Tether čelí obvinění z manipulace kryptoměn – důvod loňského růstu trhu?

0
(0)

Cena Bitcoinu se v poslední době pohybuje bohužel spíše směrem dolů. Na to se nejspíše dívají obzvláště smutně ti, kteří s vidinou dalšího růstu nakoupili BTC během jeho nejvyšší ceny. Onen růst v prosinci minulého roku si pravděpodobně pamatujeme všichni. Jednalo se však o přirozený růst, nebo bylo s BTC manipulováno?

Mezi ideologie Bitcoinu, potažmo krypta obecně, patří především snaha oprostit se od centralizované moci, která by mohla manipulovat s tržní cenou. Avšak výzkumníci z Texaské univerzity, kteří si v minulých dnech vzali na paškál Bitcoin, nyní říkají, že s cenou BTC a dalších kryptoměn bylo a je masivně manipulováno. Mimo jiné má za prosincovým obřím nárůstem BTC stát právě manipulace s jinou kryptoměnou.

Získejte profesionální analýzy a exkluzivní pohled na kryptoměny na trading11.com

Manipuloval s Bitcoinem Tether? A je vůbec krytý dolarem?

V dokumentu o 66 stranách, který výzkumníci Amin Shams a John M. Griffin vydali, obviňují z manipulací společnost Tether Ltd. Ta má na svém krku stejnojmennou měnu Tether (USDT), což je takzvaný stablecoin. Tether je krytý americkým dolarem, z čehož pochází také zkratka USDT. Údajně je krytý v poměru 1:1, což znamená, že společnost drží stejný počet USDT tokenů jako USD. Avšak výzkumníci Shams a Griffin podle jejich zjištění přišli na to, že tomu tak ve skutečnosti nemusí být.

Podle jejich vyjádření dochází většinou ke konci měsíců, ve kterých bylo vydáno velké množství USDT, na velký tlak na cenu BTC. To podle nich nahrává možnosti, že Tether vydává i jakési “nulové” tokeny USDT, které nejsou, jak tvrdí, kryté dolarem. Tím dochází k negativnímu tlaku na cenu BTC a tudíž k jeho poklesu. Na konci měsíce pak podle potřeby BTC prodají, aby rezervu dorovnali a mohli opět říkat, že USDT je stablecoin, krytý USD v poměru 1:1.

Doporučujeme: Tether může být tikající bombou

USDT, jako odpovědný za raketový růst BTC v prosinci

Podle zprávy výzkumníků z Texaské univerzity dochází k manipulaci s cenami kryptoměn následovně. Tether, neboli USDT, je vydáván společností Tether Ltd. po 200 miliónech tokenů, které jsou následně převedeny na burzu Bitfinex. Jakmile následovně dojde k poklesu ceny BTC, dochází na burze Bitfinex pomocí algoritmu ke koordinovanému nákupu Bitcoinů pomocí USDT, což cenu Bitcoinu vyžene zase trochu nahoru. Studii prohlašuje za věrohodnou také známá Chainalaysis.

“Zjišťujeme, že společnost Tether má na trh s kryptoměnami významný vliv. Tether se zdá býti používán nejen pro stabilizaci, ale také pro manipulaci s cenami Bitcoinu,” napsali výzkumníci.

K tomu dodávají, že v časech, kdy dochází k velkým transakcím s USDT, dochází zároveň v 50 % případů k růstu BTC a v 64 % k růstu altcoinů.

Mohlo by vás zajímat: Bittrex se dohodl s bankou – chystá se opustit Tether?

Tether však výzkumníci viní především z manipulace s cenou BTC na konci minulého roku, kdy se jeho cena vyhoupla až na 20 000 dolarů. A nejen Tether, ale také kryptoburzu Bitfinex, která měla transakce zprostředkovat. A není to poprvé, kdy byla společnost Tether obviněna z nekalého jednání. Koncem loňského roku jí bylo americkou komisí pro obchodování s termínovými smlouvami (futures) doručeno předvolání. Není však jasné, jak vyšetřování společnosti pokračovalo.

Závěr

Transparentnost a decentralizace, tedy oproštění se od kontroly vlád a institucí. To jsou jedny z hlavních pilířů kryptoměn, kterým je Bitcoin průkopníkem. Současné obvinění společnosti Tether z nekalé manipulace s cenou BTC však bohužel nahrává do karet těm, kteří obviňují kryptoměny z toho, že slouží pro financování nekalých činností, a že ve skutečnosti jsou daleko více manipulovatelné než běžný fiat. O to horší je, že Griffinově a Shamsově studii se začínají věnovat také mainstreamová média. Doufejme tedy, že tato kauza nebude podnětem k nějakým omezujícím nařízením či k podobným krokům, které by spíše než samotného viníka potrestaly celý průmysl.

Naše nejnovější video:

Zdroj: www.ccn.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img