhodnotit trend, kolik běžní lidi utrácejí za různé kategorie zboží nebo drží peněz (úspor) na bankovním účtu.
Na jedno a dvou denním grafu akciového indexu S&P 500 už můžeme vidět další náznak propadnutí z rostoucího klínu (tyrkysová). Bude to druhý falešný pokles, nebo konečně propad pod spodní linii, který se potvrdí?
V případě vícedenního poklesu je ve hře výraznější korekce širšího akciového trhu. Akciový index S&P 500 by se mohl vrátit k vyplnění části otevřených gapů (bílé hladiny). Ty se táhnou až po 3967 bodů. Tím pádem se do konce roku dost možná vrátíme někam doprostřed predikčního rozsahu z tabulky výše.
Statisticky vede tento pattern rostoucího klínu k poklesu v 70+ procentech případů. Indikátor RSI se pomalu protáčí do negativního nastavení. MACD už pár dní naznačuje možný výraznější pokles. Otázkou je, jaká událost spustí výraznější výprodej?
Jedním z možných důvodu je posilování dolarového indexu. Ten naznačuje stahování kapitálů zpátky do hotovosti nebo na investiční účty, kde se můžou zhodnocovat bez rizikově. Americký dolar by mohl znovu nabrat na atraktivitě, pokud se dozvíme, že nás letos skutečně čeká jenom 1 snížení sazeb. Překonáním poklesové linie (bílá) se otevírá prostor pro další značný růst. To je tradičně negativní signál pro akciové trhy a další spekulativní aktiva jako kryptoměny.
Negativní divergence už je možné pozorovat i na grafech akcií jako Nvidia, které jsou aktuálně miláčkem trhu a rychle šplhají nahoru po řebříčku nejhodnotnějších společností. Zároveň platí, že co jde rychle nahoru, může i rychle dolů. Nevznikají tam dlouhodobější stranové konsolidační hladiny (supporty), kde by se cena mohla pozastavit v případě otočení trendu.
A co víc, objevují se další otevřené gapy (bílé hladiny), které ve většině případu zvykne příští cenový vývoj uzavírat. Nejvíce je jich ze současné ceny kolem 902 USD za akcii až po supportní zónu kolem 420 USD (možný pokles o 50 procent).
Prozkoumejte akcie na platformě XTB
Bitcoin znovu testuje 71 700 USD
Bitcoin během posledních 3 dní ukázal znovu zájem investoru nakupovat i na aktuálních cenových hladinách s očekáváním dalšího zhodnocení díky blížícímu se halvingu za méně než 1 měsíc.
Cena Bitcoinu se dnes ráno pohybuje lehce pod 70 000 USD. Po minulo týdenním poklesu ho podržela rostoucí trendová linie (bílá), která propojuje dna posledních menších korekcí na šestihodinovém grafu.
Pokud spekulujete na další růst a jste v dlouhé pozici, určitě bych si sledoval právě tuto linii a v případě poklesu pod ní prodal (červená varianta). Tím pádem by mohl Bitcoin klesnout výrazně níže než u této „mini korekce“.
Na šesti hodinovém grafu výše máme znázorněných pár rezistencí, které by Bitcoin musel překonat pro další růst. Indikátory RSI a MACD jsou neutrální. Pokud se RSI zlomí pod malou růstovou linii, přikláním se víc k negativnímu scénáři.
Z tradingového hlediska je to špatná pozice pro vstup. Tím pádem musíme čekat, jak se zachová v reakci na rostoucí dolarový index. V případě růstu dolarového indexu bych zvažoval short na Bitcoin se vstupem lehce výše kolem 71 000 USD. Analýza na 30 minutovém grafu totiž naznačuje dokončení impulsních vln na současnou cenu (malé žluté a-b-c, uvažuji jako korekční formaci nahoru). Toto však není investiční doporučení, spíše tradingová úvaha s jasné definovaným cílem a stoplossem.
Fear & Greed index pro Bitcoin ukazuje hodnotu 81 bodů, co je silně spekulativní nálada pro růst. Není cílem být v trhu neustále za každých okolností. Buďte opatrní a počkejte si na jasnější signály. Aktuálně vidím daleko lepší (jednoznačnější) trhy pro trading a investice. Jak už bylo popsáno v posledních přehledech, největší příležitost teď vidím v akciích těžařů zlata, které roste nad 2200 USD. Do konce roku očekávám růst nad 2500 USD za unci, co se pozitivně projeví na čistém zisku (cashflow) vybraných těžařů. Cílem je vybrat kvalitní malé až středně velké společnosti v produktivní fázi a dlouhou životností rezerv (s co největší čistou marží). Ty nabízejí pákový efekt na růst ceny zlata. Je nutné se však do sektoru značně ponořit a zvážit jak politická tak ekonomická rizika a kvalitu manažmentu.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB