[Breaking news] Česká republika chce ostřejší regulace kryptoměn než EU!

0
(0)

Hospodářské noviny dnes informují o velmi nepříjemné novince. Česká republika podle všeho plánuje ostřejší regulace kryptoměn, než samotná EU.

Aktualizace informací k chystané novele zákona – které firmy se budou muset registrovat? Zatím je definice vágní – čtěte níže.

Česká republika bude ostrá na kryptoměnové firmy

Hospodářské noviny informují o tom, že naši regulátoři plánují uložit kryptoměnovým firmám pokutu až půl milionu Kč, pokud by nezaregistrovaly své operace u národního živnostenského úřadu. AML zákon českých zákonodárců ovlivní firmy, u nichž by ustanovení EU nevyžadovalo tak rozsáhlý dohled.

Takovým opatřením by náš stát zašel mnohem dál, než co stanoví Brusel. Přesněji řečeno, EU reguluje kryptoměny v páté směrnici EU o praní špinavých peněz z roku 2018. AMLD5 jsou členské státy povinny začlenit do svých příslušných vnitrostátních právních předpisů do 20. ledna 2020.

Papežštější než papež

Česká republika však tento právní rámec pro finanční dohled EU, který slouží i pro regulaci kryptoměn, ještě přakračuje. 

O naší zemi je nyní ve světě slyšet v tom smyslu, že bude takříkajíc “papežštější než papež”. Hospodářské noviny tvrdí, že taková omezení pravděpodobně ohrozí konkurenceschopnost českého kryptoměnového sektoru.

Aktualizace

Přehled firem, které podnikají s kryptoměnami, zatím chybí. Podle šéfa Finančně analytického úřadu Libora Kazdy kvůli tomu stát nemůže tyto společnosti efektivně kontrolovat.

„Současná situace neumožňuje vybudování efektivní spolupráce mezi všemi poskytovateli služeb s virtuálními měnami a Finančně analytickým úřadem. Není ani možný efektivní postih těchto subjektů, které odmítají plnit své zákonné povinnosti a poskytují živnou půdu pro případnou trestnou činnost,“ upozorňuje Kazda.

Od roku 2017 totiž musí obchodníci hlásit podezřelé transakce právě Finančně analytickému úřadu a u operací nad tisíc eur navíc ověřovat identitu klientů, v některých případech by je měli také prověřovat. Podezřelé obchody hlásí také firma Kyovského.

„Když nahlašujete podezřelý obchod, tak to neznamená, že se tam něco stalo. Kolikrát to může být třeba to, že se vám zákazník nechce identifikovat, tak ho musíte podle zákona nahlásit. Je to strašně málo případů,“ popisuje.

‚Zákony zaostávají‘

Některým firmám se ale nezamlouvá, že ověřovat identitu klientů musí pouze osobně. Zákazníci kvůli tomu můžou raději využít konkurenci ze států, kde identifikace není tak přísná. Podle Martina Stránského, ředitele společnosti WBTCB, která také nabízí obchodování s kryptoměnami, je identifikace zbytečně komplikovaná.

„V současné době není ten právní a zákonný svět vůbec připraven na to, co technologie umožňuje. Můžu vás ověřit mobilem, biometrickým mobilem, můžu vás ověřit tak, že vymyslet si identitu je téměř nemožné,“ vyjmenovává.

Kterých firem se bude novela týkat?

Navržená novela počítá s tím, že ověřování bude možné i na dálku podle zákona o elektronické identifikaci. Obchodníci s kryptoměnami by navíc uvítali, kdyby se zpřesnila definice firem, kterých se pravidla týkají. Teď jde o všechny společnosti, které nabízejí služby spojené s virtuální měnou.

Tato formulace je příliš obecná také podle ekonoma skupiny Roklen a odborníka na virtuální měny Dominika Stroukala.

„Co to vůbec je služba spojená s virtuální měnou? Jestli to je, že člověk poskytne seminář, na kterém se s lidmi baví o kryptoměnách, a je placený. Nebo jestli to musí být nutně burzy a směnárny. Pravděpodobně ano, což plyne z důvodových zpráv. Dokud ale nedojde k nějakému soudu, tak nevíme, jestli to tak bylo myšleno a jak se soudce rozhodne,“ poukazuje na možné nedostatky.

S tím ale návrh novely zatím nepočítá. Ministerstvo financí ho poslalo k připomínkám ostatním resortům a institucím. Vláda i parlament ho budou teprve projednávat.

Zdroje:
Ihned.cz 
irozhlas.cz

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ondřej Juroška

To kyselo je moc kyselý a bramborák moc bramborovej

Ric

Myslím, že s regulátory je nutno vést diskuzi s jasnými důkazy a argumenty, pokud to kryptoměnová komunita nebude dělat, tak regulace mohou uškodit. Naše vláda přece řekla že nebude pomáhat ani škodit, takže všichni schopní vyjednávači a právníci, teď je váš čas. ☺

,mk

naše vládnoucí elity pokud rozhodnou bude to zase kočkopes bohužel

Salát

Sice jsem si znění nových nařízení nenastudoval, ale jestli že se to týká virtuálních měn jak je psáno v článku je to v pohodě, jelikož kryptoměny nejsou z logiky věci virtuální. Virtuální je herní měna a fiat.
Takže já jsem v klidu.

Ric

Dle našeho práva je vláda a regulační orgány ve službách státu tj.občanů, jsou placení z našich daní tím pádem by měli pracovat usilovně na tom, abychom jako Česká Republika mohli být opět včele inovací a ne na chvostě.

spot_img