Nejzásadnější události v kryptosvětě za rok 2019 – které to byly?

0
(0)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Ke konci letošního roku jsme si pro Vás připravili top události, které zamávaly světem kryptoměn v roce 2019. Které to byly? 

Spuštění Bakktu neodstartovalo očekávaný bull run

Bakkt odstartoval, cena ale (zatím) nestoupá

Dlouho očekávaný start bitcoinové futures platformy Bakkt byl spuštěn před několika hodinami (23. září 2019). Bitcoin krátce překonal hranici 10 000 USD, ale nedokázal tuto úroveň udržet příliš dlouho. Později se ukázalo, že význam spuštění Bakktu se v kryptokomunitě přecenil. Cena Bitcoinu a ostatních kryptoměn nevystřelila vzhůru, jak se očekávalo, ale právě naopak. 

Kryptoměny a kryptofirmy

18miliontá mince BTC se má vytěžit dnes – zbývají pouze 3 miliony

Anthony Popliano, americký investor a spoluzakladatel investiční společnosti Morgan Creek, uvedl na svém Twitteru, že k dnešnímu dni (16. října 2019) bude vytěžena 18miliontá mince BTC. Zbývají pouze 3 miliony. Překvapivě na tuto zprávu trhy nereagovaly výraznou změnou ceny. Ale milník to je v každém případě a také připomínka, že je jen omezené množství BTC. 

OKEx delistuje všechny privacy coiny – přidají se další burzy?

Korejská burza OKEx se pod tlakem mezinárodního finančního akčního výboru rozhodla ze své nabídky vyřadit veškeré kryptoměny, jejichž transakce jsou nevystopovatelné a svým uživatelům zajišťují kompletní anonymitu (tzv. privacy coins). OKEx později následovaly i další kryptoburzy a platformy. Nad anonymními kryptoměnami neboli privacy coiny se tak začínají stahovat regulační mračna a jejich cena tomu odpovídá. 

Kryptoburzy bojují s novými pravidly FATF

V červnu letošního roku vydal Finanční akční výbor (FATF) nové standardy proti praní špinavých peněz. Vliv to bude mít téměř na celé kryptoodvětví, hlavně na soukromé kryptoměny. Další z řady problémů, kterým kryptoměny musí čelit, v tomto případě jde zejména o nejvíce kritizované tzv. privacy coiny. 

Senátní slyšení Facebooku o projektu Libra začalo dnes – BTC prudce padá

Šéf Facebooku pro blockchain technologie, David Marcus, vydal písemné prohlášení o plánované kryptoměně Libra a nyní (16. červenec 2019) probíhá slyšení před americkým kongresem. Během tohoto několikahodinového slyšení se cena BTC prudce propadla a vzala s sebou ostatní kryptoměny. Z tohoto propadu se trhy už tak docela nezotavily a až do konce roku i přes občasné pokusy býků trhy pomalu klesaly. 

Regulace a státy

Litva, Malta a Švýcarsko plánují stát se průkopníky blockchainu

Většina států nebyla zpočátku velkými fanoušky kryptoměn a kryptoprostor připomínal spíše divoký neregulovaný západ. Od roku 2018 však trh dozrává a zákonodárci v některých osvícených státech mění svůj negativní postoj ke kryptoměnám na kladný. Tyto země tak vysloveně podporují vývoj blockchainu a kryptoměn. 

Česká republika chce ostřejší regulace kryptoměn než EU!

Hospodářské noviny dnes (8. srpen 2019) informují o velmi nepříjemné novince. Česká republika podle všeho plánuje ostřejší regulace kryptoměn, než samotná EU. Oproti výše uvedeným zemím v České republice se zdá, že se bude vývoj ubírat spíše směrem k přísnějším regulacím, což je vysloveně škoda, vzhledem k velikosti kryptokomunity a množství zajímavých kryptoprojektů, které naše malá země byla schopná vyprodukovat.

Prezident Číny – měli bychom využít příležitost k přijetí blockchainu

Prezident Čínské lidové republiky a tajemník Komunistické strany Číny, Xi Jinping, prohlásil na sjezdu strany, že země musí „využít příležitost,“ kterou poskytuje technologie blockchain. Závěr roku patřil Číně a zprvu překvapivému prohlášení čínského prezidenta. Po kterém následovalo zvýšení cen Bitcoinu i ostatních kryptoměn. Radost ovšem trvala jen do té doby, než čínské úřady upřesnily, že podpora se týká jen technologie blockchain a nikoliv kryptoměn typu Bitcoin.

Čínská digitální měna chce soutěžit s Bitcoinem

Podle posledních zpráv má Čína již připravenou vlastní digitální měnu, ale s největší pravděpodobností to s kryptoměnou bude mít společného jen málo. Na zprávy o podpoře blockchainu navázaly záhy zprávy o připravované vlastní čínské státní kryptoměně, která by měla být spuštěna už příští rok. Tato kryptoměna ale bude centralizovaná a samozřejmě pod státním dohledem. 

Závěr

Pokud bychom měli vybrat jediné téma, které vládlo roku 2019, budou to nejspíše regulace a různé zásahy vlád a regulačních orgánů, které se v roce 2019 probraly a všemi dostupnými prostředky se snažily dostat divoké odvětví kryptoměn pod kontrolu. V některých zemích se jim to povedlo více, v některých méně a několik zemí zatím dokonce krypto odvětví otevřeně podporuje.

Jaký byl rok 2019 pro vás a souhlasíte s tím, že rok 2019 byl rokem regulací a snah o získání kontroly nad kryptoměnami? Napište nám do komentářů váš názor.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img