Zákonodárci EU požadují přístup k šifrovaným chatům (WhatsApp, Signal…)

4.8
(5)

Nový návrh Evropské unie spustil lavinu obhájců ochrany soukromí. Jde o opravdu tak zásadní průnik do soukromí, jak se někteří obávají, nebo to zas až tak horké nebude?

Zákonodárci Evropské unie předložili návrh, týkající se šifrovaných chatů. Návrh usiluje o „lepší rovnováhu“ mezi potřebami vymáhání práva a právem na soukromí. Zastánci ochrany osobních údajů tento návrh odsoudili, i když existují určité náznaky, že to nebude “až tak horké, jak se mnozí obávali.”

Žádost o přístup k šifrovaným chatům

Zákonodárci v Evropské unii  se snaží získat (podle návrhu, který o víkendu obdržela německá vláda aktuálně předsedající EU) přístup k šifrovaným chatům typu end-to-end v populárních aplikacích, jako jsou například Signal či WhatsApp.

Zprávu jako první přinesla rakouská veřejnoprávní stanice FM4 a podle důvěryhodné kopie je cílem tohoto návrhu najít “lepší rovnováhu” mezi vymahatelností práva a ochranou soukromí. V návrhu se píše:

“Příslušné orgány musí mít přístup k údajům zákonným a cíleným způsobem, při respektování základních práv a režimu ochrany údajů, při zachování kybernetické bezpečnosti.” technická řešení pro získání přístupu k šifrovaným datům musí být v souladu se zásadami práva, transparentnosti, nezbytnosti a přiměřenosti.”

Omezení individuálních svobod?

Obhájci ochrany osobních údajů a šifrování typu end-to-end tuto zprávu odsoudili a naznačili, že Evropská unie se snaží využít nedávné teroristické útoky (včetně střelby ve Vídni, která za sebou zanechala čtyři mrtvé a 23 zraněných) k omezení individuálních svobod.

Proti návrhu se postavili i někteří němečtí politici. Kupříkladu politička Anke Domscheit-Berg ze strany Levice označila tento návrh za nebezpečný útok na integritu digitální infrastruktury. Návrh kritizovala také výkonná ředitelka Open Privacy, Sarah Jamie Lewis či ředitelka nadace Electronic Frontier Foundation pro kybernetickou bezpečnost Eva Galperin.

A abychom nezůstávali jen v zahraničí, přidávám vyjádření Pirátské strany, která se k návrhu staví také velmi kriticky:

pirati bartos
Zdroj: facebook.com

Specializovaný technologický web TheCrunch navrhovaný zákon podrobně prozkoumal a prodiskutoval s dalšími odborníky. Podle nich tento návrh (který se ještě může pozměnit) pro přístup k šifrovaným službám typu end-to-end nevyžaduje žádný “master key” nebo široce otevřená zadní vrátka.

Dr. Lukasz Olejnik, přední odborník na oblast kybernetické bezpečnosti, k návrhu dodává:

“Za prvé, o zadních dvířkách se zde nemluví […] Jedná se o dlouhodobý proces, který je aktuálně ve fázi průzkumu. Identifikují se problémy a nápady. Nic se nestane hned. Ani zdaleka nemůžeme mluvit o zákazu E2EE. Zdá se, že ještě ani přesně nevědí, co mají dělat”

Závěr

Použití šifrovaných chatovacích platforem zažívá svůj boom právě v letošním roce. Již v červnu společnost Signal ohlásila po občanských nepokojích v Hongkongu nárůst počtu stažení své aplikace. To samé se dělo po protestech Black Lives Matter ve Spojených státech a bez zajímavosti není ani fakt, že letos v únoru sama EU doporučovala svým zaměstnancům právě aplikaci Signal, o které mluvila jako o “doporučené aplikaci pro rychlé zasílání zpráv”.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img