Trhy pod lupou: Nvidia ani přes dobré výsledky hranici 500 dolarů nepokořila, předseda Fed zůstává jestřábem

4.8
(11)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Uplynulý týden byl na burze ve znamení dvou hlavních událostí: zveřejnění výsledků společnosti Nvidia, která táhne růstovou rallye zvanou umělá inteligence, a sympozium v Jackson Hole. Začneme tradičně u makroekonomie. Hodně očekávaný projev Jeroma Powella v Jackson Hole nepřinesl nic, co bychom nevěděli.

Powell potvrdil to, že inflační cíl zůstává 2 % a k jeho dosažení je Fed znovu připraven zvednout sazby. Dokud se inflace nedostane pod něj, nebude se o ničem diskutovat, stejně jako nemůžeme čekat, že Fed svoje sazby sníží. To je podle mě důležité a zároveň velmi těžko akceptovatelná myšlenka, že úrokové sazby se ještě možná zvednou, ale hlavně nepůjdou hned dolů. Každým dalším měsícem roste pravděpodobnost, že sazby zůstanou vysoké i v roce 2024. To by dozajista udělalo čáru přes rozpočet mnoha investorům.

Někteří analytici včetně mě doufali, že Powell zahájí debatu o neutrální úrokové sazbě. Tedy takové, která se stane cílovou, jakmile se podaří dostat inflaci pod 2 %. Šéf Fedu explicitně řekl, že za současného stavu věcí není schopen uvést, jaká by měla neutrální úroková sazba být. To jen potvrzuje domněnku, že není pevně stanovena konečná maximální možná výše úrokové sazby. Investoři se tak nyní mohou oprávněně domnívat, že zvedání sazeb bude klidně pokračovat ještě déle, než si všichni dosavadní jestřábi mysleli.

Rizikové faktory pro další růst sazeb

Powell byl ve svém příspěvku velmi pedagogický a prakticky vysvětlil, podle jakých čísel se Fed bude rozhodovat. Připomněl, že z jeho hlediska je mnohem důležitější jádrová inflace, očištěná od ceny potravin a energií, než inflace obecná. Pro běžného občana je to přesně naopak. Fed zajímá jádrová inflace právě pro její stabilitu. Energie a ceny potravin jsou vystavené globálním vlivům, které Fed ani žádná jiná centrální banka nejsou schopny ovlivnit. Právě jádrová inflace zůstává bohužel stále značně vysoká a je velmi vzdálená dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Její trend je však klesající. Od nejvyšších hodnot 6,6 % se nyní nacházíme na úrovni 4,7 %.

Jádrová inflace se skládá ze tří složek: zboží, nákladů na bydlení a služeb. První z nich nezpůsobuje Fedu žádné starosti, cena zboží klesá. Dobrým příkladem jsou automobily. Jelikož půjčky na nové auto jsou v USA hodně vysoko, poptávka klesá a obchodníci jsou nuceni snižovat ceny. Zde se tedy Fedu daří celkem přesvědčivě boj s inflací vyhrávat, ovšem na poli bydlení je to horší.

Drahé bydlení a služby

Inflace cen bydlení v sobě skrývá hned několik úskalí. Za prvé klesá pomaleji proto, že nájemní smlouvy se uzavírají nejméně na rok a efekt se tak dostavuje se značným zpožděním. Zadruhé rostou náklady a kvůli vysokým hypotečním úrokům klesá možnost pořídit si vlastní bydlení. Na trhu s nájmy je tak silná poptávka. K tomu musíme přidat i skutečnost, že realitní trh v USA 18 měsíců klesal. Nyní však začíná chytat druhý dech, a to i přesto, že tamní hypotéky jsou už na více než 7 %.

Znovu jedná se o jev, který koresponduje s přirozenými hospodářskými cykly. Kdo si chce pořídit své první bydlení, udělá to, i když jsou podmínky na trhu nevýhodné. Podobný efekt můžeme pozorovat u nás, kdy se spousta rodin rozhodla nákup nemovitosti odložit. Když však čekání trvá déle než rok, nemovitost si zkrátka koupí i za nevýhodných podmínek. Právě realitní trh v USA by měl investor sledovat. Očekávalo se, že zažije rychlý pád, ale nestalo se tak. To neznamená, že k němu nedojde. Jakmile se podaří trh výrazně ochladit, může to být signál, že inflace je definitivně poražena.

Posledním elementem jádrové inflace je sektor služeb, kde ovlivňuje napjatý americký trh práce. Růst mezd je pro Fed velký problém a v USA mzdy ještě stále stoupají. Díky tomu si pracovníci ve službách mohou říkat o větší peníze. Inflační spirála tak v sektoru služeb reálně existuje.

Nižší HDP a větší nezaměstnanost

Závěr Powellova projevu znovu připomněl pravdu, kterou zná každý. Americké úrokové sazby jsou opravdu na restriktivních úrovních, protože se pohybují nad inflací. V USA se teď skutečně vyplatí spořit a neutrácet. Jenomže i navzdory tomu se návyky spotřebitelů nemění, a pokud ano, tak velmi pomalu. Zde se v podstatě dostáváme k hlavnímu důvodu dalšího zvedání sazeb. Fed se jím totiž může pokusit celý proces urychlit. Dva makroekonomické ukazatele, HDP a nezaměstnanost, se ve skutečnosti moc nemění. Efekt vysokých sazeb je prakticky ve svém počátku. Pokud HDP neklesne a nezaměstnanost nestoupne, nemůžeme si být jistí, že se inflaci podařilo skutečně trvale snížit.

Zde můžeme zmínit zajímavou kritiku ze strany amerického ekonoma a investora Petera Schiffa. Ten vidí opatrnický přístup Fedu jako vysoce kontraproduktivní. HDP je velmi solidní a nezaměstnanost nízká. Americká ekonomika podle něj nepřistává, ale pořád letí ve vzduchu. Opatrné zvyšování sazeb tak jen přispívá k tomu, že se letadlo amerického hospodářství udržuje v plachtění.

Podle Schiffa by měl Fed radikálně šlápnout na brzdu a pořádně zvýšit sazby, ať je všem jasné, že pro porážku inflace musí okamžitě změnit spotřební návyky. Má-li Schiff pravdu, pak se může klidně stát, že měnová politika bude hlavním hybným tématem i v příštím roce. Pokud dojde k radikálnímu zvednutí sazeb, jistě se dočkáme velkého akciového výprodeje a dalšího krachu na dluhopisovém trhu.

Nvida předvedla skvělé výsledky

Pro tuto výsledkovou sezónu platilo, že nejdůležitější výsledky nepatřily společnostem z GAFAM, ale Nvidii. Její akcie totiž předvedly obrovskou růstovou rallye. Od začátku roku zpevnily o neuvěřitelných 160 % a dostaly se do žebříčku deseti největších burzovních kapitalizací na americkém akciovém trhu. Nvidia je hlavním tahounem fenoménu umělé inteligence. Že budou výsledky společnosti výjimečné, se vědělo, protože to její vedení oznámilo už na konci pololetí. A měli pravdu, výsledky za druhé čtvrtletí byly výborné.

Analytici čekali 11,13 miliard dolarů a zisk na jednu akcii 2,07 dolaru. Skutečné výsledky však byly ještě o něco lepší, tržby dosáhly 13,51 miliard dolarů a zisk na jednu akcii 2,7 dolaru. V porovnání s loňskem zaznamenala Nvidia více než stoprocentní růst tržeb. To je opravdu neskutečný výsledek, protože nejde o žádnou malou technologickou firmu. Za růstem tržeb a zisku stojí především generativní umělá inteligence a metoda zrychleného výpočtu.

Datová centra po celém světě přecházejí na tuto pokročilou technologii, kterou dodává právě Nvidia. Jelikož je na planetě nainstalováno datových center za 1 bilion dolarů, a v podstatě všechny se budou v nejbližší době modernizovat, má před sebou Nvidia velmi slibnou budoucnost. Během tiskové konference vedení společnosti uvedlo, že má výrobní kapacitu zaplněnou až do konce příštího roku. Tudíž nás čeká minimálně několik dalších čtvrtletí silného růstu.

Také druhý významný segment společnosti, herní komponenty, se po několika letech útlumu začíná pomalu probírat. Naznačuje to ukončení klesajícího cyklu v sektoru stolních počítačů a notebooků. Společnost se taktéž rozhodla zvýšit program zpětných odkupů o 25 miliard dolarů. Dobrých zpráv bylo na tiskovce Nvidie opravdu dost, avšak na překonání psychologické hranice 500 dolarů za akcii to nestačilo.

Proč cena akcie Nvidia nerostla?

Abychom byli přesnější, společnost zveřejnila své výsledky večer po uzavření trhu. V premarketu vyletěla cena akcií nad 500 dolarů, když si připsaly 8% zisk. Tato pozitivní interpretace výsledků ovšem nevydržela do otevření trhů, kdy akcie začaly ztrácet. Ani skvělé výsledky tak investory nepřesvědčily k masivnímu nákupu Nvidie. Jak je to možné?

Vysvětlení je hned několik. Ani přes dobrý růst tržeb akcie Nvidie jistě do konce roku nepřidá dalších 160 %. Investoři si to uvědomili. Ti nejvíc spekulativní své akcie prodali. Podle analytiků z Morgan Stanley chování akcie naznačuje, že jsme na konci růstové rallye. Zvyšování úrokových sazeb se v nejbližší době projeví. Jelikož Nvidia pracuje se všemi lídry na trhu, byl by zázrak, kdyby se jí hospodářský útlum nedotkl. Jestli v příštích týdnech dramaticky poklesne cena jejích akcií, může to být znamení, že trhy opravdu chytly medvědí trend. Zatím tento pohyb stále vypadá jako vybírání zisku.

Mimochodem, pozorní pozorovatelé tvrdí, že kromě Microsoftu velcí hráči investice do umělé inteligence spíše tlumí. Její boom se samozřejmě musí někdy vyčerpat. Na druhou stranu má Nvidia objednávek dost na to, aby přežila celou krizi bez větší újmy na fundamentech.

Můžeme udělat i velmi střízlivou analýzu, když vidíme, že velká část analytiků změnila u Nvidie doporučení z buy na hold. Je to logické. Další velký růst se opakovat nemusí, na druhou stranu není ještě ani zdaleka čas se Nvidie zbavovat. Budou-li fundamenty růst, mohou se investoři masivně vrátit k této akcii, která by se v době utahování měnové politiky stala symbolem růstu.

Akciové indexy reagovaly smíšeně

Nejhůře dopadly akciové indexy v Číně. Problém s čínskými developery totiž není pouze o nich. Jde o to, že jejich činnost byla financovaná především z shadow bankingu. Čínské finanční skupiny tak mohou utrpět velmi těžké ztráty, které by dopadly na tamní ekonomicky život. Burza v Šanghaji oslabila o 2,17 %, hongkongský index Hang Seng skončil na zelené nule se ziskem 0,01 %. Japonský index Nikkei zůstal v zelených číslech a přidal 0,56 %.

V Evropě byla většina indexů v zelené barvě. Německý Dax přidal 0,37 %, francouzský CAC40 povyrostl o 0,91 %. Nejlépe dopadl překvapivě britský FSTE se ziskem 1,05 %.

V zámoří se dařilo výrazně pouze technologickému Nasdaqu, který přidal solidních 2,26 %. Ostatní americké indexy nedopadly již tak dobře. S&P 500 přidal 0,82 %, průmyslový Dow Jones se však ocitl ve ztrátě 0,45 %.

Bitcoin je znovu stabilní, tentokrát ale již na úrovni 26 000 dolarů

Cena bitcoinu se prakticky nezměnila, v době psaní článku se za sedm dní posunula pouze o 0,17 %. To není prakticky nic. Vzhledem k tomu, že Jerome Powell byl velmi jestřábí a nyní se počítá minimálně ještě s jedním zvednutí sazeb, je stabilita bitcoinu vlastně pozitivní reakce.

Z pohledu technické analýzy můžeme stanovit dva scénáře. Pokud bitcoin ztratí půdu pod nohama, má pod sebou dvě důležité rezistence: zónu 24 800 až 25 000 dolarů a pak 24 000 dolarů. Podívá-li se naopak cena nahoru, čeká ji klíčová rezistence ve výši 27 000 dolarů, která představuje mobilní průměr za 200 dnů. Situace v oblasti kryptoměn však zůstává značně nečitelná.

Závěr: Další známky ekonomického zpomalení

Jerome Powell má pravdu v tom, že sazby v USA jsou na restriktivních úrovních. V následujících týdnech a měsících bychom měli být svědky ekonomického ochlazení. To samozřejmě nebude nic příjemného pro finanční trhy, prakticky kdykoliv může dojít k panickému výprodeji. Negativních zpráv je hodně.

Na závěr bych zmínil jednu za všechny. Společnost Foot Locker se za druhé čtvrtletí propadla ze zisku do ztráty 5 milionů dolarů. Před rokem měla přitom za stejné období zisk 94 milionů, cena akcie se propadla z 25 dolarů na 17. Společnost ohlásila zastavení výplaty dividend. Foot Locker je hodně sledovaný v Česku, a to nejenom proto, že tu má prodejny. Hlavním důvodem je, že společnost VESA Equity Investment vlastněná Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem má ve Foot Lockeru největší podíl (12,5 % akcií společnosti). Poklesem ceny Foot Lockeru se jejich investice zmenšila o 1,5 miliardy korun.

Společnost Foot Locker snížila výhled tržeb na další období o 10 %. To je podle mě velmi důležitá informace, protože ukazuje, že lidé začali šetřit minimálně na oblečení. Lze tak očekávat zpomalení i u dalších výrobců a prodejců sportovního oblečení jako Nike nebo Adidas. Jaký sektor bude následovat příště?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img