Trhy pod lupou: Fed je pořád jestřábí, dostane finanční trhy do problémů? Je na francouzských akcií příležitost?

4.8
(6)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Uplynulý týden byl bohatý jak na ekonomická, tak politická témata, která zásadně ovlivňují trh. Nejdříve se podíváme na zámořské trhy a pak zkusíme podchytit, co se děje v Evropě. Vypadá to, že Evropa předbíhá USA.

Její ekonomika zpomaluje. Taktéž evropská inflace je na tom lépe než americká, přičemž ECB již poprvé snížila úrokové sazby. Ale ani toto všechno nestačilo na odvrácení politické krize, která se negativně propisuje na finanční trhy. Nůžky mezi Evropou a USA se rozevírají. Inflace ve Evropě se zdá být poražená, i když osobně tento optimismus nesdílím. Pozornost investorů se upírala na čísla americké inflace, která jsme se dozvěděli jen pár hodin před tiskovou konferencí šéfa Fedu Jeroma Powella. Jak moc se v USA v květnu zdražovalo?

Video shrnutí zasedání Fed a cenových grafů bitcoinu a akcií

Předehra pro zasedání Fedu: americká inflace

V zámoří se první polovina týdne zdála poklidná, bylo to však ticho před bouří. Sled událostí zahájila čísla americké inflace. Ta celkově poklesla z dubnových 3,4 % na 3,3 % v květnu. Ještě lépe na tom byla jádrová inflace, která nezapočítává nejvolatilnější složky jako jídlo a energie: 3,4 % oproti dubnovým 3,6 %. Trhy ji přitom očekávaly na úrovni 3,5 %.

Po zveřejnění čísel vypukla na trzích euforie. Rostlo prakticky vše od bitcoinu až po finanční tituly. Velmi si polepšily především akcie regionálních amerických bank. Jaký byl pro tento závratný růst důvod? Tak jako vždy, logika věcí je jednoduchá. Nízká inflace má znamenat, že Fed již brzy konečně sníží sazby. Snížení sazeb znamená, že nejhorší je za námi a čekají už nás jen samé světlé zítřky levných peněz, tzn. světa, v němž finanční aktiva porostou bez rozdílu.

Zdá se Vám to jako dost naivní názor? Pak vězte, že právě tato logika přivedla trhy na ATH. Víra, že Fed jednoho dne sazby sníží, hnala investory k nákupu, přičemž soustavně ignorují všechna rizika, která s sebou přináší restriktivní měnová politika. To však není všechno.

Podle posledního zasedání Fedu a zveřejnění ekonomické projekce to vypadá, že si na první snížení sazeb budeme muset počkat minimálně ještě několik měsíců. Stejně tak se příliš neřeší otázka, co nastane, až se sazby sníží, protože pokud k tomu dojde moc rychle, může nás znovu velmi nemile překvapit inflace.

Opravdu je v Americe nízká inflace?

Samotný údaj 3,4 % ještě není důvodem k radosti z vítězství. Zaprvé jsme dvouprocentnímu inflačnímu cíli pořád daleko. Zadruhé, inflace sice poskočila níž, nic nám ale nezaručuje, že se zde na chvíli nezastaví anebo dokonce o desetinku nepovyroste. A zatřetí, podíváme-li se na vývoj deset let dozadu, vidíme, že pokud se Fed chce dostat do doby před covidem, čeká nás ještě velmi dlouhý běh.

Také rozbor jednotlivých položek ukazuje, že boj bude dlouhý. Nejvíc rostly ceny pojištění aut (20,3 %), které následovaly nájmy 6,2 %. To je jeden z elementů, jenž vysvětluje možný velký rozdíl mezi evropskou a americkou inflací. Ceny bydlení a nájmů se v americké inflaci odrážejí daleko víc. Vedle toho růst nájmů signalizuje, že roste i cena nemovitostí. To potvrzují čísla.

V sektoru bydlení byla inflace 4,8 %, což je dost na pováženou, když si uvědomíme, že realitní trh by měl reagovat velmi citlivě na růst sazeb. I zde mají vysoké sazby zpoždění. Silně rostou také ceny v restauracích, kde inflace povyskočila o 4 %. Pro Američany jsou ceny ve fastfoodech velmi důležité, protože značně ukrajují z jejich kupní síly. Vlivem dražšího jídla v restauracích bude růst tlak na to, aby lidé začali jíst doma. Změna stravovacích návyků Američanů se v nejbližší době odrazí i na akciích fastfoodových řetězců.

Fed bude snižovat sazby maximálně jednou v roce 2024

Fed ponechal svoje sazby ve stávající výši, což nikoho nepřekvapilo. Jinak tomu bylo v případě aktuálního dot plotu, neboli projekce členů Fedu ohledně vývoje měnové politiky a americké ekonomiky. Přecházející dot plot počítal se dvěma až třemi možnými sníženími sazeb do konce roku. V tom novém již členové Fedu počítají pouze s jedním. Tedy pokud všechno půjde podle plánu. Jerome Powell na tiskové konferenci velmi implicitně podtrhl, že dot plot není závazný jízdní řád, ale projekce.

Tato zpráva je sama o sobě velmi negativní. Jak jsme si však již zvykli, trhy umí najít vždy něco pozitivního. Z dot plotu vyplývá, že sazby by měly klesnout v příštím roce čtyřikrát. Dosud Fed počítal pouze se třemi sníženími. Pro trhy to byl samozřejmě důvod k radosti, avšak když vidíme, jak se projekce rychle mění, v podstatě to nic neznamená.

Vyznění celé tiskovky bylo silně jestřábí, Powell se stále drží vize dvouprocentní inflačního cíle. Fed bude mít zapotřebí větší důvěry, že inflace opravdu zpomaluje. Měla by mít v následujících měsících sestupnou tendenci. To je však velmi nejisté, protože i přes svůj pokles zůstává inflace pořád „sticky“. To se ukázalo také v projekci, protože Fed odhad inflace do konce roku zvedl: oproti předchozím 2,4 % nyní počítá s inflačním cílem 2,6 %. Jinak řečeno, i ve svých projekcích si uvědomuje, že inflace jen tak rychle neklesne.

Po tak jestřábím výhledu by se dalo předpokládat, že trhy zachvátí prodejní panika. Vždyť mnoho analytiků čekalo, že Fed letos sníží sazby minimálně šestkrát. Jerome Powell však poslední větou na konferenci dokázal tuto negativní reakci odvrátit. Řekl, že v případě poražení inflace je připravený sazby výrazně snížit. Tím trhy ujistil, že je tu a že na ně nezapomněl.

Korekce na francouzském burzovním trhu

Situace ve Francii je opravdu velmi důležitá, protože ukazuje, co se může přihodit i v USA, které čekají na podzim prezidentské volby. Francouzský státní rozpočet na tom není dobře. Minulý rok skončil v deficitu 5,5 % HDP.

Ani letos to nebude žádná sláva a možná se situace ještě zhorší. Ratingová agentura Standard and Poor snížila známku z AA na AA-. Francie se tak v žebříčku dostala na stejnou úroveň jako Česká republika. Problémem je však negativní výhled. Agentura totiž uvedla, že nevěří francouzskému vládnímu programu, který sliboval návrat deficitu ke 3 % v roce 2027. Nyní vysvítá, že měla pravdu.

Evropské volby ukázaly, že roste nespokojenost s aktuálním směřováním a vládnutím. Nejmarkantnější rozdíl mezi vládními představiteli a opozicí byl právě ve Francii. Emmanuel Macron se rozhodl vypsat předčasné parlamentní volby. To zemi samozřejmě přivedlo do ještě většího chaosu.

Trhy mají strach z toho, že by se k moci dostalo Národní shromáždění. Do jisté míry oprávněně, protože tato strana nemá jasný program. Vzhledem k tomu, že situace je vážná, lze těžko předpokládat, že nezkušení politici z Národního shromáždění dokážou v krátké době dát státní finance do pořádku.

Propad francouzských akcií a růst výnosů na státních dluhopisech

Politický chaos se silně projevil i na finančních trzích včetně dluhopisového trhu. Výnosy francouzských dluhopisů rostly, a to i přes nedávné snížení sazeb ECB. Spread mezi francouzskými a německými dluhopisy dosáhl historického maxima. Právě to způsobuje vnitřní napětí mezi jednotlivým státy Evropské unie, kdy hrozí přelití krize i do ostatních zemí.

Francouzská burza od dosažení svých vrcholů 10 % ztratila, což je přesná definice korekce. Oslabovaly především firmy napojené na stát: Bouygues (-11,09 %), Vinci (-11,39 %) a bankovní sektor, pro který to bude nový tlak. BNP ztratila 11,09 %, Crédit Agricole 10,93 % a Société Générale 14,87 %. Propojení bankovního sektoru v Evropě je veliké. Kvůli tomu banky padaly všude včetně pražské burzy. Zde bude zajímavé sledovat, kdy propad mateřské společnosti stáhne dolů i naši Komerční banku.

Politická nestabilita a státní zadlužení tak odstrašovaly korekci na francouzském trhu. Nic nenasvědčuje, že se propad trhů v následujících týdnech zastaví. Předčasné volby navíc mohou přinést i nemilé překvapení. Evropské akcie tak budou pro investory toxické a lze předpokládat, že většina investorů se bude snažit najít útočiště v amerických akciích.

Prozkoumejte dluhopisové ETF na platformě XTB

Pohroma na evropských indexech

Nejsou to jen zasedání Fedu a výsledek evropských voleb, co napětí na trzích negativně ovlivňuje. Geopolitické napětí mezi USA a dvojblokem Čína – Rusko roste každým dnem. Právě toto riziko je největším strašákem pro levný čínský akciový trh.

Stoupající napětí bylo hlavní důvodem oslabení trhů v Hongkongu. Hang Seng ztratil 2,31 %, burza v Šanghaji 0,70 %. Japonskému indexu Nikkei pomohla k zeleným číslům (0,44 %) tamní centrální banka. Ta na svém zasedání rozhodla, že sazby a program nákupu japonských obligací zůstanou bez změny. Trhy přitom očekávaly redukci programu. Japonská centrální banka tak dostála své pověsti věčné holubice.

V Evropě šlo o přehlídku červených čísel. CAC 40 za týden odepsal 6,23 %, milánská burza spadla o 5,76 %, španělská o 3,62 %, vídeňská o 3,40 %. Německý Dax ztratil 2,89 %. Britský FTSE potvrdil, že není vázaný na kontinentální Evropu a odepsal jen 1,19 %.

Trhům v zámoří pomáhal jako vždy trojlístek technologických firem: Apple, Nvidia a Microsoft. Technologický Nasdaq vyrostl o 3,28 %, index S&P získal 1,58 %. Nedařilo se jen průmyslovému Dow Jones, který oslabil o 0,54 %. Tento index je na přísnou monetární politiku daleko citlivější než technologické společnosti.

Velmi volatilní bitcoin

Bitcoin má za sebou velmi volatilní týden. V době psaní článku jeho cena dosahovala 66 219 dolarů, což představovalo týdenní ztrátu 4,72 %. Neznamenalo to však, že by bitcoin za tuto dobu nezažil žádné světlé chvilky.

Na začátku týdne vlastně bez zjevného důvodu atakoval hranici 70 000 dolarů. Tu se mu podařilo prolomit po oznámení čísel inflace ve středu v 14:30. Nízká inflace přiživila naději na blízké snížení sazeb a oddálení katastrofického scénáře, který by představovalo další zpřísnění měnové politiky. Radost na bitcoinu však nevydržela dlouho. Jakmile vystoupil Jerome Powell se svým jestřábím projevem, bylo vymalováno, bitcoin začal oslabovat. Investorům se nelíbí výhled na jediné letošní snížení sazeb.

Druhá polovina roku tak může být pro bitcoin komplikovaná v tom, že mu bude chybět téma, na které se dá spekulovat. Bitcoinové ETF jsou zavedeny, halving proběhl (i když pravdou zůstává, že jeho efekt se projevil vždy za delší dobu) a konkrétní datum snížení sazeb je zatím v nedohlednu. Jediný pozitivní signál by tak mohl přijít, kdyby inflace v USA začala rychleji klesat než doposud.

Závěr: Budou pokračovat na evropských trzích výprodeje?

Z hlediska makroekonomických údajů bude nyní na burze klid. Dozvíme se pouze inflaci ve Velké Británii a v Japonsku. Ve čtvrtek zasedne Bank of England, aby rozhodla o výši úrokových sazeb na britské libře. Zatím se očekává, že bude následovat americký Fed a nechá sazby beze změny. Důležitý však bude výhled této centrální banky. Jelikož inflace byla v dubnu 2,3 %, ocitla se Británie velmi blízko tomu, aby ji porazila.

Hlavním tématem však nebudou makroekonomické údaje, ale politické dění v Evropě. Pokud se bude zintenzivňovat vyhrocovat předvolební kampaň ve Francii, existuje riziko, že pařížská burza bude pokračovat v poklesu a tím stahovat i ostatní burzy v Evropě. Paradoxem celé situace je, že evropské trhy začaly klesat od chvíle, kdy ECB snížila poprvé sazby. Tento fakt bychom neměli ignorovat.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img