Kryptoměnové karty – Srovnání nejoblíbenějších karet, které umožní utrácení krypta v reálném světě

2.6
(10)

Užití kryptoměn v reálném světě bylo jedním z největších problémů adopce. Dokud nebudou kryptoměny přijímány jako důvěryhodné platidlo, existuje jedna zkratka a tou jsou debetní karty. Dnes se podíváme na srovnání nejoblíbenějších karet na kryptoměny. 

Crypto.com karta

Crypto.com je kompletní ekosystém, který mohou využít jak uživatelé kryptoměn, tak i podnikatelé, protože umožňuje skrze své aplikace jak digitální měny utrácet, tak je také přijímat. Systém funguje tak, že v aplikaci si uživatel rozmění kryptoměny na fiat peníze a ty následně nahraje na debetní kartu.

Crypto.com karta patří pod společnost VISA. Díky tomu je možné kartu užívat prakticky všude. V rámci interního systému nabízí společnost poměrně velké portfolio využitelných kryptoměn a podporuje také vyšší množství fiat měn.

K získání běžné karty jsou potřeba jen základní KYC údaje. Pokud chce uživatel lepší kartu, tak musí zamknout své CRO mince na určité časové období, čímž se kvalifikuje k akvizici lepší verze karty.

Různé úrovně (určené podle počtu zamčených mincí) karty nabízí různé benefity, jako je třeba cashback. Při základní úrovni karty nabízí společnost cashback ve formě mincí CRO ve výši 1 %.

Při vlastnění vyšších úrovní karet jsou pak zadarmo služby, jako je Netflix či Spotify. Na dosažení těchto služeb nicméně musíte zamknout adekvátní počet CRO mincí na předem určenou dobu, což znamená, že nejsou zadarmo.

Při základní úrovni jsou poplatky za výběr zdarma do 200 dolarů a poté se platí 2% poplatek za každou platbu. Crypto.com má primární výhodu ve velmi nízkých poplatcích pří převodech a směně kryptoměn.

Počet podporovaných kryptoměn: 24

Poplatky: Střední

Typ karty: VISA

Cashback: 1 % ve formě CRO mincí (záleží na úrovni karty určené zamknutím CRO tokenů)

Coinbase karta

Coinbase patří mezi největší a nejdůvěryhodnější instituce ve světě kryptoměn. Velká většina nových investorů a spekulantů přichází do prostoru právě skrze Coinbase a i proto firma nabízí také možnost získat vlastní debetní kartu.

Podobně jako v předchozím případě se jedná o předplacenou VISA kartu. To v podstatě znamená, že si v aplikaci Coinbase rozměníte kryptoměny na fiat měny a následně je skrze aplikaci nahrajete na svou kartu.

Coinbase je vysoce důvěryhodná instituce, což je hlavní výhoda této karty. Uživatel se tak nemusí významně strachovat o své finance. Coinbase je nicméně známá svými vysokými poplatky jak za směnu v rámci ekosystému, tak i za nahrávání a vybírání peněz, což je největší kámen úrazu.

Za kartu se platí poplatek 5 eur. Výběry do 200 eur měsíčně jsou zdarma a poté je poplatek 1 % z vybírané částky.

Počet podporovaných kryptoměn: 9

Poplatky: Střední

Typ karty: VISA

Cashback: Ne

TenX karta

Společnost TenX vznikla v roce 2015 a v roce 2016 jí pod svá křídla vzala společnost Paypal. Paypal zařadil TenX do svého inkubátoru pro startupy. Cílem společnosti bylo vybudovat infrastrukturu pro užívání kryptoměn a v roce 2017 spustili svůj vlajkový program debetní karty.

TenX podobně jako předchozí projekty využívá aplikaci propojenou s kartou, kdy dochází ke směně digitálních mincí za fiat. TenX nicméně nabízí poměrně málo výhod oproti svým konkurentům.

V první řadě jsou na platformě vyšší poplatky. Jen za kartu zaplatí uživatel v Evropě 15 eur. Za každý výběr v bankomatu je pak fixní poplatek 3 eura. Na druhé straně se neplatí žádné poplatky za nahrání či vybrání kryptoměn, což je milá výhoda např. oproti Coinbase.

TenX podporuje pouze 3 kryptoměny a jedná se o Bitcoin, Ethereum a Litecoin. A to je poměrně málo vůči konkurenci.

Počet podporovaných kryptoměn: 3

Poplatky: Vysoké

Typ karty: VISA

Cashback: Ne

Revolut karta

Revolut patří mezi oblíbené společnosti, protože umožňuje snadný nákup klasických finančních instrumentů, jako jsou akcie, ale podporuje také kryptoměny. Revolut má výhodu poměrně etablované instituce s dosahem po celém světě.

Revolut má bohužel jednu zásadní a obrovskou nevýhodu pro uživatele kryptoměn. Revolut neumožňuje výběr a nahrání kryptoměn z externích zdrojů. To fakticky znamená, že jediná možnost, jak v aplikaci získat kryptoměny, je taková, že si nahrajete fiat měnu a následně ji rozměníte na vybranou kryptoměnu.

Stejně tak není možné z aplikace kryptoměny vybrat, ale musíte je nejprve rozměnit na fiat měny a ty si následně můžete poslat na účet.

Karta funguje identicky jako v předchozích případech. Aplikace Revolut umožní nakládání s kryptoměnami a jejich rozměnění na fiat měny, se kterými následně můžete vybrat peníze z bankomatů.

Revolut podporuje 5 kryptoměn. Jedná se o BTC, ETH, BCH, XRP a LTC. Poplatky v ekosystému Revolut jsou následující. Výběry z bankomatů jsou zdarma do 200 dolarů a následně uživatel platí 2 procenta z vybrané částky. Vysoké poplatky se platí za směnu kryptoměn, kdy každý obchod stojí 2.5 % obchodované částky.

Karta Revolut stojí 5 dolarů, nicméně díky poplatkům za směnu kryptoměn se užívání karty poměrně prodraží.

Počet podporovaných kryptoměn: 5

Poplatky: Vysoké

Typ karty: Mastercard

Cashback: Ne

Závěr

Debetní karty umožňují překlenout most mezi klasickými financemi a kryptoměnami. Platí se za to ale cena v podobě vyšších poplatků. Provideři karet spolu nicméně soutěží o to, kdo dokáže nabídnout nejlepší podmínky a tak jsou často poplatky (alespoň do určité míry) poníženy.

Karty samozřejmě nejsou finálním cílem kryptoměn, ale prozatím neexistuje o moc lepší způsob, jak s kryptem fungovat v běžném životě. Pokud vám nevadí nadbytečné poplatky, tak se rozhodně vyplatí jednu takovou kartu mít.

Na trh v Evropě se také blíží v dohledné době karta z dílny Binance, která bude s velkou pravděpodobností soutěžit o místo nejoblíbenější karty. Přesné podmínky užití karty ale zatím ještě nejsou známy.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.6 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš

Coinbase účtuje poplatok 2,40€ za každý výber. Nie je to teda až také fajn s poplatkami.A Revolut s kryptomenami v podstate nemá nič spoločné, Kupujete si ich tam síce, ale nevlastníte od nich kľúče ani ich nemáte na svojej walletke. Takže je to skôr niečo ako futures kontrakty alebo akcie. Neradil by som teda Revolut medzi toto zrovnanie kariet, tam platíte vždy a len FIATom.

Jay

Uzivatel nerozmeni, ale kdyztak smeni… Kazdopadne ne za fiat penize, ale za stablecoiny a temi pak dobije kartu… Nebo treba xrp ci btc.

Jiří Fišer
Hodnocení článku :
     

Možná by bylo vhodné napsat taky o Swipe a Wirex jelikož jsou to také služba které nabízí kartu a placení krypromenami.

bigmimas

A kde je Wirex? To je dost neúplný článek.

spot_img