First Solar akcie: Tento solární gigant vzrostl o více než 88 %. Je to potenciální příležitost roku?

4
(2)
Jakub Rochlitz
Jakub Rochlitzhttps://www.etoro.com/people/thedividendfund
Jakub je analytik, autor, a zakladatel portfolia The Dividend Fund, kde spravuje aktiva v hodnotě přibližně 400 000€ pro české i zahraniční retailové investory. Specializující se na fundamentální analýzu akcií, Jakub má hlubokou vášeň pro objevování investičních příležitostí a cit pro hodnotu. S lety zkušeností na akciovém trhu sdílí své poznatky a strategie, které pomáhají investorům orientovat se v komplikovaném světě akciového trhu. Skrze své články a sociální sítě poskytuje odborné analýzy, tržní trendy a investiční tipy, které vám pomohou dosáhnout vašich finančních cílů. Sledujte ho pro spolehlivý a střízlivý pohled na trh.

First Solar akcie jsou poněkud neznámým titulem, který se však těší z velmi pěkného kurzového růstu. Dokonce má titul ve svém portfoliu investiční legenda Michael Burry, který je primárně známý díky filmovému snímku Big Short.

First Solar je solární gigant, který s sebou přináší inovativní technologie a zájem investorů postupně roste. Jsou však akcie First Solar pro každého? Vyplatí se mít tento titul v portfoliu nebo je to spíše pro nadšence, kteří se tomuto odvětví věnují?

Investiční legenda Michael Burry investuje do First Solar

Pokud ho ještě neznáte, Michael Burry získal slávu díky tomu, že předpověděl globální finanční krizi několik let předtím, než k ní došlo, a vydělal na tom miliardy dolarů. V letech 2006 až 2008 dosáhl Burryho investiční fond s názvem “Scion Asset Management” výnosu 489 % díky jeho sázce na krach nemovitostního trhu.

Abych citoval jeden ze svých nejoblíbenějších filmů všech dob:

“Udělal něco, co nikoho jiného nenapadlo udělat: Podíval se.”

– The Big Short

Díky detailní analýze zjistil, že nemovitostní trh je v bublině. Dnes se tedy podíváme, jestli je jeho nejnovější sázka, solární gigant First Solar, investiční příležitostí, nebo jestli jsou jeho akcie, podobně jako realitní trh před velkou krizí, nesmyslně vysoko.

V reportu 13-F z 15. května Burry zveřejnil, že otevřel novou pozici v této společnosti. Vlastní tak First Solar akcie o celkovém počtu 30 000 akcií, což představuje přibližně 5 % portfolia fondu Scion Asset Management, tedy asi 5 milionů dolarů.

First Solar akcie: Gigant v solárním průmyslu

Základní informace o společnosti First Solar

Společnost First Solar je s tržní kapitalizací téměř 30 miliard dolarů největším veřejně obchodovaným výrobcem solárních panelů na světě. Je vedoucím fotovoltaickým výrobcem v USA, ale podniká ve více než 45 zemích. Vyrábí převážně panely pro komerční využití, jako jsou solární farmy či datová centra.

Inovativní technologie

First Solar vyrábí solární moduly pomocí inovativní tenkovrstvé technologie, která je v porovnání s klasickými technologiemi křemíkových panelů mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Panely First Solar mají nejmenší environmentální dopad v solárním průmyslu. Výroba jejich panelů spotřebuje jenom 1-2 % materiálu v porovnání s klasickými panely.

Finanční zdraví First Solar akcie

Silná finanční pozice

Navzdory tomu, že společnosti v oblasti solárních technologií musí často financovat svůj růst z cizího kapitálu, First Solar je ve velmi dobré finanční kondici:

  • Hotovostní rezerva: téměř 2 miliardy USD
  • Celková aktiva: 10,76 miliard USD
  • Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu: 9 %
  • Celkový cizí kapitál: 3,86 miliard USD

Celkový cizí kapitál dosahuje 3,86 miliard USD, což společnosti dává taky skvělý běžný poměr (current ratio) na úrovni 2,41. Hodnoty větší než 1,5 značí dobré finanční zdraví. Tyto poměry jsou obzvlášť důležité v období vysokých úrokových sazeb.

Obchodní výkon First Solar

Růst tržeb

Tržby společnosti ukazují velmi pozitivní trend. V posledním kvartálu dosáhly 794 milionů USD, přičemž za posledních 5 let dosahuje společnost průměrný růst tržeb 10,55 %.

Ziskovost First Solar

  • Zisk na akcii (EPS): 2,2 USD v posledním kvartálu, což představuje mírný pokles oproti předchozímu kvartálu
  • Hrubá zisková marže: 43,05 %. To je o něco méně než průměr u konkurence na úrovni 50,14 %. Krátkodobě je však výrazně vyšší než dlouhodobý průměr First Solar na úrovni 21,18 %, což naznačuje, že dlouhodobě může být takto vysoká marže neudržitelná.
  • Čistá marže: 28,75 %, výrazně vyšší než konkurence na úrovni 2,67 %

Proč First Solar akcie parabolicky rostou?

Za poslední rok prošel solární průmysl výraznou konsolidací. To jsme mohli vidět u lídrů tohoto průmyslu, například u firem jako Enphase, Canadian Solar, nebo JinkoSolar. First Solar se však udržel nad vodou, hlavně díky velkému objemu nevyřízených objednávek a jejich zaměření na komerční využití na rozdíl od rezidenčního. Stimuly Bidenovy vlády pro zelenou energii taky podpořily marže, což se odrazilo na výsledcích společnosti. Za poslední rok dosáhla růstu zisků až 27 %.

Právě zaměření na komerční solární farmy je velkým plusem pro tuto společnost. Velcí průmysloví klienti nejsou tak výrazně ovlivněni úrokovými sazbami, a objem tržeb na klienta je pochopitelně vyšší.

Deglobalizace: Příležitost pro First Solar akcie

Nezávislost na Číně

Největší devízou společnosti First Solar je fakt, že veškerou svou produkci provádí v USA. Jsou jediní z TOP 10 solárních výrobců, kteří nejsou závislí na čínské produkci. To je v aktuální geopolitické situaci velkou výhodou proti jejich konkurenci, která výrobu baterií, solárních článků a jiných komponentů přenechává dodavatelům v Číně. Ve spojení se špatnou ekonomickou situací v Čínské lidové republice je tohle velmi důležitým faktorem. Pokud se politické vztahy Číny s USA budou zhoršovat, můžeme očekávat, že se podmínky pro výrobce závislé na Číně relativně zhorší, což by mohlo pozitivně ovlivnit marže.

Konec cenových válek

Nedávné zprávy z Číny, která je pro solární společnosti klíčovým trhem, naznačují, že vláda chce zasáhnout do probíhající cenové války mezi výrobci. Ovlivnění dumpingových cen čínských výrobců by mělo zlepšit podmínky pro lokální hráče.

Růstový potenciál umělé inteligence

Očekává se, že masivní výstavba datových center v nejbližších letech výrazně zvýší poptávku po solárních panelech, které často pohání masivní energetické požadavky těchto výpočtových systémů. Analytici McKinsey očekávají, že energetická spotřeba datových center by mohla dosáhnout až 50 GW do roku 2030. Pro představu, aktuální výrobní kapacita First Solar je něco přes 12 GW. To představuje obrovský růstový potenciál.

Valuace: Jsou First Solar akcie nadhodnocený?

Z hlediska valuace nevypadá First Solar růžově. Díky výrazné ziskovosti společnosti vypadají některé poměry ještě relativně dobře. Například price to earnings (P/E) First Solar akcie dosahuje 30,56 bodů. Nicméně naprosto jiný příběh však hovoří poměry tržeb, jako je P/S (9 bodů) nebo price to cash flow s více jak 35 body.

Je důležité uvědomit si, že valuace odráží výrazný růst společnosti, která jako jedna z mála ustála přepad celého svého průmyslu. Solární průmysl je také hodnocen jako vysoce růstový, proto je lepší dívat se na růstové ukazatele. Podle mě je ale poměr ceny k tržbám příliš nízký.

Protože se First Solar zabývá výrobou, je těžké škálovat produkci a tak udržet masivní růst tržeb. Vysoké marže společnosti mohou z krátkodobého hlediska držet na vysoké valuaci právě díky výše zmíněným trendům, avšak z dlouhodobého hlediska může firma růst jen tak rychle, jak umí expandovat produkci.

First Solar akcie: Co si z toho odnést?

Jak jsem již řekl, akcie First Solar vzrostly o více než 88 % za poslední tři měsíce. Pro hodnotové investory by to byla velká červená vlajka. Avšak pro investory s větším apetitem pro riziko může být First Solar dobrou volbou výrobce solárních panelů. Musí ale věřit, že růst tohoto průmyslu se dokáže vrátit na úrovně, když jsme měli úrokové sazby na nule. To podle všeho ještě několik let nepřijde.

Je tedy otázné, jak se budou odběratelé chovat při dlouhodobých sazbách na úrovni 3-4 %, a jak to ovlivní First Solar, když se nahromaděné objednávky pominou.

Osobně First Solar nevlastním, ani ho nevidím na nákup, protože jsem skeptický vůči valuaci solárních výrobců po přepadu, který přišel při zvyšování úrokových sazeb. Samotná společnost má ale skvělé vyhlídky do budoucnosti právě pro to, že svou produkci drží na území spojených států, což jim dává jednoznačnou výhodu před konkurencí.

Prozkoumejte akcie First Solar na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img