Kryptoměna Dash: Pětiletý boj o rebrandování mince na ochranu soukromí

4.5
(4)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Kryptoměna Dash si jako první osvojila funkci ochrany osobních údajů. I dnes, o půl desetiletí později, však nemůže setřást předpokládanou souvislost s nezákonnou činností.

Na jaře roku 2014 vydal internetový magazín Wired příběh s názvem „Darkcoin, temný bratranec bitcoinů, vzkvétá.“ Jednalo se o rodící se soukromou minci, která se prodávala za téměř 7 dolarů.

Pokud jste o Darkcoinu nikdy neslyšeli, je to proto, že se nyní jmenuje Dash. A přestože se jednalo o první minci, která integrovala strategii ochrany osobních údajů zvanou CoinJoin, její přispěvatelé tvrdí, že se tato mince neliší od Bitcoinu.

Některé obchodní platformy se kryptoměny zbavují

Jiný pohled však na to měla společnost ShapeShift, jež právě kvůli strachu z regulačních rizik, Dash vyřadila ze své obchodní platformy spolu s Monerem a Zcash.

“Vždy jsme měli plně transparentní blockchain se všemi vstupy, výstupy, částkami a adresami plně průhlednými,”

řekl generální ředitel skupiny Dash Ryan Taylor.

“Jsme velmi hrdí na naši implementaci CoinJoin, ale neexistuje žádný právní základ pro zacházení s Dashem jinak než s bitcoiny, protože se jedná o identický transakční protokol.”

Kde je zakopaný pes

Kořen nálepky mince s ochranou osobních údajů je starý půl desetiletí, kdy síť spustila DarkSend. Tato coin-mixingová služba založená na CoinJoinu, později přejmenovaná na PrivateSend, zaručuje soukromí k transakcím kombinováním identických vstupů od více uživatelů. Díky tomu nemohou být transakce přímo vystopovány.

Snil o tom Evan Duffield, tvůrce Dash, který opustil společnost na začátku roku 2017 a nechal ji v rukou skupiny Dash Core Group.

“Od té doby se s ochranou soukromí moc neudělalo. Primární zaměření se trochu posunulo na rychlost a použitelnost oproti optimalizaci pro soukromí. Je však dost dobrá na to, abychom zabránili CIA analyzovat vaše transakce pomocí nástrojů, jako je Chainalysis nebo CipherTrace. Ale to není to, čeho se snažíme dosáhnout.”

řekl Taylor.

Cíle kryptoměny

Cílem Dash je stát se měnou pro každodenní transakce. Nyní je 29. největší mincí podle ohlášeného tržního stropu, který činí 678,9 milionů dolarů. Hlavním růstovým trhem společnosti je Latinská Amerika, kde se měna používá jako alternativa k bitcoinům a je integrována do platebních systémů pro několik maloobchodních a restauračních řetězců, včetně Burger Kingu.

Taylor odhaduje, že pouze asi 0,2 % transakcí používá CoinJoin v síti Dash.

“Nemůžete používat CoinJoin a provádět transakce současně,”

Počáteční nálepka i přesto nejde dolů, i když uživatelé bitcoinů mohou dělat v podstatě totéž, za předpokladu, že používají službu, jako je Samurai Wallet nebo Wasabi Wallet.

Dle ministerstva spravedlnosti Dash podporuje Darknet

Glenn Austin, finanční ředitel skupiny Dash Core Group, spekuloval, že při vyřazování ze systému ShapeShift mohl hrát roli Framework pro vymáhání kryptoměn ministerstva spravedlnosti vydaný minulý měsíc. Tato zpráva uvedla:

“Přijetí kryptoměn s vylepšenou anonymitou nebo ‘AEC’, jako je Monero, Dash a Zcash, zvyšuje aktivity na MSB [podniky poskytující peněžní služby] a na trhách darknetů.”

Zpráva dále tvrdí, že tyto mince mohou pomoci obejít předpisy proti praní špinavých peněz (AML) a v boji proti financování terorismu (CFT). A dále uvádí:

„Společnosti, které se rozhodnou nabízet produkty AEC, by měly zvážit zvýšené riziko financování trestné činnosti a měly by vyhodnotit, zda je možné přijmout vhodná opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu.“

Ačkoli se zpráva mýlí, když tvrdí, že Monero, Zcash a Dash běží na „neveřejných nebo soukromých blockchainech“, některé burzy tuto zprávu zřejmě vzaly vážně.

Závěr

Dash byl vždy vnímán jako jedna z nejsilnějších mincí se zaměřením na ochranu soukromí uživatelů. Nedávno však společnost vydala prohlášení, ve kterém tvrdí, že by to tak být nemělo. Přestože je jejich blockchain naprosto veřejný, funkce PrivateSend kryptoměnu dostává do hledáčků mnoha úřadů. Dokud se tedy jejich pohled na věc nezmění, je možné, že kryptoměnu čeká i další vyřazování.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img