Trhy pod lupou: Utne Fed nečekaný růst akciového trhu?

5
(9)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Hned na začátku roku se ukazuje, jak jsou predikce pro letošní rok marné a nepřesné. Analytici ze Swissquote, jejichž analýzy patří k tomu nejzajímavějšímu v Evropě, předpovídali pro rok 2023 růst amerických indexů o 10 % s tím, že v prvním půlroce budou ještě klesat. Jakmile však trhy ucítí, že přichází finální pivot Fedu, kdy se úrokové sazby začnou snižovat, medvědí trend se obrátí a do konce roku si budeme užívat růstového trhu.

Není chyba analytiků ze Swissquote, že předpovídali pozitivní scénář, protože se zdál jako prakticky jediný možný. Panoval všeobecný konsensus, že to takto bude. Avšak nestalo se. Většina západních trhů předvedla rychlou růstovou rallye, jako kdyby Fed vyhlásil, že sazby sníží. To však neudělal. 2. února tak může dojít k nepříjemnému překvapení. Investoři počítají s tím, že Fed zvedne úrokové sazby již pouze o 25 bazických bodů. To se však nemusí stát. Právě samotná růstová rallye dává Fedu důvod přitvrdit v utahování měnové politiky. Tak rychlé stoupání cen akcií je samo o sobě silně inflační. Fed má pádný argument pro radikálnější zvýšení sazeb, aby trhy vystřízlivěly.

Důležitý rozdíl mezi investory a Fedem

Současná situace na trzích má svoji příčinu v nepochopení toho, že investoři a centrální banky nemají stejné cíle. Investoři chtějí na trhu především vydělat, zatímco centrální banky mají za cíl porazit inflaci. Jelikož byl pro ně loňský rok silně ztrátový, myslí si investoři, že mají právo na to, aby trhy rostly. Hlavním argumentem je jejich přesvědčení, že Fed vše řídí tak, aby došlo k měkkému přistání. Tomu nahrává i současná výsledková sezona, která není nějak oslnivá. Sice se může zdát, že většina firem předčila odhady analytiků, jenomže to je způsobené tím, že řada analytiků nastavila laťku velmi nízko a vzhledem k těžkému prostředí předpovídali silný pokles tržeb a zisků. Pro firmy proto nebylo těžké tyto výhledy překonat.

Vývoj nezaměstnanosti v USA

Co je však ještě důležitější, jsou zprávy o propouštění. V podstatě každá firma při prezentaci výsledků uvádí, kolik zaměstnanců propustí. Nejvíc se to týká společností v IT sektoru, což investorům dává naději, že Fed ve své měnové politice brzy otočí. Trhy již tento vývoj předpovídají, protože musí vydělávat. Zajímavé je, že počet propuštěných se v oficiálních statistikách nezaměstnanosti v USA prakticky neodráží. Je to proto, že zejména bývalí zaměstnanci IT firem nemají důvod se na úřad práce zapisovat. Dávky v nezaměstnanosti v USA dostanou jen lidé bez většího majetku. Navíc je v některých amerických státech jako Texas podpora v nezaměstnanosti velmi malá, dosahuje několik stovek dolarů. Pracovníci IT si také hledají práci většinou sami nebo přes specializované agentury. Stagnující čísla nezaměstnanosti v USA tudíž celou situaci spíše zkreslují.

Vrátí se inflace?

Pojďme se nyní zaměřit na pohled Fedu. Americkou centrální banku akciový trh opravdu netrápí. Chce porazit inflaci, což se nepovede, aniž by země vstoupila do recese. Jak jsme viděli výše, údaje z trhu práce nemusí odpovídat realitě. Druhým důležitým ukazatelem je růst HDP. Tento týden byly zveřejněny jeho hodnoty za poslední čtvrtletí 2022. V USA zůstaly solidní, růst dosáhl 2,9 %. Přestože oproti třetímu čtvrtletí, kdy byl 3,2 %, lze konstatovat zpomalení, jde takový růst ve skutečnosti proti zájmu Fedu. Pokud roční HDP stoupne víc než o 1,5 %, můžeme s jistotou říct, že ekonomika tvoří nová pracovní místa. Tyto faktory jsou pro Fed taktéž dobrým argumentem k tomu, aby utáhnul úrokové sazby ještě víc.

Třetím a možná nejdůležitějším makroekonomickým údajem je samotná inflace. Šéf JP Morgan Jamie Dimon se na lednovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu nechal slyšet, že hrozí návrat inflace. Růst ceny ropy způsobený ruskou invazí měl nejdřív velký vliv na inflaci v USA, ale postupem roku cena klesala. V tom měla prsty i americká vláda, která nařídila výprodej černého zlata ze státních rezerv. Otevření Číny ekonomickému životu pak vedlo k nárůstu poptávky po ropě. Pokud nedojde ke geopolitické katastrofě, budou lidé konečně moci svobodně cestovat, a to i do Číny. Poptávka po ropě a zemním plynu může letos stoupat. Kdyby se rozšířily ekonomické sankce proti Rusku na jiné suroviny, než jsou ropa a zemní plyn, zažily by ceny hliníku a niklu enormní růst. Centrální banky by na to musely reagovat novým zvýšením sazeb. Návrat inflace bude po celý letošní rok velkým tématem a hlavně strašákem pro investory.

Indická a turecká burza v červených číslech

S výjimkou indické a turecké burzy, která žije svým vlastním životem řízeným Erdoganovými ekonomickými principy, zůstaly všechny ostatní světové indexy v zelených číslech. Indická burza se dostala do hlavní pozornosti investorského světa. Firma Hindenburg Research, která se specializuje na odhalování společností vhodných k shortování, se zaměřila na indický konglomerát Adani. Přestože Gautam Adani u nás není příliš známý, jedná se o nejbohatšího muže Asie. Hindenburg Research obvinil jeho společnost z chyb v účetnictví a manipulace s firemními účty.

Kurz jejích akcií se na bombajské burze propadl o 15 %. Dceřiná společnost Adani Total Gas ztratila 20 % a obchodování s těmito akciemi bylo po dvou hodinách zastaveno. Tento pád ukrojil z Adaniho bohatství 19 miliard dolarů. Z pozice nejbohatšího muže Asie se propadl až na třetí místo. Pád těchto akcií může velmi brzo nabýt politického rozměru, protože Adani je blízkým podporovatelem současného indického premiéra Nárendry Módího.

Lednová indexová rallye

Pravidelně se zaměřujeme na týdenní přírůstky největších světových indexů. Dnes k těmto údajům přidáme i zisky od začátku roku, abychom si uvědomili, jak silný akciový růst máme za sebou. Burza v Šanghaji měla nulový týdenní přírůstek, avšak od začátku roku přidala 5,68 %. Hongkongský index Hang Seng rostl tempem 2,92 %, přičemž od počátku ledna to bylo solidních 14,7 %. Čínské akcie v čele s Alibabou zažívají investorskou renesanci. Japonský Nikkei přidal 3,12 %, avšak celkově vyrostl jen o 4,94 %.

V Evropě byly týdenní přírůstky skromnější. Britský FTSE skončil dokonce na červené nule, když odepsal -0,07 %. Od začátku roku ale získal 4,21 %. Německý Dax dopadl lépe a připsal si 0,7 %, což představuje měsíční růst o 8,81 %. Francouzský CAC40 je na tom velmi dobře. Tento týden vzrostl o 1,45 % a od začátku roku o 9,63 %.

Dobrá nálada panuje především v zámoří. Technologický Nasdaq přidal tento týden 4,32 % a za poslední měsíc neuvěřitelných 11,04 %. Index S&P 500 vyrostl o 2,47 % a celoročně přidal 6,02 %. Průmyslový Dow Jones si připsal 1,81 % a od začátku roku 2,51 %.

Bitcoin se drží i nadále

Nejenom akciové trhy rostou, ale od začátku roku překvapuje i bitcoin. To je velmi pozitivní zpráva, protože jeho růst potvrzuje chuť investorů riskovat. Pokud bude pokračovat, nemusí se investoři do akcií příliš bát. Platí ovšem i opak, že kdyby bitcoin v příštích dnech a hlavně kolem zasedání Fedu začal padat, byl by to silný prodejní signál pro akcie.

Jestli se udrží na hranici 23 200 dolarů a v nejbližších dnech překoná i 23 400, růstová rallye nebude zdaleka u konce.

Závěr: Nabitý týden před námi

Máme před sebou nejnabitější týden od začátku roku. Výsledková sezona v USA jednak nabídne čísla největších a nejsledovanějších firem včetně GAFAM. Své výsledky ukážou Exxon Mobile, Pfizer, McDonald‘s, AMD, Meta, Apple, Alphabet, Amazon a mnoho dalších. Investory nebudou zajímat pouze tržby a zisky, ale také kolik pracovníků tyto firmy hodlají propustit v nejbližších dnech.

Druhou velkou událostí bude samozřejmě zasedání Fedu. Jelikož o měnové politice mluvíme často, připomeňme jen, že cokoliv jiného než zvednutí sazeb o 25 bazických bodů by bylo velké překvapení.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jack
Hodnocení článku :
     

Moc diky za super shrnuti! Me prave vyplachly stoplossy, takze si pockam, jak se to tenhle tyden semele. 😉

Petr 2

Pozor na SL , nemusí sepnout tam kde máte postaveno. Ideálně rozdělit.

Tom

A co takhle? do května třikrát navýšení sazby o 25bsb tedy celkovĕ na 5.25 s pivotem v nedohlednu? To by mohlo trhy zchladit aniž by to zvedli o tĕch neustále zmiňovaných 50bsb.

Stephanos

Skvělé shrnutí. 🙂 Myslím, že se zítra ukáže, jestli to FED myslí ten boj s inflací skutečně vážně nebo jestli jen kalí vodu. Jestli to myslí vážně, zvýší o 50 a trhy tím jistě vrátí na zpátky na zem. Jestli jen o 25, tak kdo ví. Tahle bezhlavá rally pak může klidně pokračovat, dokud se něco opravdu hodně nepokazí. A to tvrdší pak bude pád. Anebo investory přimějí k rozumu aspoň zhoršující se výsledky společností a propouštění. Osobně doufám v to zvýšení o 50, ale kdo ví.

spot_img