FinCEN (The Financial Crimes Enforcement Network) je zase ve svém úsilí o zavedení navrhované regulace kryptoměnových peněženek o krok dál. Kryptoměnové komunitě se to pochopitelně nelíbí a dává svůj názor hlasitě najevo.
O co vlastně v návrhu jde?
Podle navrhovaného pravidla by kryptoburzy byly povinny zajistit, aby uživatelé kryptoměn při převodu svých digitálních aktiv do osobních peněženek splňovali požadavky Know your customer (KYC).
FinCEN se nyní zdá být připraven toto prosadit a nedávno zveřejnil na svých stránkách nabídku pracovních míst pro “kryptoměnové poradce”. Tito profesionálové by pomáhali nejvyššímu útvaru při vývoji politických reakcí na kryptoměny. Tito úředníci pro strategickou politiku by také vydávali doporučení ke spolupráci s finančními institucemi a k navazování partnerství v oblasti kryptoměn s veřejným a soukromým sektorem.
Velký příznivce a zastánce kryptoměn Jack Chervinsky ve svém tweetu z 19. prosince potvrdil, že FinCEN pracuje na přípravě předpisů AML pro nehostované krypto peněženky a poznamenal:
“Pokud bude toto pravidlo přijato, bude se vyžadovat, aby regulované společnosti ověřovaly jméno a adresu uživatelů non-custodial peněženek u jakékoli transakce nad 3 000 $.”
Kryptokomunita na Twitteru považuje takovouto regulační politiku do značné míry za škodlivou, neboť by potlačila soukromí držitelů digitálních aktiv.
Kryptoměnové směnárny by měly identifikovat držitele peněženek
Navrhované pravidlo FinCEN by vyžadovalo, aby uživatelé, kteří chtějí posílat kryptoměny z centralizovaných burz do osobních peněženek, poskytli burzám své osobní informace. Burzy by pak musely hlásit regulačním orgánům všechny transakce vyšší než 3 000 USD a také předkládat záznamy o transakcích, které v součtu tvoří více než 10 000 USD.
Navrhované pravidlo v zásadě zvyšuje množství osobních údajů, které musí výměny hlásit ministerstvu financí, čímž podkopává původní myšlenku kryptoměn ohledně soukromí a svrchovanosti. Zdá se, že FinCEN je připraven “uzavřít mezery“ v hlášení transakcí s digitální měnou a snaží se dát krypto do souladu s tradičním bankovním systémem.
Široká veřejnost může do 4. ledna 2021 přidat své komentáře nebo zpětnou vazbu k navrhovanému nařízení FinCEN, které by centralizovalo informace o všech výběrech kryptoměn s americkými úřady.
Známá jména se staví proti tomuto návrhu FinCEN
Generální ředitel Coinbase, Brian Armstrong, patří mezi první významné osobnosti, které se jasně postavili proti tomuto pravidlu, které by naprosto zásadním způsobem narušovalo soukromí uživatelů kryptoměn.
Proti navrhovanému pravidlu hlášení transakcí se postavila také fanouška krypotměn a senátorka za Wyoming, Cynthia Lummis. Ta dokonce nedávno prohlásila, že se chystá na půdě Kongresu propagovat bitcoiny a ve svém tweetu vyjádřila hluboké znepokojení nad tím, jak se regulační orgány rozhodly regulovat transakce na soukromé kryptoměnové peněženky.
Been doing work on the rumored transaction reporting rule impacting digital assets (currently being contemplated by Treasury) and wanted to share with you where I am: Tweet storm to follow… (1/8)
— Cynthia Lummis (@CynthiaMLummis) December 18, 2020
Závěr
Jak kryptoměnový průmysl roste, roste i počet snah o jeho regulaci. Navrhované pravidlo jde ovšem tvrdě proti tomu, co kryptoměny prosazují.