[Z ARCHIVU] Víte, co je fundamentální rozdíl mezi Bitcoinem, zlatem a ropou? – možná vás to překvapí

0
(0)

Abychom mohli zodpovědně odpovědět na otázku položenou v nadpisu tohoto článku, musíme si nejdřív připomenout společné znaky. Bitcoin, ropa i zlato měly během své dlouhé či krátké historie značné cenové výkyvy. Stejně tak jejich hodnota byla v určitých fázích označována za bublinu a na těžbu všech třech komodit je nutné vynaložit jisté úsilí.

Existují však zásadní rozdíly, zejména pokud budeme sledovat, co se stane s jejich dostupností, když se dramaticky zvýší jejich cena. Uživatel @WallSt_Dropout zveřejnil na Twitteru několik zajímavých grafů, které vám zprostředkováváme níže a které nám umožní lépe pochopit jednotlivé rozdíly.

Ropa

Každé výraznější zdražení ropy má za následek okamžitou reakci producentů této komodity. Vyšší cena jimi dodávaného produktu je totiž motivuje k vyšším investicím do infrastruktur určených k těžbě tohoto černého zlata.

Z grafu lze krásně vyčíst, jak v časech, kdy produkce ropy převyšovala poptávku, došlo k poklesu ceny. Vzhledem k tomu, že se těžařským společnostem za dané situace nevyplatilo produkovat tolik ropy, objem těžby se adekvátně snížil. Tímto krokem se znovu zvýšila poptávka a firmy mohly následně rozběhnout těžbu na vyšší obrátky.

Zlato

Víceméně to samé platí i pro zlato. V grafu níže je vidět, že jakmile se zvýšila jeho cena, přiměřeně k tomu zareagovaly i společnosti zvýšením těžby tohoto kovu. Následně v roce 2012, kdy došlo k poklesu hodnoty této komodity, ustálila se i její těžba.

gold_chart

Tip redakce: Přečtete si náš článek Srovnání Bitcoinu se zlatem a fiat měnami

Bitcoin

V případě Bitcoinu však můžeme pozorovat pravý opak oproti výše uvedeným komoditám. V roce 2010, kdy byla odměna za vytěžení bloku značně vyšší, než je tomu dnes, jsme byli svědky podstatně nižší ceny za 1 BTC. Následně, když cena Bitcoinu rostla, odměna pro těžaře se snižovala.

Bitcoin

Neexistuje tedy stejný cyklický vztah mezi nabídnou a poptávkou jako je tomu v případě ropy a zlata. To je samozřejmě způsobené samotnou podstatou této kryptoměny. Odměna za těžbu se totiž po vytěžení každých 210 000 bloků snižuje o polovinu. V současnosti tak mineři získávají za jeden blok 12,5 BTC. Podle webu Bitcoinblockhalf.com klesne odměna již v květnu 2020 na 6,25 BTC.

Snižováním odměny za těžbu se nám vkrádá na mysl otázka, jakým způsobem budou mineři odměňováni a motivováni po roce 2140. Tedy v době, kdy vzpomenuté odměny za vytěžení bloků “skončí”. Odpověď je jednoduchá – transakční poplatky. Na rozdíl od společností zaměřených na dolování zlata nebo ropy, si Bitcoin mineři účtují transakční poplatky za zpracování vašich požadavků (plateb) v síti.

Tip: Pokud chce kupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

Závěr

I když se jedná o značně vzdálenou budoucnost, bude nevyhnutelné, aby transakční poplatky za Bitcoin byly pro minery dostatečně motivující. S ubývající odměnou popsanou výše se bude totiž jednat o jediný příjem pro minery. Na rozdíl od zlata či ropy se v případě této kryptoměny bavíme o fixním množství, které se jednou dostane do oběhu. A to je přesně tím důvodem, proč nelze aplikovat stejný model nabídky a poptávky na vývoj ceny tak, jak tomu je u klasických komodit typu drahých kovů či ropy.

Do roku 2140 je však ještě daleko a nikdo z nás, kdo teď čte tento text, se ho pravděpodobně nedožije. Takže mineři těžte, dokud jsou odměny jaké jsou, tradeři obchodujte a hodleři nezapomeňte včas prodat, ať si zisk užijete i jinak než jen kocháním se při pohledu na stav vašeho účtu ve vaší hardware peněžence 🙂

Co číst dále?

[ANKETA] Hlasujeme pro ideální kryptoměnové portfolio na HODL – Jaké coiny držíte vy?

Přeloženo ze slovenského originálu. Autorem dnešního zajímavého čtení je Dalibor Valko

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Miloš Dočekal

Rozdíl je v tom, že kryptoměnám se dalo název krypto-měna – tudíž má vizáž měny, ale měna to není. To je základní přidaná hodnota, kdyby se tomu říkalo Kravina, tak by to nikdo nechtěl. Nemá to hodnotu a slouží to především k bohatnutí těch více bohatých, neboť se to neadaptuje na trh, ale trh se musí obšírně adaptovat na to. Je to hyperrealitní bublina, kdy stále neslyším ten argument, že to je něco validního. Pouze slyším protiargument, že to pokoří fiat měny, že to má blockchain, a nebo ten omýlaný, že to prostě hodnotu má. Chudí zůstávají chudí a bohatí jsou bohatší. Tento problém zůstává.
Základní pravidlo, že život je nefér, nebylo narušeno, naopak vytvořila se větší propast.
Na mě to působí jako bradavice na již už tak dost nechutné zjizvené tváří globalního finančního systému.
Nepřináší to štěstí, pouze spekulace.
Ale je to taky kontradikce a tudíž to může vést k nějakému lepšímu řešení. Ale prosím napiště skutečně extrémně ekonomický článek, jak z tohoto, co na začátku představuje nic, stává něco. Není to tak těžké, pokud je poptávka, tak hodnota roste. OK. Ale ta poptávka je tvořena iluzí něčeho, tudíž jestliže pomineme, že to něco tedy ve skutečnosti je, ale to něco není určité, dejte tomu tu finanční určitost – tu počáteční hodnotu.
V čem tkví problém – pakliže je relativně, nikoli velmi, snadné vytvořit novou kryptoměnu, tak to v případě růstu jedné z měn vede k tvoření nových, neboť stará měna se stabilizuje a hodnota přestane růst – bohatí, chtějí víc, tak vytvoří novou měnu a řeknou “INVESTUJTE” a lidé budou investovat, dokud se kryptokravina nestabilizuje, a pak se vytvoří další měna. Za chvíli žijeme ve světě plném kryptoměn. Nosorožci dále umírají, velryby jsou na pokraji vyhybuní, polární čepce tají.
Kde je přidaná hodnota v počátku, v regulaci i později ve stabilizaci?
Děkuji

Bigby

Když už i Soroš chce investovat do krypto, pak bych se toho začal bát, protože žiďák vždy vyčmuchá jak být ještě bohatší než ostatní i když to už absolutně vůbec nepotřebuje. Mamon je ale špatný sluha i pán a on (prý) nedělá chyby v investovaní. Takovým lidem bych do krypto nedovolil investovat, jedině, že by den po velké investici tato bublina praskla úplně. To bych oželel i moji investici, jen ať je Soroš na staré kolena pod mostem!

Filcka

To že si hlupý a máš holou prdel a tiše závidíš úspěšným lidem za to Soroš nemůže a proto si investoval do krypta a máš ještě větší holou prdel na rozdíl od Soroše který si to může dovolit !

ZJISTI SI CO JE BLOCKCHAIN!

Miloš Dočekal: Jako sorry ale už prostě musím reagovat na tyhle ubohý žvásty! Je úplně těžce trapný jak všichni říkají ty samé píč****y jakože Bitcoin je bublina a jak může mít hodnotu nic 😀 Buď držte pusu a ruce v kapsách, nebo zapojte svých pár mozkových buněk a zapřemýšlejte. Takže, proč má asi Bitcoin (nic) hodnotu? Je třeba se zamyslet nejdříve nad tím, proč mají hodnotu naše papírové peníze… Proč mají hodnotu? Vždyť je to pouze papír a je technicky možné tuto hodnotu nakopírovat a také zničit. Každopádně papírová (fiat) měna je jednoznačně nic, je to prakticky jen smlouva která vám dává právo vlastnit určitou částku této měny, ale kde je ta měna? Pro vaší informaci, pokud to nevíte, všechny fiat měny jsou jedna velká bublina která už dávno praskla a jsou na toto prasknutí jen 2 řešení! První řešení je vyvolat 3. světovou válku a tím se opět dluhy mezi státy vyrovnají, a nebo je tu druhé řešení, vytisknout další biliony nových dolarů a z nich dluhy zaplatit a to se děje téměř neustále. Banky to nazvali velice elegantně, kvantitativní uvolňování. Takže to shrneme, Americká a Evropská centrální banka a samozřejmě i všechny ostatní tisknou bez přestání nové a nové peníze, nikdo už netuší kolik vlastně existuje v oběhu dolarů a eur, ale trh to tuší a proto na to dlouhodobě reaguje rapidním snížením hodnoty. Víte co by jste si za jeden jediný dolar koupil před 200 lety a dnes? 😀

Tak, už jsem trošku vychladnul a teď se vrátím k Bitcoinu. V první řadě, Bitcoin rozhodně není nic! Nebo spíše jde o to jak se na to člověk kouká… Když se přihlásíte do internetového bankovnictví a vidíte svojí částku na účtu, je to něco nebo je to nic? Když hrajete počítačovou hru, je to něco nebo je to nic? Když se koukáte na televizi, je to něco nebo je to nic? Když si čtete tento můj text na internetu, je to něco nebo je to nic? Odpověď je jednoduchá, je to prostě určitý druh digitální hodnoty.

Když se například vrátím třeba k těm filmům, je všeobecně známé, že když vyjde nový film, počítačoví piráti ten film okamžitě zkopírují a dají ho zdarma k dispozici všem ke stažení. A to je velký problém v digitálním světě, stejné je to například s hrami a obecně s veškerým softwarem, protože všechno co je digitální se dá určitým způsobem “hacknout”, zkopírovat a poskytnout zdarma dalším lidem.

A jak je to tedy s Bitcoinem? Proč má hodnotu to NIC? Protože to nic se nedá “hacknout”, nedá se zkopírovat a nedá se množit jejich počet. Žádná centrální banka do něj nemůže zasáhnout! Ale tohle není zásluha vyloženě Bitcoinu, ale technologie BlockChain, která je revoluční v tom, že toto umožňuje. Bitcoin tedy rozhodně žádná bublina není, proč si sakra myslíte, že do něj investovalo tolik lidí tak hodně peněz? Protože každý chytrý člověk si uvědomí jak extrémní potenciál tato technologie v dnešním světě má! Osobně jsem přesvědčený, že do Bitcoinu se postupně přesune veškerý světový kapitál a klasické měny zaniknou, protože právě ty klasické měny jsou rájem podvodů a manipulace.

Jak jste psal o chudobě a bohatství… Bitcoin právě nyní nabízí jedinečnou příležitost všem lidem na světě zbohatnout, protože probíhá revoluce kdy se peníze od chamtivých bank dostávají pod kontrolu běžných lidí a všichni na tom můžou profitovat. Bitcoin do několika desítek let dosáhne hodnoty 1 milion dolarů a více.

Můžete si dále myslet, že bitcoin je nic a bublina, ale ve skutečnosti to co máte v peněžence je nic a bublina. A už mně to slovo bublina fakt sere, s bohem.

Skoč mi na Cara

A co to je než bublina ničím podložené jen spekulacemi nějakých vocasků kteří deně na tom obchodují a kolik lidí deně obchoduje v celkovém kryptu ? 5% maximálně 10% spekulantů a na tom stojí celá cena jednotlivého krypta .Však počkej až bude finanční krize jak ji každý předpovídá že se blíží , všechny kryptoměny půjdou do prdele protože lidi ztratí zaměstnání budou potřebovat peníze na horší časy a začnou vybírat své krypto konto jestli je v mínuse je vůbec nebude zajímat jestli bude v pluse bude na to líp ale účel bude daný výběr a vyměna na fiat a tím půjde celý trh doprdele a opět bublina praskla ale tentokrát pořádně .

Lofas

Sorry ale už k*rva musím reagovat běž do análu z Bitcoinem Bitcoin nikdy nedosáhne milionu dolarů když je založený na principu spekulace .Jestli vstoupí na trh nějaký Jožka z Ivančic a chce si koupit poprvé v životě Bitcoin určitě s ním nehodlá obchodovat nechá si ho na hodl jelikož Bitcoinová cena se odvíjí od popotávky na nabídky a vždy se započítává celková koncová cena obchodu která určuje hodnotu Bitcoinu dolu či nahoru tak i kdyby bylo prodáno 19 milionu Bitcoinu a všichni by drželi hodl a obchodovalo aby se jen z milionem bitcoinu na trhu tak vždy bude určovat cenu ten milion bitconu se kterým se denně obchoduje než 19 milionu bitcoinu drženo na hodl kteří už měli cenu jednou započítanou a ten jeden milion bitcoinu rozhoduje o cenně kde obchoduje pár spekulantu kteří si prodávají a nabízejí navzájem své bitcoiny tudíž Bitcoinu bude vždy na obchodování dostatek .Většina malých investoru co vstoupí na trh je technologie nezajímá nemají o to ani páru prostě vezmou a nakoupí známou kryptoměnu a budou doufát toho tvého směšného milionu , je nezajímá denní obchodování protože tomu nerozumí .To by měl být trestný čin poplašné zprávy a klamání lidí že Bitcoin dosáhne milionu dolarů (já si troufnu tvrdit že nedosáhne ani 20 tisíc usd natož 50 tisíc -100 tisíc či milionu) .Na víc i kdyby si měl pravdu k čemu bude člověku který koupil Bitcoin a milionu dosáhne za desítky let což značí bude se toho nedožije stejně té hodnoty nebo už bude jednou nohou v hrobě při té ceně a to mu už nějaký bitcoin v 80 letech může být u prdele že dosáhl milionu (což se samozřejmě nikdy nestane ).

spot_img