Chainalysis opakovaně pomáhá dopadnout drogové dealery a další zločince. Chcete vědět jak?

5
(4)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Chainalysis, coby společnost zabývající se analýzou blockchainu, pomáhá vypátrat drogové dealery, osoby, které perou peníze, a další zločince, kteří zneužívají Bitcoin. Funguje to takto…

Jak Chainalysis stopuje zločince

Orgány činné v trestním řízení po celém světě již přijaly pomocnou ruku analytické firmy Chainalysis. Díky tomu tato blockchainová společnost znova a znova pomohla dopadnout zločince, kteří si mysleli, že se díky použití Bitcoinu schovají před zákonem.

Přestože někteří namítají, že nástroje Chainalysis narušují soukromí blockchainu, ve skutečnosti pouze využívají data, která jsou veřejně k dispozici. V roce 2014 došlo k odhalení hacku zdaleka největší tehdejší kryptoburzy Mt. Gox. Krádež 650 000 bitcoinů v tehdejší hodnotě asi 500 milionů dolarů byla velkou ranou pro celý kryptosvět. Již tehdy se v hlavě Michaela Gronagera zrodil nápad.

Založení blockchainové analytické společnosti

Zakladatel Chainalysis přemýšlel asi takto: Vzhledem k tomu, že blockchainové knihy jsou veřejné, co kdyby někdo vytvořil nástroj, který by všechna tato data prošel a vysledoval ukradené peníze? Gronager s pomocí burzy Kraken, která podporovala vyšetřování, získal přístup k databázi Mt. Gox a podařilo se mu vysledovat ukradené prostředky na BTC-e, temnou kryptoměnovou burzu provozovanou ruským občanem Alexandrem Vinnikem.

„Ano, můžete skutečně řešit případy pomocí blockchain analýzy a můžete sledovat peníze,“ řekl Gronager.

Monitorování tradičních finančních trhů je nákladné a většina z nich je soukromá. Není tomu tak u blockchainu, na jehož integritu dat se lze spolehnout.  

Jak Chainalysis stopuje zločince

Chainalysis se dostal na titulky již v roce 2015, kdy pomohl chytit dva darebácké agenty FBI, kteří ukradli bitcoiny při vyšetřování darkwebového trhu Silk Road. A zopakoval to ještě mnohokrát, ať už při sledování toku kryptoměn z trhů parazitujících na zneužívání dětí, nebo při sledování toků financování terosrismu a praní peněz.

Po pěti letech má Gronagerova společnost přibližně 174 zaměstnanců s kancelářemi v New Yorku, Washingtonu, Londýně a Kodani. Spolupracuje s vládami asi 30 zemí a soukromými společnostmi ve více než 40 zemích.

A jak Chainalysis pomáhá sledovat odcizené prostředky a podezřelé transakce? Každý pohyb a každá transakce, kterou provedete na veřejném blockchainu, je zcela veřejná a může ji vidět celý svět. Bitcoin je v tomto směru zcela transparentní, stejně jako většina ostatních blockchainů. Analytické nástroje společnosti pomáhají tato veřejná data zpracovat. Již podporuje nejen BTC, ale dalších asi 100 coinů, což představuje více než 90 % veškerých kryptotransakcí.

Díky tomu společnost dokáže např. oznámit burze, že na její platformu vstoupily ukradené prostředky. Nebo když zloděj udělá chybu a pošle část bitcoinů příteli, který zveřejní adresu na Facebooku, může kontaktovat policii.

Závěr

Gronager říká, že v USA přibližně dvě třetiny jeho příjmů pocházejí ze státních zakázek, což je trh, který ovládl. Nicméně, vazby Chainalysis na vládu USA jí brání ve spolupráci s jinými zeměmi, jako je Rusko nebo Čína, a vyvolávají obavy o soukromí.

Pomocí analytickcýh nástrojů Chainalysis, které sledují tok kryptoměn napříč burzami a po celém světě, se odhaduje, že přibližně 80 % bitcoinů se používá ke spekulativním účelům. Ethereum je používáno na spekulace a dapps, zatímco Tether se ve východní Asii stále častěji používá jako skladiště hodnoty.

„Pokud jsem banka a posílám peníze do jiné, ztratím je z dohledu, jakmile se dostanou do nové banky. Zatímco u blockchainu se to neděje. A to znamená, že můžete použít mnohem pokročilejší algoritmické přístupy, abyste pochopili, jak dochází k toku finančních prostředků, protože nemáte tuto nejistotu nebo ztrátu viditelnosti,“ řekl hlavní ekonom Chainalyis Philip Gradwell

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img