Mají banky moc spustit kryptoarmagedon?

0
(0)

Kryptoměny nabízí jedinečnou možnost, jak lze oživit některé zkostnatělé postupy používané v bankovnictví. Tento článek se ale nebude zabývat možnostmi decentralizovaného finančního světa, který kryptoměny nabízí, ale bude o vlivu bankovních domů na kryptotrh.

Rivalita nebo partnerství?

Kryptoměny a banky. Dva rivalové, kteří vedou otevřenou válku nebo naopak partneři, kteří si mohou vzájemně pomoci a společně udělat další evoluční krok současného finančního světa?

Otázka, na kterou v této době není úplně jednoznačná odpověď. I mezi bankami, které představují konzervativní centralizovaný pohled na finanční systém, se najde řada těch, které se rozhodly implementovat kryptoměny do svého systému. Na druhou stranu existuje i velké množství těch bank, které se k jejich využití staví minimálně zdrženlivě.

Přečtěte si také: Banky nebudou v blízké budoucnosti používat blockchain na přeshraniční platby

Silná pozice bank

Z historického pohledu mají banky oproti kryptoměnám obrovskou výhodu. Kořeny moderního bankovnictví totiž sahají až k přelomu 15. a 16. století, kdy v Evropě začínají vznikat první bankovní domy. To je v porovnání s kryptoměnami, které začaly psát svoji historii v roce 2009, zcela zásadní rozdíl.

Banky se v průběhu staletí staly jedněmi z nejmocnějších institucí, jejichž vliv je patrný nejen ve finančním světě. Proto je pro kryptoměny velice důležité, jaký postoj vůči nim banky zaujmou. V případě uznaní jejich přínosu pro bankovnictví ze strany finančních institucí, by se samozřejmě jednalo o jednoznačně pozitivní signál a cesta k jejich implementaci by byla zase o něco schůdnější.

Na straně druhé se ale nabízí jedna základní a klíčová otázka: Mají zapotřebí tak mocné instituce jako banky něco měnit? K čemu levné a rychlé zahraniční bezhotovostní platby, když vliv bank a jejich bohatství neustále roste?

Může vás zajímat: Kryptoměny budou mít zastání na nejvyšších místech – Nastartuje to nový bull-run?

Kritika kryptoměn od zástupců bank

Je zajímavé sledovat, jaký vliv na trh měla prohlášení zástupců bank v uplynulých měsících. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují náladu na trhu, ale pokud se spojí kritické vyjádření s dalšími negativními signály, neznamená to pro trh nic dobrého:

14/09/2017, JPMorgan:
„Kryptoměny jsou podvod a budou zrušeny.“

Důsledek: propad ceny Bitcoinu o 800$

04/02/2018, Čínská lidová banka:
„Čína zakazuje obchodovat kryptoměny přes mezinárodní burzy.“
05/02/2018, Lloyds Banking Group:
„Zákaz nakupování bitcoinů pomocí kreditních karet.“

Důsledek: Bitcoin padá téměř o 2000$

04/04/2018, Deutsche Bank:
„Přísnější pravidla pro Bitcoin a ostatní kryptoměny.“

Důsledek: Bitcoin klesá o 600$

05/09/2018, Goldman Sachs:
„Odložení spuštění bitcoinových obchodů.“

Důsledek: pokles ceny Bitcoinu o 900$

Závěr

Banky mají v dnešním světě obrovskou moc a pro kryptoměny bude zásadní, jestli se bankovní domy rozhodnou pro vzájemnou spolupráci, nebo proti nim povedou negativní kampaň. Výše uvedená prohlášení jsou sice vytržená z celkové situace na kryptotrhu v dané době, ale i tak je dobře vidět, že kritika z řad finančních institucí má na něj nezanedbatelný vliv. Důležité je také podotknout, že jedna „správně“ načasovaná kritika má na celý trh daleko větší dopad než několik zpráv pozitivních.

Zdroje:
https://www.svethardware.cz
https://www.scmp.com
https://www.theguardian.com
https://www.express.co.uk
https://www.reuters.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Kryptoměny mají oproti centralizovaným měnám jednu zásadní vlastnost. Pokud získají dostatečnou a dostatečně decentralizovanou technologickou podporu ve formě uzlů, ověřující transakce, v podstatě je nelze zrušit. A budou prostě tak dlouho “otravovat”, dokud se plně neprosadí. Může to trvat jakkoliv dlouho. Zatímco forma fiat měny může klidně řízeně zcela zaniknout, čehož jsme byli svědky již mnohokrát, Bitcoin prostě tuto vlastnost nemá. Jeho zániku nelze docílit politickou mocí. A v tom je právě jeho moc a síla, kterou zatím chápe jen málokdo. Teprve čas toto odkryje širší veřejnosti, která to opravdu prozatím jen nechápe.

spot_img