Jak může NFT pomoci s osobními údaji pacientů

5
(2)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Při správném použití mohou údaje o zdravotní péči zachránit životy a zlepšit kvalitu života. Bohužel současný proces, kterým se ke zdravotnickým údajům přistupuje, může být náročný, protože mnozí účastníci nejsou ochotni se mu podřídit. Pro menší organizace je také nákladný. Výsledkem je, že poskytování medicíny, která mění životy, je možné pouze pro větší organizace, ačkoli shromažďování potřebných údajů trvá dlouho. 

NFT token

Na druhé straně musí být lékařské asociace při využívání dat opatrné. Mnoho pacientů se obává prozradit své zdravotní údaje, aby nebyly sdíleny mimo jejich lékaře a nemocnici. Někteří pacienti přiznali, že z obav o svou bezpečnost zatajují informace svým poskytovatelům. Pokud k tomu dojde, hrozí, že lékařské organizace přijdou o údaje, které jim mohou pomoci při vývoji nových léčebných postupů pro kriticky nemocné, což dále brání rozvoji medicíny.

Společnost Aimedis, poskytovatel elektronické zdravotní péče, se snaží tyto obavy řešit tím, že uvádí na trh údajně první lékařský a vědecký nezaměnitelný token (NFT) na světě. Zavedení standardizovaného procesu umožní profesionálním uživatelům poskytovat anonymizované údaje o zdravotní péči v blockchainu. Instituce, výzkumní pracovníci a související podniky pak mohou za přístup k těmto datům platit za účelem výzkumu.

Ochrana údajů o pacientech

V praxi mohou pacienti odkudkoli dobrovolně sdílet svá data prostřednictvím akreditovaných poskytovatelů zdravotní péče jako NFT. Vzhledem k decentralizované povaze blockchainu je pravděpodobnější, že pacienti budou sdílet své údaje anonymně, protože vědí, že jsou zabezpečeny silným šifrováním.

Pacienti výměnou za své anonymizované údaje získají token Aimedis (AIMX) a mohou mít také nárok na slevy na další služby, které platforma elektronického zdravotnictví poskytuje. Účastníci jsou také odměňováni prostřednictvím ekosystému, který obsahuje různé formy obsahu a další výhody určené pouze pro členy.

Díky většímu zabezpečení získávají společnosti přístup k rozsáhlejší databázi, kterou pak mohou využívat k léčbě dalších osob, které mají podobné zdravotní problémy s léky, léčbou nebo vakcínami, což účinně demokratizuje výzkum.

Společnosti, které tyto údaje potřebují, k nim mají snadný další přístup a jejich práce může zlepšit jejich produkty. Veškeré získané příjmy lze nyní předvídat a určovat v rámci tohoto nového standardu pro lékařské údaje. Společnosti, které by se jinak k těmto údajům nedostaly, proto mohou navázat partnerství s jinými organizacemi a nakoupit potřebné údaje.

Multi-blockchain

Aby bylo možné tento model i další funkce elektronického zdravotnictví realizovat, využívá společnost Aimedis systém multi-blockchain, který implementuje decentralizovaný, neveřejný blockchain pro ukládání ID transakcí, očkování a průkazů dárců orgánů. Tokeny jsou zpracovávány ve veřejném blockchainu, zatímco NFT existují buď ve veřejném, nebo neveřejném řetězci, v závislosti na úrovni šifrování.

Každý z unikátních NFT bude vytvářet data uspořádaná do pečlivě roztříděných sad, aby bylo možné je v blockchainu snadno sledovat. Použití technologie blockchain také zajistí, že bude zachován transparentní záznam všech transakcí.

Závěr

Tohle by mohlo kompletně změnit přístup k medicíně a velmi zrychlit pokrok při vytváření nových léků.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: