Vedoucí Světového ekonomického fóra pro oblast blockchainu zdůraznila čtyři trendy, ke kterým se bude letos upínat pozornost široké veřejnosti.
Na kryptoměnovém a blockchainovém poli sledujeme pozoruhodný začátek roku, kdy 7. ledna celková tržní kapitalizace trhu poprvé dosáhla historického maxima více než 1 bilion USD. Zároveň pokračují největší výzvy minulého roku, včetně globální pandemie. COVID-19 dominoval i nedávnému zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu, přičemž byla zdůrazněna potřeba digitálních řešení a přístupu k informacím v reálném čase. Jaké jsou další žhavé trendy letošního roku, které se budou na zasedáních řešit?
Identita
Krize COVID-19 zvýšila poptávku po řešeních identity, která neohrožují soukromí a svobodu jednotlivce. Představy o tom, co představuje ideální úroveň ochrany soukromí, se samozřejmě po celém světě značně liší, přičemž Čína a USA zaujímají hluboce odlišné pohledy.
Vzhledem k tomu, že cestovní ruch a různé vlády pokračují v prozkoumávání myšlenek, jako jsou „imunitní pasy“, které by vedly záznamy o očkování a testování, zdá se, že vytvoření globálního standardu kolem digitálního ověřování je prostě nutnost.
V současné době existuje jen velmi málo předpisů nebo průmyslových standardů, které zabraňují fragmentaci technických řešení, chrání soukromí nebo podporují inkluzivitu, interoperabilitu a přenositelnost – všechny základní principy pro digitální ověřování. Vzhledem k tomu, že se globální společnost snaží vrátit do „normálu“, je třeba zajistit potenciální řešení, která zahrnují využití digitálních údajů, využívají zkušenosti komunity v oblasti digitální identity, zvažují dlouhodobější a holistický pohled a vytvářejí silná partnerství s veřejnými orgány.
Institucionální přijetí
Minulý rok byl rokem „institucionálních investic“ do BTC, kdy se zapojily takové společnosti jako MassMutual či třeba Square. Je pravděpodobné, že finanční instituce a poskytovatelé služeb letos zintenzívní své vlastní experimenty s kryptoměnami a jejich využívání, ať už prostřednictvím investic nebo skutečného nasazení. V některých případech se digitální měny také používají ke zlepšení interních procesů.
COVID-19 také zviditelnil konverzaci kolem průzkumu blockchainové technologie digitálních měn centrální banky. Viděli jsme spuštění některých z prvních systémů založených na blockchainu na národní úrovni, a to na Bahamách a v Kambodži. Současně pokračovaly práce kolem čínského DCEP (Digital Currency / Electronic Payment), kdy Čínská lidová banka dokončila pilotní projekty v Shenzhenu, Xiong’anu a Suzhou a zpracovala 3,1 milionu transakcí.
Mnoho vlád a centrálních bank, včetně Federálního rezervního systému USA a Evropské centrální banky, nadále zkoumá, zda digitální měny centrálních bank (CBDC) mají potenciál. Mnozí také sledují růst stablecoinů – jejichž celková hodnota nyní překračuje 25 miliard dolarů.
To vše znamená zvýšenou pozornost ze strany regulačních orgánů a můžeme po celém světě očekávat pokračující regulační zájem a aktivity.
Rozvoj NFT
Od dob CryptoKitties ušel tento průmysl dlouhou cestu, ale přesto došlo na poli NFT (non-fungible tokens) mimo herní kontext k relativně malému pokroku. Nyní jsme ale svědky čím dál širší diskuse o začlenění NFT do života.
Dříve se hovořilo o demokratizaci přístupu k aktivům vysoké hodnoty, jako je umění. I když tu stále může existovat další potenciál, je důležité vzít do úvahy i důsledky použití NFT pro jejich autory.
Decentralizovaná infrastruktura
Povědomí o moci, kterou centralizované platformy a poskytovatelé služeb v průběhu našich životů získali, se posouvá mimo krypto komunitu krypto směrem k hlavnímu proudu. Důkazem je třeba nedávný hromadný exodus z WhatsApp k aplikaci Signal po ohlášené změně sdílení dat.
To může vést ke zvýšení poptávky po decentralizovaném poskytování služeb. V roce 2020 jsme viděli vysoce očekávané spuštění Filecoin z Protocol Labs a pokračující růst projektů Web 3.0, jako jsou Keep, Oasis a Polkadot.
Veřejný cloudový trh patří mezi nejvíce koncentrované, přičemž 80 % trhu ovládají čtyři poskytovatelé. Decentralizované cloudové úložiště je v současné době jedinou alternativou, která by mohla představovat výzvu pro tento status quo. Spolu s pokrokem v AI by tento přechod mohl vést k významnému rozšíření rozsahu interakce člověka a stroje a ke zrychlení přechodu na Web 3.0.
Závěr
Je pravděpodobné, že se setkáme s trvalým zájmem regulačních orgánů a tvůrců politik z celého světa (zejména pokud jde o digitální měny). Již nyní začínáme zaznamenávat větší konsolidaci trhu, což může být známkou jeho zvýšené vyspělosti. Rok 2021 bude určitě velmi zajímavým.