Tether může být tikající bombou

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Při pádu některé kryptoměny držitelé úspěšnějších tokenů dráždí investory tzv.  SFYL – “Sorry for your loss” – neboli doslova přeloženo “je mi líto, že jste prodělal”. Pro Tether to neplatí. Celé odvětví ho musí pozorně sledovat, protože kdyby se něco stalo, ve výsledku by prodělal každý.

Tether je jiný

Je to proto, že mince známá také jako USDT se stala klíčovým zdrojem likvidity pro kryptotrhy. Její kolaps by tak byl pro tyto trhy mimořádně špatný. Způsobilo by to nestabilitu, a v nejhorším případě propad všech kryptotměn.

Online kritici už dlouho tvrdí, že Tether, který má úzké vazby na kryptoborzu Bitfinex, vydal více USDT, než má dolarů v bance, aby zvýšil cenu Bitcoinu.

Riziko je, že jedna smluvní strana nemusí splnit svou část dohody. V tomto případě vzniká povinnost vykoupit USDT za dolary.

Špatné zprávy

Jak už jsme psali, audit firmou Friedman LLP měl dokázat, že USDT je ​​plně podporován. Tether ale náhle oznámil, že jeho vztah se společností Friedman skončil. Stále není jasné, proč se tak stalo.

Další špatná zpráva – Weiss Ratings v lednu začal hodnotit kryptoměny. Varuje investory, že Tether představuje riziko pro celý ekosystém, a dále vysvětluje:

“Je to jediná kryptoměna, která pravidelně převyšuje svůj tržní limit, což znamená, že celé zásobování Tetherem mění pravidelně majitele, někdy i více než jednou denně. Což je důležité vědět, jelikož se Tether používá k obchodování v mnoha oblastech. Je to jeden z hlavních zdrojů likvidity v kryptoměnách. Proto by mohl být označen jako “systémově důležitý.”

Kromě záhadného přerušení vztahů s auditorem měl Tether několik dalších problémů. V listopadu minulého roku společnost potvrdila, že hacker ukradl téměř 31 milionů dolarů z jejich vlastní peněženky. Nedávno společnost Bloomberg uvedla, že Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) předvolala Bitfinex a Tether, což není nikdy dobrá zpráva.

Vyjádření Bitmexu, jiný pohled

Kromě výše uvedeného negativního vysvětlení – že se jedná o podovod – existuje ale ještě jiný pohled. Pro pochopení alternativního vysvětlení situace je třeba mít na paměti, jak se Tether, který byl vytvořen v roce 2014, dostal ke svému aktuálnímu významnému postavení.

V dubnu minulého roku firma přestala společnost Wells Fargo poskytovat bezhotovostní převody Bitfinexu. Aby bylo možné pokračovat v činnosti, tether se stal náhradou za bezhotovostní převody pro Bitfinex a nejspíše i pro další burzy, které měly problém s dosažením nebo udržením bankovních služeb.

K této situaci se na základě své studie vyjádřil Bitmex takto:

“”Domníváme se, že Tether možná bojoval za nalezení vhodných bankovních vztahů … Věříme, že to bude pravděpodobně hlavním důvodem zjevného nedostatku transparentnosti, spíše než nedostatku rezerv v USD. Transparentnost, kterou některé zúčastněné strany zdá se očekávají, nemusí být možná ve finančním sektoru, kde základní aktivita není jasně definována nebo regulována autoritami.”

Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet. O novinkách vás budeme ihned informovat.

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek Hološka.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
R

Tak si to opravte, máte v tom hrubky.

Denisa Falta

Opraveno, děkujeme za upozornění.

spot_img