Ceny kryptoměn padají – Zásadní vliv mají fundamentální zprávy

0
(0)

Od samotného počátku obchodování na burze se angažovaní lidé snažili předpovídat budoucí vývoj cen. V konečném důsledku i ten nejmenší obchod vychází minimálně z myšlenkové predikce ceny, která proběhne v hlavně obchodníka. Jediný problém je, že v tomto světě žádná predikce nefunguje na 100 procent a je úplně jedno, na jakém základě je postavena. Ať už obchodujete na základě technické analýzy, fundamentální analýzy, analýzy zpráv či algoritmické analýzy, žádná z nich ani jejich kombinace vám nikdy nezaručí, že váš obchod bude úspěšný.

Získejte exkluzivní členství na Trading11 jen za 250,- Kč měsíčně

V tomto článku se budu věnovat fundamentálním indikátorům kryptotrhu a jejich vlivu na cenu kryptoměn.

Tržní fundamenty na standardních finančních trzích

Pokud sledujeme ekonomické indikátory, nebo specifické ekonomické zprávy, které souvisejí s tím, co chceme obchodovat, říká se tomu, že sledujeme důležité tržní fundamenty. Ty mají přímý dopad například na kurz měny, kterou obchodujeme.

Pro standardní trhy platí, že většina fundamentálních zpráv je vázána na předem známé termíny. V ekonomickém kalendáři je jasně uvedeno, kdy budou zveřejněny makro ekonomické indikátory, jako jsou úrokové sazby, inflace, nezaměstnanost, růst HDP a mnohé další. Též jsou to zasedání důležitých instituci jako FED, ECB, WTO, OPEC.

Zde se poměrně často stává, že výsledky zasedání, nebo například nové úrokové sazby jsou celkem přesně predikované. Proto trhy reagují po zveřejnění zpráv jen málo, neboť je jižabsorbovaly v předstihu. Samozřejmě i zde existují nepředvídatelné události, které umí trhy slušně rozhoupat.

Doporučujeme článek: Červnový update k regulacím kryptoměn ve světě

Kryptotrhy jsou jiné

Pokud se podíváme blíž na kryptotrhy, vidíme, že tady je situace úplně jiná. Neexistuje tu žádný “ekonomický kalendář”, neexistují ani žádné důležité centrální kryptoinstituce, které by pravidelně zveřejňovaly různá ohlášení.

Struktura fundamentálních zpráv v kryptosvětě

Existuje více zdrojů, které generují důležité zprávy.

Mozaiku dotváří i různá prohlášení VIP kryptoosobností, finančních analytiků, investorů a dalších osob a to nejen ze světa digitálních měn.

Je třeba upřesnit, že kryptotrhy ovlivňují i události s pevně stanovenými termíny. Jsou to například data splatnosti daní, Vánoce, Nový rok (zejména čínský) a například i letní prázdniny.

Jakým způsobem tedy ovlivňují fundamentální zprávy kryptotrhy?

Podívejme se nejprve maličko do minulosti. Rok 2017 se nesl na vlně exponenciálního růstu cen. Euforie investorů stoupala a ceny kryptoměn rostly a rostly. Byli jsme svědky záplavy dobrých zpráv. Média všeho druhu se předháněla ve zveřejňování zpráv o Bitcoinu.

Bitcoin byl zkrátka IN. Pokud se i objevily varovné zprávy, nikdo na ně nereagoval, ztratily se prostě v záplavě pozitivních zpráv. Je třeba si však uvědomit dvě zásadní věci. Zaprvé: Kryptotrhem se tenkrát vážně nezabývaly ani vlády a ani centrální banky. Zadruhé: Převážnou většinu investic provedli retailoví investoři, a ti, jak známo, jdou poměrně snadno zmanipulovat.

Mohlo by vás zajímat: Víte, co je fundamentální rozdíl mezi Bitcoinem, zlatem a ropou?

Situace se změnila

Konec roku signalizoval, že přicházejí změny. To, že na konci roku se na burzách vybírají zisky, by samo o sobě nic závažného neznamenalo. Začala se však rozbíhat a pracovat regulační mašinérie. Čínské zákazy, japonské licenční povinnosti, chaos ohledně restrikcí v Jižní Koreji a mnohé další postupně ubíraly z dobré nálady investorům. Přidejme k tomu hackerské útoky, podezření z různých manipulací trhu a situace vypadá zcela jinak než loni.

A zprávy, které přicházejí, ani zdaleka nehýří optimismem. (Nehledě na to, že pro mainstream je momentálně Bitcoin nezajímavý).

Jak reagují investoři?

Reakce retailových investorů na fundamentální zprávy jsou zrcadlem situace na trhu. Na rozdíl od minulého roku, kdy byly investoři rezistentní vůči negativním zprávám, dnes na ně reagují velmi nervózně a naopak vykazují zvýšenou rezistenci vůči zprávám pozitivním.

A  co institucionální investoři? Ti v současné době vyčkávají nebo sázejí na pokles cen.

Tip redakce: Sberbank a Alfa Bank připravují investiční fond složený z kryptoměn

Způsobily tedy poslední propad kryptoměn negativní fundamenty?

Podívejme se na časový sled událostí a reakce trhu (jako referenci beru reakce cen Bitcoinu)
  • 9. června proběhl hack burzy Coinrail cena poklesla o 11,2%
  • 19. června proběhl hack burzy Bithumb cena poklesla o 2,7%, následně se zotavila na původní hodnotu
  • 22. června přišly japonské restrikce a Bitflyer zastavil registraci nových účtů cena klesla o 12,7%

Pokud se podíváme na výše uvedené, vidíme přesně, jak investoři reagovali na zprávy. Zajímavé je, jak pozitivně zareagovali na rychlou a transparentní reakci burzy Bithumb na hack (viz prostřední graf). Bohužel další restrikce investoři nevydýchali”.

A odpověď na naši otázku (způsobily tedy poslední propad kryptoměn negativní fundamenty?) zní: V tomto případě ano.

Závěr

Je naprosto evidentní, že fundamentální zprávy mají silný vliv na kryptotrhy. Při obchodování s kryptoměnami je jistě prospěšné využívat kombinace různých analýz. Ať už si vyberete technickou a fundamentální, nebo některou jinou, mějte vždy na paměti, že obchodování s kryptoměnami s sebou také přináší vysokou míru rizika ztrát.

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru našeho YouTube kanálu a nabízíme ke shlédnutí naše nejnovější video:

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem tohoto velmi zajímavého článku je Marek H.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img