12.6.2024 Přehled trhu: Dnes zasedá Fed, bitcoin klesl k 67 000 USD. Obnoví zlato růst?

4.9
(7)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, kryptoměny a další investiční aktiva. Ve středu nás čeká zveřejnění amerických inflačních dat a zasedání americké centrální banky. Vše naznačuje ponechání úrokových sazeb. Ve čtvrtek následují data pro americkou nezaměstnanost. Další inflační data přijdou z Německa.

Bitcoin klesá pod 67 500 USD a táhne sebou altcoiny dolů. Čeká nás další korekční vlna dolů podle dlouhodobějšího grafu? Zlato se pokouší najít supportní hladinu kolem 2300 USD. Podíváme se jestli bude pokračovat propad zlata a stříbra nebo je čas akumulovat.

Sledujte s námi od 19:20 rozhodnutí Fed s živým komentářem

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se dnes ráno propadá na 67 500 USD a táhne sebou dolů všechny altcoiny. Pokusí se otestovat supportní hladinu 67 000 – 66 000 USD, která ho dělí od hlubšího poklesu ke 60 000 USD?

Altcoiny se prudce propadají a uniformně ztrácejí spíše jednotky procent. Dochází spekulantům dech?

Zasedání Fedu a vyčkávací hra s nezaměstnaností

Tento týden bude nejzajímavějším dnem jednoznačně středa večer, kdy nás čeká zasedání americké centrální banky Fed. Podle náznaků zástupců Fedu a nástroje “Fed Watch Tool” se nepředpokládá snížení úrokových sazeb po vzoru Evropské centrální banky a Kanadské centrální banky z minulého týdne.

Americká inflace by měla tento krát zůstat beze změny. Meziroční celková inflace 3,4 procenta a jádrová inflace 3,6 procenta. Ve čtvrtek bude následovat zveřejnění žádostí o podporu v nezaměstnaností. Očekávejte zvýšenou volatilitu na trzích.

Další zajímavé data bude středeční ohlášení inflace z Německa, kde se očekává lehký meziroční pokles ze 2,4 na 2,2 procenta. Ve čtvrtek bude následovat ještě pár projevů zástupců americké centrální banky. Nejzajímavější však bude středeční tiskovka Jerome Powella. Tu budeme sledovat a komentovat naživo na youtubovém kanálu Kryptomagazínu.

Dolarový index posiluje, akcie nadále tažené nahoru spekulací na umělou inteligenci

Americký dolarový index se znovu lehce probírá a nachází supportní hladinu u denního klouzavého průměru EMA 200 1D. Po odrazu nahoru znovu dosahuje 105,2 bodu čím proráží z několika týdenního klesajícího kanálu (bílá). Pokračování růstu je negativní pro většinu investičních aktiv a bude indikovat zájem investorů o nákup amerických vládních dluhopisů. Tím pádem by se dluhopisový výnos mohl ještě dlouho držet na aktuální nebo vyšší úrovni.

Zatímco se dolarový index odráží nahoru, táhne sebou dolů ceny Bitcoinu a drahých kovů. Akciové index překvapivě odolávají výprodejům. Středeční zasedání může způsobit výraznější volatilitu. Pokud nadále spekulujete na růst budu rád pokud se v komentářích podělíte s důvody proč by měli indexy nadále pokračovat nahoru.

Na denním grafu už můžeme sledovat dokončování další impulsní vlny nahoru co naznačuje i indikátor RSI, kde se formuje intradenní impulsní vlna včetně divergence. Nejlépe lze vidět po přepnutí na 6-8 hodinovém grafu. Zatímco velká část investorů je v Euforii z růstu, já jsem opatrný a držím se nadále stranou.

Úplně stejné a výraznější divergence indikátorů RSI a MACD máme na vícedenním až týdenním grafu indexu S&P 500. Potenciální růstová varianta mi nepřijde zajímavá pro celé technologické indexy, když beru do úvahy riziko poklesu. Prostor můžou nabídnout některé konkrétní akcie v prohlížených sektorech. V případě propadu akciového indexu S&P 500 bych čekal nejdříve pokles do pásma 4900-4800 bodů. Následně se nabízí nižší hladiny s nevyplněnými gapy (bílé zóny).

Překoupené akciové trhy nutí “pasivní ETF investory” k akceptování menšího potenciálu pro zisk s výrazně vyšším rizikem ztráty (poklesu).
Alternativou je využití fundamentální analýzy nebo konstrukce “Net Present Value” modelu pro konkrétní společností k hledání podhodnocených akcií. V kombinaci s technickou analýzou to je v aktuální situaci velmi silný nástroj pro eliminaci rizika ztráty a zvýšení potenciálního zisku.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Bitcoin se propadá zpátky na hladinu 67 300 USD

Bitcoin se dnes propadá zpátky na 67 500 USD čím překvapuje vícero investorů doufajících v raketový růst poté co proběhl halving bitcoinu a schválení ETF pro Bitcoin a Ethereum. Kdo by teď prodával Bitcoin? Protože na osmihodinovém grafu (až denním grafu) vidíme silnou divergenci indikátorů. Takže někdo prodává.

Odpověď můžeme najít jednak na intradenním osm hodinovém grafu, tak na dlouhodobém grafu. Schválením ETF pro Bitcoin se do trhu dostávají další instituce, které nechtějí Bitcoin nakoupit a držet (doufat) v nekonečný růst. Daleko větší zisk dokážou vydělat pákovým tradingem a vymetením nejbolestivějších zón pro drobné investory a jiné spekulanty. Dalším důvodem může být manipulace trhu pro bezcennou expirací opcí čím získají opční prémium pro sebe.

V momentě, kdy všichni HODLeři doufají v 100 000 až 200 000 USD, je na místě si položit 3 otázky:
a) Co tím velcí hráči, kteří hýbou trhem získají ?
b) Kdo to bude bezhlavě kupovat a hnát takto výrazně nahoru? Všichni víme, že tam spousta investorů bude chtít vybrat zisk.
c) Kde je zóna největší bolesti pro spekulanty?

Odpověď je jednoduchá. Kdo chtěl nakoupit výraznější množství Bitcoinu, tak už ho má a teď čeká běžný vyhajpovaný retail nakupoval v zóně 65 000 až 74 000 USD jako poslední. Zóna zdravé korekce a největší bolesti, kdy budou v panice prodávat může být někde mezi 60 000 až 45 000 USD.

Je zajímavé sledovat, že stejné divergence jako naznačuje akciový index S&P 500 (a další velké indexy) je možné pozorovat i u Bitcoinu na 3 denním až týdenním grafu. V aktuálním nastavení trhu jsem spíše opatrný pro krypto trh.

Pokud by však přišel růst ceny už z aktuálních úrovní. Neměli bychom klesnout pod supportní hladinu 66 000 USD (tady zvážím spekulativní vstup do dlouhé pozice s úzkým stoplossem). Následně by byl zajímavý tradingový cíl pro vybírání zisku kolem 86 000 – 88 000 USD. Pamatujte že všichni čekají na 100 000 USD a více, právě z toho důvodu prodají velcí hráči dříve.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Zlato se stabilizuje kolem 2300 USD za unci, bude ještě pokles pokračovat?

Zlato se pomalu stabilizuje kolem hladiny 2300 USD co značí pokračující zájem investorů o nákup. Na denním grafu můžeme vidět, že táto supportní hladina je relativně slabší a prozatím nemáme na nižším intradenním grafu dostatečné konvergence indikátoru RSI. nemůžeme tedy zcela vyloučit další lehký pokles. Nejzajímavější zónou pro opětovný nákup fyzického zlata nebo akcií v sektoru by byla zóna od 2300 až po 2150 USD za unci.

Denní graf napovídá možnost pokračování lehkého poklesu v horizontu jednoho až dvou týdnů co by téměř inverzně sedělo s tím kdy by se mohl otáčet dolů akciový index S&P 500 a Bitcoin. Zlomí se na trzích něco co způsobí raketový růst ceny zlata a stříbra jako bezpečného aktiva?

Pokud je moje interpretace grafu správná, dokončujeme korekci, po které by měla nastat další výrazná růstová vlna až do zóny 2500-2700 USD za unci zlata. Právě z tohoto důvodu jsem více nakloněný investici do akcií v sektoru.

Na výběr jsou už standardně široko zaměřené akciové ETF indexy pro úplné nováčky. Pro pokročilejší jsou jednotlivé podkategorie společností (produkující těžaři/developeři/exploreři a zvlášť kategorie royalty společností a prospekt generátorů). Každá podkategorie má svoje rizika a výhody. Předpokládám několika letý býčí cyklus pro drahé kovy a proto brzo vznikne speciální článek více rozebírající rozdílí v těchto společnostech.

Stříbro má jednoznačnější graf než zlato. Aktuální poklesový kanál (žlutá) nám naznačuje, že se skutečné jedná o korekci. Respektive statisticky bych tomu dál 90 procent pravděpodobnost ve správnou interpretaci. Můžeme jasně vidět 3 impulsní vlny nahoru až po 32,5 USD za unci respektující pravidla Technické analýzy.

Vznikající poklesový kanál začíná nacházet zájem nákupců a s velkou pravděpodobností se začne zakulacovat v zóně 29-28 USD za unci. Nejhorší možný scénář vidím v poklese na 27,2 USD. Tím pádem je vhodný opatrnější přístup a postupný nákup akcií v sektoru metodou DCA. Pro nejpřesnější vstup a omezení rizika je vhodné počkat na formování konvergence na 4 až 6 hodinovém grafu. Samozřejmě pokles pod 25 USD (Dlouhodobá poklesová linie) je výstražný signál, kdy se všeho zbavit.

V případě vyplnění tohoto růstového scénáře, můžeme očekávat další růstovou impulsní vlnu až do zóny 38-40 USD za unci. Tam se už budou těžaři stříbra topit ve volném Cashflow a retailoví investoři budou chtít zaručené tipy na společnosti, které porostou o stovky procent (podobně jako teď u spekulativních altcoinů). Drahé kovy jsou nadále zatracované jako “mrtvé investiční aktivum v digitální době”.

Stříbro standardně následuje zlato a pak ho procentuálním ziskem značně překonává. Obdobné platí pro akcie těžařů zlata a stříbra. Z tohoto důvodu vyhledávám expozici do těžařů stříbra s náklady AISC ve spodním kvartálu sektoru (cca 8-12 USD za unci) v době, kdy je (téměř) nikdo nechce.

Proč soupeřit s retailem na ceně o předražené akcie AI společností, když akcie těžařů drahých kovů kupují zatím jen insideři a zkušení investoři v tomto sektoru?

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vilemina

Já myslim, ze je docela silný argument proč indexy mohou dal růst. Je tu ten americký dluh a volby prezidenta. Je třeba snížit uroky, takže se budou manipulovat data a strejda Powell zas řekne něco takového neutrálně milého…všichni už si zvykli. A to je druhá věc, kdo před rokem koupil nasdaq s pákou jako řemen, chechta se a popiji koktejlik v karibiku, proste ai funguje. Já už si s klidem umím představit nasdaq na 22k do konce července, kor pokud dnes vše dopadne bajecne a přijde short squeeze na všechny ty poslední medvědy, protože jak koukám na XTB, shortuje to už opravdu úplně každý, tam je teď 83% short pozic, konkrétně u Nsdq🤪to jsem snad ještě neviděla. Takže ta medvědi smrt kdyby nastala….to by byl teď masakr. Představte si třeba úplně teoreticky, kdyby dnes snížili sazby o chlup..to by byl mordor!

Vilemina

Ještě koukám na Etoro, které soustředí ty největší pozitivistické lamy a i tam je v tuto chvíli už jen 55% nakupujících nsdq. Tj situace, ze nějaké dva tydny hromady obchodníků čekají pokles a ono nic, drží zatím pozice a jektaji zubama. Zatímco kamaradi býci kali v tom Karibiku zeano. Muže dojít k tomu, ze nikdo na světě už si netroufne shortovat ai manii a pak to samozřejmě spadne, protože tomu dojde zradlo. Hodnotit americké indexy jakkoliv racionálně už půl roku vůbec nemá cenu. Je to casino a krupierem AI.:))

Adam Nemčík

DNes o máličko lepší americké CPI a všichni už znovu jedou spekulace a market pumpí nahoru. Úplné šílenství… čas opustit trh a čekat v bezpečných aktivech.

Vilemina

Já na to teď zírám a už opravdu nevěřím svým očím, ono to o malinko lepší CPI prehlusilo i celý FED!:)) Kdyby slíbili dvě snížení do konce roku, nsdq by dal včera 20k asi uz před koncem obchodních hodin…jak tohle muže dopadnout, to uz je mimo rozměr me představivosti.

Fantom

Díky za pěkný přehled trhu. Chtěl bych speciálně poděkovat za výborné hodnocení současné situace na bitcoinu – krásné shrnutí v boxu (ony 3 otázky) – naprosto souhlasím!
Jen připomenu: před několika lety se Rick Rieder z BR chvástal jak si s bitcoinem “pohrají” (“dabble”) a právě teď to dělají. 😀
Velcí hráči v čele s BR si prostě s bitcoinem dělají co chtějí ve smyslu – vsadíme si na jeho dalši pohyb na futures a potom pošleme cenu tam kam potřebujeme.
Poznáte to podle toho, že se bitcoin vždy pohne tam, kam to retail nečeká a BR a ostatní insiders berou zisk. Zapomeňte na TA, cena bitcoinu půjde tam kam bude BR potřebovat.
Můžete to s nima zkusit hrát a kdo na to má nervy ať do toho jde. Obecně by mohlo fungovat jít vždy krátkodobě proti hlavnímu proudu, tedy při prudkých propadech nakupovat a při následných pumpách prodávat. Hodně můžou pomoci krátkodobé pohyby na FG indexu. Jako gambl – s menšími částkami a bez SL. To je ostatně hlavní cíl market makerů – vybírat SL.

spot_img