14. 6. 2023 Tržní přehled pro S&P 500 a Bitcoin – Americká a Evropská inflace klesají, jádrová inflace nadále problém. Porostou úrokové sazby?

5
(8)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehled trhu, dnes nás čeká zasedání americké centrální banky. Inflace v Evropě a Americe postupně klesá. Problémem je nadále jádrová inflace. Kam se může nejbližší dny vybrat Bitcoin a jaké úrovně sledovat?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin je posledních pár dní stabilní kolem 26 000 USD a nechává prostor pro vývoj jednotlivých altcoinů. Mnoho z nich se snaží alespoň částečně umazat minulo týdenní poklesy, častokrát v nižších desítkách procent. Povede se Bitcoinu růst znovu k rezistenční hladině 31 500 USD?

Makro kalendář a události

První polovina týdne přináší velmi hodnotné data pro Evropu, Británii a Spojené státy. V rámci Eurozóny máme další náznaky polevující inflace z Německa. Celková inflace klesá meziročně za květen ze 7,2 na 6,1 procentních bodů. Velkoobchodní ceny obdobné klesají meziročně o -2,6%. Inflace nabrala správný směr, povede se centrálním bankéřům zvrátit nejhorší možné následky nastupující recese? Další zvyšování úrokové sazby koncem týdne v Eurozóně je vysoce pravděpodobné. Ke dvou procentnímu cíli je však ještě daleko.

Británie zveřejnila data pro HDP, které nadále klesá a signalizuje další problémy pro jejich ekonomiku. Průmyslová a výrobní produkce klesá výrazněji než se očekávalo. Předpokládám, že Británie bude mít ještě několik měsíců problém zvládnout mnoho problému od zpomalující ekonomiky přes klesající ceny nemovitostí a nárůst nezaměstnanosti.

Podobně jako v Evropě i Spojené státy vykazují pokles celkové inflace, která klesá meziročně za květen ze 4,9 na 4 procentní body. Problémem je nadále vysoká jádrová inflace. Ta klesá meziročně jen lehce z 5,5 na 5,3 procentních bodů. Producentský cenový index PPI za dnešek naznačuje pokles cen i ve výrobě o -0,3 procentních bodů.

Pohledem na jednotlivé složky celkové inflace můžeme vidět, že největší přispěvatelé k poklesu jsou energie a pohonné hmoty. Ty byly naopak v roce 2022 nejrychleji rostoucí. Problémem může být nadále jádrová inflace, protože složky jako transport, jídlo mimo domov a náklady na bydlení nadále rostou.

Dnes večer se rozhoduje o případném zvýšení úrokové sazby. Podle aktuálních očekávání je 94% šance, že americká centrální banka tento krát zvýšení pozastaví do dalšího zasedání v červenci, kde by je mohla dále zvyšovat po získaní dalších dat z trhu.

Dolarový index padá pod klouzavý průměr

Dolarový index poslední dny klesá pod supportní hladinu klouzavého průměru EMA 200 1D na denním grafu kolem 103,8 bodů. Dnes klesáme na 102,8 bodů s nejbližším supportem až na 102,26 bodech. Tam bychom mohli najít oporu i s ohledem na klesající indikátor RSI k růstové linii. Už to vypadá, že zprávy trhu o klesající inflaci stačí pro pozitivní sentiment investorů, zbavování se dolaru a vstupování do trhu včetně spekulativnějších aktiv. Kladu si otázku jestli do trhu naskakuje jenom retail nebo i velcí investoři?

Akciový index S&P 500 pod rezistencí 4370 bodů

Akciový index S&P 500 včera vystoupal až pod rezistenci 4370 bodů, kde očekávám značný odpor prodávajících. Dnes po otevření trhu rosteme na 4397 bodů. Večer v průběhu projevu šéfa Fedu Jerome Powella by mohla nastoupit zvýšená volatilita. Pod aktuální hladinou máme několik nevyplněných gapů. S ohledem na vývoj dle TA přehodnocuji strategii na 2 varianty vývoje:

1) Zastavení u rezistence a návrat pro vyplnění gapů (žluté hladiny). Pokud si představím, že centrální banka zvládne uhrát situaci na “soft-landing” i tak bych očekával vyplnění gapů až po 3960 bodů. Je vysoce pravděpodobné, že se do těchto zón znovu podíváme. Podle vývoje situace by tam bylo možné uvažovat nad vstupem do dlouhé pozice.

2) Pravděpodobnější mi nadále přijde varianta “hard-landingu” a recese. I za předpokladu, že Fed zvládne snížit inflaci na 2% do konce roku 2024. Bude k tomu potřeba další zvýšení úrokové sazby aby dostatečně klesala i jádrová inflace. Úrokové sazby zvýšené na aktuální a možná vyšší po tak dlouhou dobu destabilizují vícero sektorů ekonomiky. Za posledních 10-15 let hodně společností postavilo strategii na nulových úrokových sazbách tento rok mnohé nezvládnou refinancování nákladů na splacení dluhů.

V případě vyplňování gapů se na grafu vytvoří silný overlaping jednotlivých vln celého růstu od lokálního dna 3490 bodů. Nadále proto sleduji oranžové linie rostoucího wedge a žluté nevyplněné gapy. Jak už jsem zmiňoval v posledních přehledech trhu, tomuto růstu celého indexu jenom díky 8 největším společnostem nedůvěřuji.

Bitcoin stabilní kolem 26 000 USD

Bitcoin se od víkendu drží hladiny 26 000 USD. Nechává prostor pro altcoiny, které můžou zkorigovat minulo týdenní pokles v mnoha případech i přes -20%. Nadále se nacházíme mezi klouzavými průměry EMA 55 a EMA 200 na denním a týdenním grafu i v rámci poklesového kanálu (žluté linie). Indikátor RSI a MACD lehce konvergují na denním grafu. Oproti minulému přehledu se zvyšuje procentuální šance pro vstup do dlouhé pozice z této úrovně za předpokladu, že udržíme hladinu 24 250 – 25 250 USD. Nabízí se tedy 3 varianty jak k této situaci přistupovat.

  1. Dlouhodobý přístup zohledňující Bitcoin halving začátkem roku 2024 uvažuje s možným dokupováním metodou DCA a sázkou na dlouhodobou adopci Bitcoinu finančními institucemi. Pro dlouhodobé investory je to asi nejlepší metoda. Pokud aktuálně vstupujete do dlouhé pozice, nakupoval bych jenom za předpokladu nastaveného stop-losu na 24 250 USD. V případě proraženi dolů bych nakupoval znovu až kolem 20 000 USD.
  2. Pro krátkodobé investory a tradery je dobrý setup ke vstupu do dlouhé pozice na aktuální hladině. Zóna pro potenciální vybírání profitu cca 31 – 31 500 USD. Stop-loss pod úrovni 24 250 = prodat všechny pozice. Proražením dolů je obrovská šance na značný pokles.
  3. Krátká pozice přichází do úvahy pokud bychom propadli pod support 25 250 – 24 250 USD (jednoznačněji spodní level). Cílová zóna pro pokles by byla nejdříve 20 000 USD, případné ať otestování 15 500 USD.

Důvodem pro spekulaci na další pokles krypto trhu z aktuální úrovně je propad celkové tržní kapitalizace pod žlutý růstový kanál od lokálního dna a pokles pod klouzavý průměr EMA 200 1W. Další silný poklesový signál je overlaping (překrytí) vln od lokálního dna, které mě nutí to označit jako korekční vlny (a-b-c) nahoru.

Závěrem:

Dnes si na večerní tiskovku Fedu nachystejte něco dobrého pod zub, myslím že to bude zajímavá podívaná. V pátečním přehledu trhu následné sepíšu nejpodstatnější body z projevu Jerome Powella. S ohledem na spekulativní náladu na trhu doporučuji nadále trpělivost a hlavně nenaskakovat do rozjetého vlaku, tzn. akcií v sektoru umělé inteligence. Využijte čas na studium finančních výkazů a zaměřte se spíše na méně sledované tituly na akciovém trhu. Pro čistě krypto investory je nutné sledovat zmíněné grafy a hladinu 24 250 USD pro Bitcoin. Na základě svých znalostí a schopností pro management pozice si vyberte vhodný přístup.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img