15.3.2024 Přehled trhu – Bitcoin formuje lokální vrchol a padá pod 67 000 USD, zlato a stříbro připravené na průlom nahoru

5
(6)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Tip: Binance včera rozdala uživatelům 135 milionu dolarů a nyní to dělá znovu s ETHFI, jak si z toho vzít kus pro sebe?

Americké producentské cenové indexy PPI rostou výrazně rychleji než se očekávalo, americká inflace bude s velkou pravděpodobností znovu růst a udrží se vysoká po delší dobu. Investoři začínají být nervózni a reagují lehkým výprodejem. Akciový index S&P 500 formuje silné divergence a lehce klesá. Bitcoin už zformoval lokální vrchol kolem 73 000 USD a propadá se kolem devíti procent pod 67 000 USD. Altcoiny ho následují dolů. Zlato a stříbro se připravují na další průlom nahoru.

Náš poslední stream

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin dnes ráno klesá až pod hladinu 67 000 USD poté co potvrdil zformování finální struktury první impulsní vlny ƒ„ending diagonal“. Teď nás na pár dní až jednotek týdnů čeká korekce. Altcoiny už reagují a celý kryptoměnový trh značné klesá.

Makro kalendář a rostoucí výrobní ceny v US:

Hlavní makro události tohoto týdne bylo oznámení americké inflace v úterý. Celková inflace se lehce zvedá ze 3,1 na 3,2 procenta a jádrová inflace klesá ze 3,9 na 3,8 procenta. Nadále se nachází moc vysoko. Včera byli oznámené americké inflační producentské indexy. Celkový index roste meziměsíčně o 0,6 procenta (očekávalo se 0,3). Tím pádem se znovu roztáčí inflační spirála a producenti přenášejí rostoucí náklady na spotřebitele.

Jedním z hlavních přispěvatelů k růstu výrobních cen je dražší ropa a pohonné hmoty. Níže můžete vidět dvoudenní graf vývoje benzínu v Americe. Od začátku roku cena roste od 1,98 USD až po dnešních 2,59 USD za galon. Dle jednoduché technické analýzy můžeme vidět překonání poklesové trendové linie (bílá).

Tím pádem má cena otevřenou cestu k růstu až po další rezistence kolem 2,72-2,84 USD. I tak jsme velmi nízko ve srovnání s cenami ropy a benzínu z roku 2022 (vrchol kolem 4,4 USD za barel). Pro americkou centrální banku to znamená další důvod, proč nemůže začít snižovat úrokové sazby na březnovém zasedání další týden a musí to odložit na neurčito. Přehnané výhledy akciových býků se tak razantně zhoršují.

Akciové trhy a bobtnající dluhy

Americké akciové indexy posledních pár měsíců táhnou téměř všechno nahoru jenom díky malé skupině technologických akcií. Tím pádem rostou převážně velké společnosti s kapitalizací v desítkách miliard dolarů, čímž táhnou převážně akciové indexy jako S&P 500 a Nasdaq 100.

U těch menších společností je značný nepoměr investovaného kapitálu, díky čemuž trpí (stagnují) indexy jako Russell 2000 (2000 menších amerických společností). Poměr v ocenění dle metriky Price / Earnings (P/E) velkých a malých společností dle valuace se dostává na kritické úrovně z období “dotcom” bubliny na přelomu let 1999/2000 (první graf níže). Tím pádem se očekává rotace kapitálu z velkých společností do podhodnocených menších společností.

Tento rozdíl můžeme vidět i na druhém grafu výše. Červená reprezentuje akciový index S&P 500, fialová index Russell 2000. Můžeme pozorovat značné odtržení vývoje, které nastávalo v období investiční bubliny a následném propadu do recese (viz období 99-02 na spodním grafu). Aktuální období má čím dále více podobností s technologickou bublinou i když ty nejextrémnější společností jako kdysi Cisco a Qualcom nelze úplně srovnávat s vývojem společnosti Nvidia (pokud si Nvidia udrží růst prodejů).

Na dvoudenním grafu akciového indexu S&P 500 výše můžeme pozorovat formování značných divergencí indikátorů RSI a MACD. Zároveň se už dokončuje rostoucí klín (wedge), který začal v listopadu 2023. Tento pattern má statisticky až 80procentní šanci na proražení dolů. Až se změní sentiment dostatečné části investorů bude to značný a prudký výplach. Indikátory už naznačují postupné prodeje části investorů. Věřím, že jsou to instituce, které přiživují sentiment, aby mohli vyklopit pozice na vrcholu se ziskem na hlavu retailových investorů.

Zatímco investoři ve velkém spekuluji na soft landing nebo žádný landing americké ekonomiky, se situace značně zhoršuje. Jak v nemovitostním a bankovním sektoru, tak v případě dluhů běžných občanů a na pracovním trhu. Další metrika po poklesu pracovních pozic v kamionové dopravě, kterou sleduji jsou defaulty na kreditních kartách. Míra malých dlužníků neschopných splácet svou kreditní kartou se dostává na 7,8 procenta. To je nejvyšší hodnota od roku 1991. Dokonce překonává období Covidu a předchozích dvou recesí.

Americký spotřebitel je ve velmi špatném stavu a zatím svůj životní standard táhne na dluh. Jak dlouho to ještě vydrží a povede to k poklesu kupní síly (tím pádem zisků společností)?

Bitcoin dokončil rostoucí diagonál a propadá se na 67 000 USD

Bitcoin dokončil poslední fázi první impulsní vlny nahoru a to takzvaný koncový diagonál (ending diagonal). Ten se objevuje na konci silných impulsních pohybů, kdy se cena aktiva dostala do značné překoupené zóny. Na denním grafu níže to reprezentuje trojitá divergence indikátoru RSI a propad histogramu u MACD.

Je nutné zmínit, že sentiment trhu je značné přepálený a navzdory blížícímu se halvingu bitcoinu by to chtělo zdravou korekci. Ve většině případů se cena aktiva vrací do základu koncového diagonálu, což by v tomto případě reprezentovalo 52 000 USD. Táto supportní hladina je však slabší, je možný návrat až do významnější supportní zóny kolem 44 000 USD. Tam se zároveň nachází i denní klouzavý průměr EMA 200 1D.

Tím pádem se nejbližších pár dní až jednotek týdnů, se může Bitcoin pohybovat spíše v poklesovém korekčním trendu. Krásně to reflektuje růst nejistoty na akciovém trhu po včerejším zveřejnění indexů PPI. Pokud nastane značný výprodej i na akciích, může to přidat na panice a masivnějším prodeji Bitcoinu. Osobně na tuto variantu vsázím, a rád bych nastupoval zpátky do bitcoinového růstu kolem výše zmíněných supportních zón.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Stříbro na klíčové rezistenci 25 USD, zlato konsoliduje

Stříbro tento týden nenápadně znovu roste ke klíčové rezistenci kolem 25 USD za unci. Můžeme to vidět na obřím trojúhelníku s počátkem v březnu 2020. Proražení a potvrzení průrazu nad 25,4 USD za unci budu brát jako zahájení další impulsní vlny nahoru. Následné to spousta traderů a investorů bude brát jako zelenou pro vstup do sektoru. Cena by se mohla v průběhu pár týdnů hravě dostat do zóny 28-30 USD za unci (+ 20 procent).

V dlouhodobějším horizontu 1-3 let bych očekával klidně otestování historického maxima kolem 50 USD za unci. Nevylučuji i výrazně vyšší ceny pokud se vývoj americké inflace vymkne spod kontroly Fedu a bude nucený nechat zvýšené úrokové sazby po výrazné delší dobu co povede k bankrotům na trhu. Případně spadne americká ekonomika do recese.

Podobně jako na dlouhodobém grafu stříbra, i zlato formovalo poslední 3-4 roky značný korekční pattern. Zatímco většina trhu na zlato zanevřela, akumulují ho převážné centrální banky a jednotlivci v asijských zemích.

Vypadá to, že mají daleko lepší odhad a zkušenost s investicí do zlata (standardně trpí větší inflací a nástrahy ze strany států). Tím pádem mají v Asii lidi větší tendenci investovat do zlata a stříbra. Aktuálně to můžeme pozorovat i v Číně, kde mnoho lidí prodává nemovitosti do zlata. Tím pádem na Šanghajské burze se zlato poslední měsíce prodává s přirážkou 1-3%.

Zlato jednoznačně potvrdilo růstový trend a tento týden lehce koriguje. Neměla by nás překvapit korekce zpátky na 2100 USD za unci. Beru ji spíše jako poslední příležitost koupit si nejlepší těžaře zlata na trhu, kdy jsou ohodnocené jako krachující společnosti.

Sentiment v sektoru je na svém dně. Takto špatný si ho nepamatuji ani veteráni v sektoru navzdory ceně zlata rostoucí mnohem rychleji než celkové náklady na těžbu (AISC). Tím pádem krásně rostou marže těžařům. Do konce roku bych rád viděl pokračování trendu až ke 2500 USD za unci. Pro roky 2025-2027 možná až 3000-4000 USD za unci.

Pokud tedy budete vybírat konkrétní těžaře, hledejte co nejméně zadlužené společnosti s celkovými náklady na těžbu (AISC = All in sustaining cost) v nejnižším kvartálu celého sektoru kolem 800-1200 USD za unci. Jejich čistá marže je obrovská (40-50 procent) a častokrát se teď prodávají s oceněním P/E kolem 1 až 3. Čtete správně, není to chyba. Sektor je extrémně levný.

Samozřejmě investice do konkrétních společností má svoje rizika, jak politické (postoj konkrétní země k těžařům, daně a regulace) a technologické (kvalita deposit) či personální (manažment). Je vhodné hledat co nejlepší kombinaci, což vyžaduje desítky hodin studia prezentací a podcastů s vedením společností, v neposlední řadě podrobnou finanční analýzu.

Komfortnější cesta je koupení indexu těžařů jako GDX, GDXJ, SIL, SILJ a podobně. To značně oseká rizika ale i zisky z případného růstu celého sektoru vůči jednotlivým společnostem. V sektoru je ještě značná část odpadu (neprofitabilních firem).

Investujte do zlatých a stříbrných ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

Tak čekal jsem to o 14 dnů dřív :). Myslím, že řada prodávajících měla prodej v plánu kolem minulého ath. Ale kdy viděli, jak to hezky roste, tak vymekli a prodej odložili. Ale jak se blíží puleni, tak už nebylo moc na co čekat. Teď prodají stejně, -10% mínus není při téhle ceně podstatne.

Prikupovani během propadu povazuju za velký risk. Ale pokud máte uz prodáno se slušným ziskem, tak kus peněz do toho asi dát lze.

Adam Nemčík

Ideálni je DCA odprodej když už je Fomo moc silné. Během býčího trhu musíme uvažovat s korekcemi -20 i -30% jako běžná věc.

Minulý týden už to bylo na sockách k nevydržení jak to všichni shillují. Obzvlášté argumenty pár jedinců jak je pokračování akciového trhu a krypta nevyhnutelné.

Korekce by mohlo trošku zkrotit jejich sebevědomí 😉

Bart

Tak někdo tomu věří, jiný o tom píše, aby působil má veřejné mínění. O tom to nakonec celé je.

Pesimisti by to do současné ceny nikdy nevyplatili. To je dílo naivních optimistu co podléhají mediální masazi. Nakonec vetsina z nich stejně neprodá nebo naopak prodá se ztrátou a v panice. A ti co je podporovali v nákupech v te dobe už nejspíš prodávali a jejich peníze šli přímo k nim. 🙂

Bart

Sorry za překlepy a automatické opravy. Zmizela m moznost editace.

spot_img