13.3.2024 Přehled trhu – Bitcoin kolem 73 000 USD, inflace znovu roste a investoři dále spekulují na růst akcií

4.6
(8)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny a zároveň další investiční aktiva. Americká meziroční inflace znovu lehce zrychluje podle očekávaní na 3,2 procent. Za růst cen můžou hlavně výdaje na bydlení a pohonné hmoty. Akciové trhy navzdory tomu rostou dále nahoru. Spekulativní nálada je velmi silná, co se musí stát pro otočení trendu? Bitcoin roste ke hladině 73 000 USD, formuje finální strukturu před distribucí a vybráním zisků?

Náš poslední stream

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se včera dostal až po cenovou hladinu 73 000 USD, kde ho čekalo tvrdší zamítnutí a pokles zpátky na 68 900 USD. Většina altcoinů na to reagovalo poklesem, za pár hodin už dokázali znovu růst o nižší desítky procent. Na kryptoměnovém trhu nadále panuje silně spekulativní nálada a chuť riskovat.

Makro kalendář a růst americké inflace

Pondělí bylo na trzích velmi klidné. Všichni měli značné očekávaní pro úterní oznámení inflačních dat. Jako první se objevili data pro vývoj inflace v Německu. Celková inflace klesá ze 2,9 na 2,5 procenta. Meziměsíčně však značně roste o 0,4 procenta.

Americká inflace nepřekvapila a roste dle očekávaní ze 3,1 na 3,2 procenta meziročně. Meziměsíčně roste až o 0,4 procenta, čímž dosahuje nejvyšší zrychlení za posledních pět měsíců (graf vpravo). Nejvýznamnějším přispěvatelem k růstu byly náklady na bydlení a pohonné hmoty. Jádrová inflace lehce klesá ze 3,9 na 3,8 procenta. Nadále zůstává vysoká a v případě dalšího růstu celkové inflace se americká centrální banka Fed dostává do nelehké situace. Ropa se ustálila kolem 78 dolarů za barel a může ještě lehce růst, to by působilo jako další impuls pro růst inflace.

Do konce týdne nás čeká ještě zveřejnění producentských cenových indexů PPI a žádostí o podporu v nezaměstnanosti z Ameriky. V pátek tam bude ještě vývoj americké průmyslové produkce. Pokud se neobjeví velmi překvapivá změna, tak si trhy pojedou podobný trend.

Velmi zajímavý je vývoj poměru amerických akciových index (konkrétně S&P 500) vůči spotřebitelskému cenovému indexu CPI. Ten se dostává na nová historická maxima a výrazně nad dlouhodobý trend (černá linie). Tím pádem dostáváme další varovní signál, který se standardně objevoval před obdobím recese. Americké akciové indexy značně předbíhají vývoj ekonomiky. Bude to tentokrát jiné a nedojde k značnému propadu trhů?

Na grafu napravo můžeme pozorovat značný nárůst inflace (červená křivka) ve srovnání s projektovaným vývojem za předpokladu udržení 2 procentní inflace. Aktuálně se nacházíme kolem 11 procent nad trendem. Pro návrat zpátky do trendu by byla nutná značná deflace nebo stagflace. To by vyústilo do ekonomické krize.

Akciové indexy a varovní signály

Další varovní signál, který jsme si tady už pár krát popsali je vývoj zaměstnanosti v kamionové dopravě. Jak můžeme na grafu níže vidět, za poslední týdny se křivka propadá značným tempem do zóny historických recesí. To značí, že společnosti propouštějí řidiče kamiónů s předpokladem nižší poptávky po zboží.

Aby toho nebylo málo, jedním z nejspolehlivějších indikátorů recesí je inverze výnosové křivky. V reakci na lehký růst americké inflace budou muset úrokové sazby zůstat zvýšené po delší dobu. Tím pádem se může ještě víc natáhnout inverze křivky. Tzn. doba, kdy je výnos desetiletých státních dluhopisů nižší než úrokové sazby nastavené Fedem. Tato křivka (červená) standardně předbíhá vývoj ekonomických indikátorů o 12 měsíců (černá křivka). Problém v ekonomice (recese) nastává s poklesem černé linie.

Jeden z nejznámějších amerických technologických indexů S&P 500 včera znovu pokračoval v lehkém růstu poblíž historického maxima na 5175 bodů. A to navzdory negativním zprávám o vývoji americké inflace. Už to vypadá, že investoři absolutně ignorují zprávy z trhu a spekulují na další růst akcií.

Na dvoudenním grafu výše můžeme vidět za pondělí pokles indexu až pod spodní linii rostoucího wedge (tyrkysová linie). Avšak včera se index znovu navrátil zpátky do wedge růstem poblíž historického maxima. Tato síla trhu je velmi zajímavá navzdory tomu, že indikátory RSI a MACD už formují značné divergence. Tím pádem se obávám, že index čeká pokles. Propadem pod spodní linii wedge se nabízí gap kolem 4800 bodů. Další zajímavé cíle pro korekci jsou gapy kolem 4455 až 3960 bodů. Aktuálně trhy znovu táhne Nvidia i když měla poslední dva obchodní dny menší výplach o – 10 procent.

Bitcoin dokončuje rostoucí koncový diagonál?

Bitcoin poslední týdny reaguje ještě větším růstem než obyčejně. Mnoho retailových investorů se teď hrne nakoupit alespoň část Bitcoinu za poslední úspory co ještě nedali do akcií. Část z nich vstupuje poblíž nebo nad historickým maximem 69 000 USD. Včera se Bitcoin podíval až po 73 000 USD, kde došlo k zamítnutí a návratu lehce pod 69 000 USD.

Na grafu se však formují značné divergence indikátorů RSI i MACD. A to od 8hodinového grafu až po dvoudenní graf. Výše na 12 hodinovém grafu můžete vidět možné dokončování formace ending diagonal.

Jedná se o finální strukturu před koncem trendu nebo značnou korekci po dokončení impulsní vlny vyššího rádu. Hlavní důvod pro tuto úvahu je zformování trojité divergence a slábnoucí histogram u indikátoru MACD.

Tím pádem očekávám alespoň dočasný vrchol kolem 76 000 USD (nebo už mohl být včera dokončený u 73 000 USD). Standardně se tato struktura vrací do základu svého vzniku první impulsní vlny. Vycházelo by to kolem nejbližšího supportu 52 000 USD. Další serióznější support je však až kolem 45 000 USD. Případným poklesem by jste neměli být zaskočení. Nic neroste věčně a bez korekcí. Berte je spíše jako možnost nákupu.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Zlato překonalo cenová historická maxima a lehce koriguje

Zlato se minulý týden dostalo až těsně pod 2200 dolarů za trójskou unci. Včera začalo lehce korigovat z překoupeného pásma co nám signalizovalo vysoké RSI na denním grafu. Očekával bych ještě pár dní poklesu nebo stranového pohybu. Je možný návrat až po zónu 2100-2075 USD, i to by byla zdravá korekce. Rozdíl mezi zlatem a Bitcoinem je v tom, že zlato nakupují (zatím) převážně centrální banky a ty nejednají (až tak) stádovitě i když úplné eliminování emocí není možné. Tím pádem bych očekával spíše menší korekci a hned vytažení na nové vyšší hladiny.

Střednědobě do konce roku se s vysokou pravděpodobností dostaneme k cenové hladině 2500 USD za unci. Samozřejmě je možný i větší růst v delším časovém horizontu. Odolnější inflace donutí centrální banky držet úrokové sazby zvýšené po výrazně delší dobu, díky čemuž se bude v ekonomikách projevovat víc bobtnajících problému. Rostoucí nejistota hraje do karet zlatu, stříbru a dlouhodobě i Bitcoinu. Vůbec by mě nepřekvapili částky kolem 3000 – 4000 USD za unci v nejbližších pár letech.

Investujte do zlatých ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
David Babor
Hodnocení článku :
     

Nevěřím že BTC maluje vrchol a přijde velká korekce stačí se podívat na včerejší nákupy ETF kde padl opĕt rekord

Bart

Určitě už jen poroste a nikdo si nebude chtít ty zisky vybrat. Čím víc lidí tomu uvěří, tím větší to pak bude legrace. :).

Čumsem

Neprodám, dokud nebude pivovar za tři tulipány 😀

Jan

Kde to presne pozeráš? Keďže je toho viac

spot_img