Tým Dash se nechal slyšet, že Dash by neměl být považován za minci s ochranou osobních údajů. To je od vývojářů mince, jejíž white paper ji popisuje jako „kryptografickou měnu zaměřenou na soukromí“, poměrně nečekané prohlášení.
Přestože je Dash (DASH) v kryptoměnovém průmyslu považován za jedno z nejlepších aktiv zaměřených na ochranu soukromí, tak podle Dash Core Group (orgán, dohlížející na vývoj virtuální měny Dash), již tato klasifikace neplatí.
Z historie privacy coinů
Na otázku, zda by měl Dash i nadále zůstat v kategorii privacy coinů, Fernando Gutierrez, CMO skupiny Dash Core Group, odpověděl:
„Ne, Dash je kryptoměna, určená k platbám, se silným zaměřením na použitelnost. To zahrnuje rychlost, nízké náklady, jednoduchost použití a ochranu uživatele prostřednictvím volitelného soukromí.“
Dash spatřil světlo světa jako fork Bitcoinu již v roce 2014. Původně se jmenoval XCoin, poté došlo ke změně názvu na Darkcoin a nakonec se tedy jeho tým rozhodl pro název Dash. Mince se od svého vzniku prezentovala jako mince zaměřená na ochranu soukromí. Ve white paperu se přímo píše:
„Dash je první kryptografickou měnou, zaměřenou na ochranu soukromí, která je založena na práci Satoshiho Nakamota [pseudonymního tvůrce bitcoinu].“
Krom kryptoměny Dash se za další hlavní aktiva (zaměřená na ochranu soukromí) považuje Monero (XMR) a Zcash (ZEC).
Privacy coiny v hledáčku vládních úřadů
Jak je patrné z Gutierrezova komentáře, Dash se již primárně nezaměřuje na ochranu soukromí, i když stále obsahuje funkci PrivateSend, která jeho uživatelům dává možnost větší anonymity. Ten dále vysvětlil:
„Technologie, kterou Dash využívá v naší funkci PrivateSend, se nazývá CoinJoin, což je technika pro komplikování transakcí tak, aby bylo pro analytické firmy obtížnější je analyzovat.“
Přístup CoinJoin se začal používat již v roce 2013, kdy uživatelé bitcoinové sítě začali své transakce mixovat do skupin, což ztěžuje jejich sledování. Dash v podstatě tento přístup převzal.
V posledních dnech se privacy coiny dostaly do hledáčku řídících orgánů. Jasným důkazem tohoto zájmu je i vypsaná odměna americké vládní agentury IRS (Internal revenue service) ve výši 625 000 USD, kterou vypsala za prolomení Monera (XMR). K té se Gutierrez vyjádřil, že Dash Core Group k ní nezaujal žádný postoj a dodal:
„Dash to nijak neohrožuje. Blockchain Dash je veřejný. Není co prolomit, neboť přístup k soukromí je pravděpodobnostní a nezakládá se na šifrování. V tom se neliší od blockchainu Bitcoinu.“
Závěr
Dash byl vždy vnímán jako jeden ze silné trojice mincí zaměřených na ochranu soukromí uživatelů a nyní se to tedy mění. Můžeme jen spekulovat, co stojí za tímto oznámením vývojářského týmu. A pokud vás zajímá, jak to dopadlo s vypsanou odměnou, tak tu nedávno získaly 2 analytické společnosti – Chainalysis a Integra FEC.