Zachrání nás Bitcoin před Googlem? Kdy je nejlepší investovat a kdy prodat?

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Nejtěžší část investice je vědět, kdy prodat. Když nakoupíte, vždy musíte mít zároveň i strategii pro prodej – nemusí to být hned, dokonce ani toto čtvrtletí nebo v letošním roce nebo dokonce v příštích několika letech. Každopádně je důležité neustále zjišťovat, jak brzy vyklíčí tzv. semena zkázy tam, kde jste investovali. Je totiž jisté, že už byla zasazena. 

Podívejme se například na giganty jako je Apple, Facebook, Amazon a Google, protože tvoří zhruba 12 % S&P 500. Ovšem v letošním roce představují téměř všechny zisky na akciovém trhu. Ano, stále přetrvávají snahy o narušení jejich dominantního postavení, to by však mohlo paradoxně ještě zvýšit jejich hodnotu. A kromě škodlivých regulací, co by se mohlo pokazit?

Apple

Problémy společnosti Apple jsou již viditelné, telefonické franšízy jsou nestálé. Zeptejte se třeba společnosti Motorola nebo Nokia. Jeden krátký příklad nadcházejících problémů: nejúspěšnější marketingová kampaň, kterou udělal Steve Jobs s barevnými iMacy, proběhla už před téměř 20 lety a znamená, že zábava je téměř u konce. Apple doufá, že to nahradí ve službách, ale Google vede v mapách, Netflix ve videu a Uber v dopravě. Apple zaostává ve většině ostatních segmentů růstu. Semenem zkázy této společnosti bude zoufalá potřeba nové kategorie produktů a nebudou to hodinky.

Facebook

Možná si myslíte, že největší problémy Facebooku jsou obavy o ochranu soukromí, které se projevily všude, kromě financí společnosti. Média se starají o soukromí, zato uživatelé ne tak docela. Akcie Facebooku jsou na ATH. Semeno zkázy u Facebooku bude spíše populace.  Facebook má 2,2 miliardy aktivních uživatelů za měsíc, což je číslo, které se za posledních pět let zhruba zdvojnásobilo. Přesto se tempo růstu nutně zpomaluje. Počet uživatelů pravděpodobně nebude znovu zdvojnásoben a většina růstu pochází z méně bohatého rozvíjejícího se světa. Investorům se nebude líbit, když se růst zastaví.

Mohlo by vás také zajímat: Facebook, Google a blockchain chtějí být kamarádi

Amazon

Největší výhodou a zároveň problémem Amazonu je financování z Wall Street. Investoři jsou ochotni se krátkodobě spokojit s malými nebo žádnými zisky, pokud je na obzoru a ve vývoji něco, co přinese zisk z dlouhodobějšího hlediska. Jak víme, v oboru maloobchodních prodejů, což je hlavní obor podnikání Amazonu, jsou nízké marže. Až dojde investorům trpělivost s nízkou ziskovostí Amazonu, bude hotovo.

Google

Semena zkázy v mateřské společnosti Google, ve firmě Alphabet, jsou daleko více skrytá. Alphabet má tři klíčové silné stránky: vyhledávání, vyhledávání a vyhledávání. Poskytuje bezplatné služby, založené převážně na centrálně řízené infrastruktuře serverů. V této komunitě svých uživatelů pak prodává související reklamy, obvykle když jste nejlépe připraveni koupit tu danou věc. Dokonce i přechod na mobily vyšel dobře, protože miliardy telefonů fungují na operačním systému Android. Program pro blokování reklam na telefonech je krátkodobým nebezpečím. Takže odhalit tady potenciální semeno zkázy bylo obtížné.

Centralizace sítě jako největší riziko

Centralizovaná struktura Google může nakonec podlehnout náporu velké decentralizované infrastruktury například takové, která zvládne těžit a posílat Bitcoin. Centralizace je tak spolu s poskytováním služeb zdarma semenem budoucí zkázy Googlu. V budoucnosti tak může Google nahradit globální decentralizovaná počítačová síť, vedle které bude výpočetní síla zařízení Googlu vypadat jako trpaslík s pouhými několika tisíci servery. Kryptokomunita může mobilizovat výpočetní sílu v objemech, které jsou nepřekonatelné i pro takové obry, jako je Google.

Závěr

Investování je pak už snadné. U každé investice byste se měli zaměřit na to, co by se mohlo pokazit a pak prodat dříve, než k tomu dojde.

Zdroj: The Wall Street Journal

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img