Vládní hackeři Severní Koreje ukradli $571 milionů v kryptoměnách – Jak se jim to podařilo?

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)
Severokorejská skupina Lazarus se v posledních letech stala známým hráčem na poli kryptoměn. Od ledna 2017 se jejím členům podařilo ukrást více než půl miliardy dolarů v digitálních měnách. Tím výrazně snížili efekt sankcí, které byly na zemi uvaleny kvůli agresivnímu programu vývoje raket a atomových bomb.

O skupině Lazarus

Lazarus je skupina hackerů, která je spojena s minimálně čtrnácti velkými útoky v rámci kryptosektoru. Dohromady se jim podařilo ukrást mince v hodnotě přesahující 570 milionů dolarů (cena se počítá v čase krádeže).

Tito severokorejští programátoři jsou také obviněni ze zničení Bank of Bangladesh (2015). Tato akce jim nakonec vynesla minimálně 81 milionů dolarů. Peníze byly ukryty ve filipínských bankách.


“Spear phishing zaměřený na korporátní sítě je nejčastější způsob, jak útočníci okrádají své oběti. Podvodníci například posílají e-mail s životopisem (v příloze). Po otevření životopisu počítač napadne virus.”

Mohlo by vás zajímat: AppleJeus: Severokorejští hackeři Lazarus cílí na kryptoměny prostřednictvím macOS malwaru

Pozor na phishing!

Skupina Lazarus má ve velké oblibě i klasický phishing – tedy vytváření kopií webových stránek, které vypadají jako originál, ale ve skutečnosti vám ukradnou přístupové údaje a vybílí účet. Vzhledem k nemožnosti vrátit kryptoměnové transakce tak přijdete o vše, k čemu hackeři získali přístup.

Proto je velmi důležité nechodit na stránku vaší oblíbené burzy, směnárny nebo peněženky přes různé bannery nebo reklamy na Google. Dosti často se totiž stává, že první pozici ve vyhledávání má zaplacena podvodná phishing stránka.

Tip redakce: SEC: Kryptoměnové burzy připomínají „Divoký západ“

Mezi nejznámější útoky tohoto typu patří phishing peněženky MyEtherWallet, resp. phishing útoky na Bittrex. Dejte si také pozor na phishing přes e-mail. Tato oblíbená forma útoku je velmi efektivní. Hackeři vám pošlou e-mail, jež se velmi podobá na oficiální e-mail vaší oblíbené burzy či peněženky.

Tento e-mail většinou obsahuje linky na phishing stránku, resp. rovnou okno, do kterého máte zadat vaše přihlašovací jméno a heslo. E-maily tohoto typu vás často (paradoxně) varují, že se vám někdo snaží dostat na účet a máte si urychleně (přes e-mailový formulář) změnit heslo.

Svět kryptoměn je úžasný, ale bohužel i velmi nebezpečný. I nejmenší chyba vás může připravit o celý majetek. Dávejte si na své coiny pozor a pro jistotu si přečtěte tento článek:

Bezpečnostní pravidla v neregulovaném světě kryptoměn

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro čtenáře Kryptomagazínu napsal Samuel S.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img