Inflace a její vliv na finanční trhy

5
(9)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Inflace a její vliv na finanční trhy je samozřejmě dlouhodobým zájmem všemožných výzkumů. Nicméně i po několika desítkách let zkoumání této problematiky není úplně jednoznačně, jak inflace ovlivňuje výnosy kapitálového trhu. V obecné rovině se předpokládá, že například akcie a Bitcoin dokážou s inflací držet krok. Je tomu ale skutečně tak? Zkusíme si na tuto otázku odpovědět.

Kvantitativní uvolňování (Quantitative easing) – jak tento nástroj centrálních bank funguje?

Inflace a její vliv – co říká teorie?

Růst inflace a tudíž znehodnocování peněz vede v obecné rovině k myšlence, že investice do akciového trhu je dobrým zajištěním. Naopak investice do dluhopisů, nejrůznějších investičních produktů a vkladech v bance, se jeví jako vysoce ztrátové. Vychází se totiž z toho, že akciové podniky inflaci promítnou do cen svých produktů a služeb. Tudíž jim porostou výnosy a zisk. Očekávání je tedy takové, že dividendový a kapitálový výnos bude vyšší.

Obdobná logika může fungovat i u Bitcoinu. Inflace se rovná rostoucí motivaci se zajistit. Implikace je tedy taková, že hodnota trhu by měla stoupat. U tohoto trhu je ale zásadní problém, že je příliš mladý. Jednoduše řečeno nemáme dostatek dat, abychom mohli činit jakékoliv relevantní závěry. U těch firem je to každopádně komplikované v tom, že inflace doslova požírá marže. V období vysoké inflace sice výnosy spíše porostou, ale u zisku to už nemusí platit.

To potvrzují i mnohé výzkumy, které potvrzují, že akciové výnosy v dobách vysoké inflace  nedokážou držet tempo. Tudíž je rychle akcelerující inflace negativně korelovaná s akciovými výnosy (kapitálový a dividendový). Svůj vliv má samozřejmě i očekávání o budoucí inflaci. Taky je důležité rozlišovat krátké a dlouhé období. Neboť v dlouhém období už jsou akciové trhy schopny inflaci překonávat.

Korelace inflace a úrokových sazeb
Korelace inflace a úrokových sazeb. Zdroj: medium.com

V souvislosti s inflací je též třeba počítat se základní úrokovou sazbou, kterou ovládají centrální banky. Čili růst inflace ihned implikuje očekávání ohledně navyšování sazeb. A růst sazeb znamená pro podniky růst nákladů vyplývající z dluhového financování. Tudíž zisk společnosti klesá. Jak vyplývá z přiloženého grafu, úrokové sazby ve Spojených státech zřetelně inflaci kopírují. Pro centrální banky je to jediný nástroj, jak inflaci dostat pod kontrolu.

Inflace a úrokové sazby 25 let
Korelace inflace a úrokových sazeb za posledních 25 let. Zdroj: tradingeconomics.com

Na grafu, kde jsou data z posledních 25 let, vidíme něco velmi zajímavého. Můžeme zde totiž sledovat, že Federální rezervní banka se v letech 2009-2012 zdržela od navýšení sazeb. I navzdory tomu, že inflace krátkou dobu dosahovala téměř 4 %. To stejné platí pro rok 2021, kdy při meziroční inflaci za listopad 6,8 % jsou sazby pořád téměř nulové.

Ve spojitosti s tím musíme myslet i na konkurenci mezi dluhopisovým trhem a akciovým trhem (potažmo Bitcoinem). Tyto trhy si ze své podstaty konkurují, nejvíce to jde znát u amerických vládních dluhopisů. Na to právě velmi často poukazuji. Mezi řečenými trhy dochází k přelévání kapitálu. Vysoká inflace způsobí, že úrokové sazby jdou nahoru. A růst úrokových sazeb implikuje vyšší úroky na dluhopisovém trhu. Výsledkem je, že dojde k významnému přesunu kapitálu na dluhopisový trh.

Nesmíme ani zapomínat na rozlišování nominální úrokové míry a reálné úrokové míry. Reálná úroková míra je rozdíl nominální úrokové míry a inflace. Mnozí investoři dělají právě tu chybu, že berou v potaz pouze nominální úrokové míry – tzv. peněžní iluze. Polopaticky řečeno by nás měla zajímat pouze reálná úroková míra, když investujeme do akcií. V období vysokých úrokových sazeb a vysoké inflace mají pak investoři tendenci akciové výnosy podceňovat.

Dluhopisový trh – proč je pro investory tolik důležitý?

Inflace a její vliv na akciový trh

Negativní korelaci mezi inflací a výnosností akciového trhu lze pozorovat na následujícím grafu. Z grafu je evidentní, že akcelerovaná inflace znamená pokles výnosnosti indexu S&P 500 (včetně dividend). Mimo jiné akcelerovaná inflace způsobuje i větší volatilitu na trhu. Naopak snížená dynamika růstu inflace vede k lepší výnosnosti indexu. Důkazem jsou například 50. a 90. léta minulého století.

Vývoj inflace a výnosnosti indexu S&P 500. Zdroj: inflationdata.com

Taková 70. léta nebyla naopak pro akciový index vůbec příznivá, což je důsledkem extrémně vysoké inflace, která tehdy panovala. Což skončilo až v 80. letech, kdy se podařilo inflaci dostat pod kontrolu. Tehdy Fedu předsedal legendární Paul Volcker, který byl v tomto boji vskutku agresivní. Postupný pokles inflace vedlo k tomu, že se po jisté době vytvořily dobré podmínky pro další start růstu výnosů na indexu. Což nakonec vyústilo až v tzv. dotcom bublinu.

Co se týče minulého desetiletí, uvedené období je specifické tím, že inflace až tolik dynamicky nestoupala. Víceméně se držela kolem 2 %. Úrokové sazby se po většinu času pohybovaly téměř na nule nebo na nízkých úrovní. Roky 2010-2014 byly proto pro index S&P 500, co se týče výnosů, velmi bohaté. Pro akciové indexy je zkrátka nejideálnější kombinace, když je inflace pospolu se sazbami nižší.

Rozdílný vliv inflace při různém tempu růstu

Tempo růstu inflace je hrozně důležitý aspekt, který nesmíme opomenout. Jak vyplývá z historických dat, vysoká inflace není pro výkonnost akciového trhu příznivá. Co je to ale vysoká inflace? Odborná literatura uvádí, že nejčastěji se užívají hodnoty nad 4,5 %. Někdy dokonce již úrovně nad 3,6 %.

Leč vysoká inflace, která klesá je naopak signálem pro nový start výkonnosti akciového trhu. Pokud je inflace vysoká, ale daří se ji snižovat pomocí navyšování úrokových sazeb, situace se v danou chvíli překlápí. Pořád se ale nejedná o zrovna ideální situaci.

Nízká a rostoucí inflace jsou úrovně pod 2,5 %. Tohle je asi ideální stav, ve kterém jsou výnosy akciového trhu nejvyšší. Nízká a klesající inflace je též víceméně příznivá situace pro výkonnost celkového akciového trhu, ale může z toho vzejít problém v podobě překlopení se do deflace.

Proč nízká a zároveň rostoucí inflace paradoxně způsobuje nejlepší výkonnost indexu? Jde tu zase o očekávání, které je obrovským hybatelem trhu. Pokud investoři věří, že inflace z nízkých úrovní půjde soustavně nahoru, začnou své peníze ve velkém investovat, aby neztratily svou hodnotu.

Závěrem

Běžně se setkávám s mylnou představou, že vysoká inflace je pro akciové trhy a Bitcoin býčí záležitost. U akciového trhu si můžeme být jisti, že to tak není. Co se týká Bitcoinu, máme málo dat na to, abychom mohli v tomto ohledu dostatečně informovaně rozhodnout. Víme ovšem, že je Bitcoin stejně jako akcie rizikové aktivum. Tudíž můžeme hádat, že vliv inflace bude obdobný.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

A čo s tým má Bitcoin ? Bitcoin nie je ani ekonomicky výnosové aktívum / akcie – zisky z tržieb, dlhopisy – zisky z úrokov / ani bezpečný prístav ako napr. zlato. Bitcoin je iba digitálny platobný token /aj to iba ako jeden z mnohých/ a nemá žiadny ekonomický fundament. Bitcoin nie je investičný produkt, ale spotrebiteľský produkt pre zákazníka na realizovanie platby bez sprostredkovateľa. A tento platobný žetón je špecifický a exkluzívny v tom, že má účelovo riadenú a manipulovanú „kótovanú“ cenu na neregulovaných kryptoburzách. Bitcoin môžeme nanajvýš tak porovnávať so správaním sa širokého akciového indexu, no aj to je poriadne uletené…….

Richard

Ahoj, super článek.
Nemám jasno v tom, jak je možné, že v situaci, kdy je nízká inflace, je to dobré pro akciové trhy a zároveň hrozí deflace.
V první řadě se to zdá jako protimluv k tomu, že se ajdiin nejlépe daří při mírne růstové inflaci a v druhé řadě nerozumím hrozbě deflace, když při klesající inflaci klesají úrokové míry a peníze se točí.

Reklama: