Co jsou NFT a jak vlastně fungují

3
(6)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Sbírali jste Pokémony? Nebo Magic the Gathering? Tak to vás NFT bude zajímat. V podstatě jde o to samé, ale v digitálním světě. Tento článek vám přiblíží, co NFT je a jak vlastně funguje. NFT je zkratkou pro nezaměnitelné tokeny (non-fungible tokens).

NFT – proč by to mělo být důležité?

NFT se staly velmi oblíbenými jak u uživatelů kryptoměn, tak u společností. Hlavně kvůli způsobu, jakým způsobily revoluci v herním a sběratelském prostoru. Od roku 2019 do roku 2020 vzrostla tržní kapitalizace prostoru NFT o 50 % z 210 milionů USD na 315 milionů USD, přičemž do ledna 2021 byly zakoupeny NFT v hodnotě více než 167,7 milionů USD.

Díky nástupu technologie blockchain se hráči a sběratelé mohou stát neměnnými vlastníky herních předmětů a dalších jedinečných aktiv a také na nich vydělávat peníze. V některých případech mají hráči možnost vytvářet a zpeněžit struktury, jako jsou kasina a tematické parky ve virtuálních světech, jako jsou The Sandbox a Decentraland. Na sekundárním trhu mohou také prodávat jednotlivé digitální předměty, které dostávají během hraní, jako jsou kostýmy, avatary nebo herní měna.

Umožnit umělcům prodávat umělecká díla v digitální podobě přímo celosvětovému publiku kupujících bez použití aukčního domu nebo galerie umožňuje umělcům držet podstatně větší část zisků z prodeje. Licenční poplatky lze také naprogramovat do digitálních uměleckých děl, takže tvůrce obdrží procento z prodejních zisků pokaždé, když se nějaké z jejich uměleckých děl prodá.

Proč má NFT nějakou hodnotu?

Stejně jako všechna aktiva, i nabídka a poptávka jsou hlavními hnacími silami ceny. Kvůli omezené povaze NFT a vysoké poptávce hráčů, sběratelů a investorů jsou lidé často připraveni zaplatit spoustu peněz.

Některé NFT mají také potenciál velmi dobře vydělat. Například jeden hráč v Decentralandu se rozhodl koupit 64 parcel a spojit je do jednoho sídla. Sídlo s přezdívkou „The Secrets of Satoshis Tea Garden“ se prodávalo za 80 000 USD čistě kvůli své poloze a přístupu k silnici. Další investor se rozloučil s částkou 222 000 USD na nákup segmentu digitální závodní dráhy v Monaku ve hře F1 Delta Time. NFT představující kus digitální stopy umožňuje majiteli získat 5 % dividendy ze všech závodů, které se na něm odehrávají, včetně poplatků za vstupenky.

A nejdražší NFT?

Dragon the CryptoKitty je i nadále jedním z nejdražších NFT na světě, a sice v hodnotě 600 ETH.

Jedinečné závodní auto „1-1-1“ z F1 Delta Time se v květnu 2019 prodalo za 415,9 ETH.

Alien #2089 se v lednu 2021 prodal za 605 ETH. Tento NFT je součástí kolekce CryptoPunk, vůbec prvního NFT, který byl kdy vytvořen. Celkově existuje 10 000 různých CryptoPunks a pouze devět Alien CryptoPunks.

Digitální sběratelská karta NBA Topshot basketbalové hvězdy LeBrona Jamese se prodala za 100 000 USD. Axie jménem Angel z hry Axie Infinity založené na NFT se prodávala za 300 ETH.

Závěr

NFT může být pěkně drahé. A pokud rádi sbíráte, vaše trpělivost se vám jednoho dne může vyplatit. Pokud máte rádi Doctora Who, proč nezkusit karty z Worlds Apart?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
YaRa
Hodnocení článku :
     

Prosím o více info, jak konkrėtně udělat z digitálního předmětu sběratelský. Např z digitálního obrazu, herního předmětu, audio souboru. Jak na to?

spot_img