Vytvořil web – Nyní chce předělat digitální svět

5
(5)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Tim Berners-Lee chce dát lidem kontrolu nad jejich osobními údaji. Před třemi desetiletími vymyslel jednoduché, ale výkonné standardy pro vyhledání, propojení a prezentaci multimediálních dokumentů online. Pustil je do světa a rozpoutal World Wide Web. Dnes má technologii a start-up, kterým chce změnit digitální svět. Může uspět?

Protimonopolní žaloby a slepá ulička

Dnes pan Berners-Lee (65) věří, že online svět je v slepé uličce. Příliš mnoho síly a příliš mnoho osobních údajů, jak říká, sídlí u technologických gigantů, jako jsou Google a Facebook. „Síla“ je obecný termín poukazující na takové společnosti. Říká, že díky obrovským zásobám dat se staly platformami dohledu a strážci inovací.

Regulační orgány vyjádřily podobné stížnosti. Velké technologické společnosti čelí přísnějším pravidlům ochrany soukromí v Evropě a v některých amerických státech, vedených Kalifornií. Google a Facebook byly zasaženy protimonopolními žalobami.

Ale pan Berners-Lee zaujímá jiný přístup: Jeho odpovědí na problém je technologie, která dává jednotlivcům více moci. Cílem je podle něj posunout se k webu, který původně chtěl.

Použít, ale neukládat

„Pods,“ osobní online datové obchody, jsou klíčovou technickou složkou k dosažení tohoto cíle. Myšlenka je, že každý může ovládat svá vlastní data – navštívené webové stránky, nákupy kreditních karet, hraní her, streamovaná hudba – v individuálním datovém trezoru.

Společnosti by mohly získat přístup k údajům osoby se svolením prostřednictvím zabezpečeného odkazu na konkrétní úkol, jako je zpracování žádosti o půjčku. Mohly by žádat a používat osobní údaje selektivně, ale neukládat je.

Vize týkající se suverenity osobních údajů stojí v ostrém kontrastu s modelem velkých a technologických společností. Má však několik ozvěn původního webového vzorce – soubor technologických standardů, které mohou vývojáři použít k psaní programů a které mohou podnikatelé a společnosti použít k budování podnikání.

Start-up pro vyšší moc nad vašimi daty

Začal pracovat na open-source softwarovém projektu Solid a později založil společnost Inrupt s Johnem Brucem, veteránem pěti předchozích start-upů. „Jedná se o vytváření trhů,“ řekl pan Berners-Lee, který je technickým ředitelem společnosti Inrupt.

Společnost Inrupt představila v listopadu svůj serverový software pro podniky a vládní agentury. A start-up letos zahájí několik pilotních projektů, včetně těch s britskou National Health Service a s vládou Flanders, což je holandsky mluvící oblasti Belgie.

V průběhu let společnosti zaměřené na ochranu soukromí uživatelů online přicházely a odcházely. Software těchto „informačních systémů“ byl často omezený a neohrabaný a přitahoval pouze ty, kdo si nejvíce uvědomují soukromí.

Technologie se však stala rychlejší a chytřejší – a tlak na velké technologické společnosti roste.

Inrupt sází na to, že důvěryhodné organizace budou zpočátku sponzorem. Pods jsou pro uživatele zdarma. Pokud by se koncept ujal, mohly by se objevit levné nebo bezplatné služby osobních údajů – podobné dnešním e-mailovým službám.

Závěr

Určitě bude zajímavé sledovat postup pana Berners-Leeho a jeho snahu vybudovat lepší digitální svět pro nás všechny. Osobní data jsou citlivá a je potřeba je chránit.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: