Záhada nákupu Ethereum jména za 1,5 milionu dolarů

3.7
(3)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Dne 9. října koupila neznámá peněženka Ethereum se jménem paradigm.eth za 420 ETH (1,5 milionu dolarů), což je zdaleka největší takový prodej.

Spekulace

Pozorovatelé nejprve spekulovali, že se jedná o kryptografickou VC firmu Paradigm, která investuje do řady projektů od centralizovaných společností jako Coinbase, BlockFi, Chainalysis až po DeFi projekty jako Compound, dYdX, Euler.

Firma ale sdělila Bradleymu Milleganovi, řediteli operací Ethereum Name Service, že za nákupem nestojí. To vyvolává otázky, kdo je oním tajemným kupcem a jaký byl účel tohoto masivního prodeje.

Ethereum jména jsou lidsky čitelná jména jako example.eth, která lze přiřadit k blockchainovým adresám, aby bylo snazší posílat a přijímat kryptografické platby. Namísto posílání peněz na dlouhou a složitou adresu Ethereum stačí použít název .eth. Názvy Ethereum lze také propojit s dalšími informacemi, jako jsou e-mailové adresy a účet na Twitteru.

Co víme?

Víme, že peněženka se o paradigm.eth ucházela několik měsíců a podávala menší nabídky. Až o víkendu předchozí vlastník názvu Ethereum nabídku přijal.

Zdá se však, že jde o nějaký žert nebo žertovnou koupi. Jak upozornil Millegan, záznamy o Ethereum názvu byly nastaveny na některé bizarní odkazy. Pro začátek kupující nastavil email na adresu [email protected], což je v kryptosféře tak trochu dlouhodobý vtip, a poté nastavil související obrázek na logo SushiSwap.

Mezi další podivné prvky patří účet na Twitteru odkazující na firmu VC a16z a odkaz na GitHub zakladatele YFI Andreho Cronjeho. Navíc se objevuje popis: “Skate on the Paradigm and shift it when I feel like” (Bruslím na paradigmatu a posouvám ho, když se mi chce).

Nejdražší troll

Jak poznamenal jeden komentátor na Twitteru:

“Pokud je to troll, musí to být ten nejdražší troll vůbec, ne?”

Millegan připustil, že prodej může být jakýmsi druhem wash tradingu. To je myšlenka, že by někdo mohl prodávat jméno sám sobě, aby to vypadalo jako opravdu drahý obchod, zatímco ve skutečnosti by jen přehazoval peníze mezi vlastními peněženkami.

To však nijak zvlášť nevysvětluje předchozí nabídky, které nebyly přijaty (ledaže by to byla součást nějaké strategie), a i kdyby tomu tak bylo, museli by na tržiště NFT OpenSea, kde byl prodej uskutečněn, vyplatit tučné poplatky – asi 37 500 USD.

Závěr

Pokud byl prodej legitimní, i když šlo o žert, pak by se zařadil do horních pater žebříčku nejvyšších prodejů doménových jmen v historii. Ohledně tohoto prodeje je hodně otazníků, ale i tak jde o velkou sumu peněz. Ona i ta částka, 420 ETH, něco může znamenat, že?

Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Foo

Four Twentyyyyy

Torres

Co by mela castka 420 ETH znamenat?

Jan

420 blaze it

spot_img