Kryptoburzy bojují s novými pravidly FATF

0
(0)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

V červnu vydal Finanční akční výbor (FATF) nové standardy proti praní špinavých peněz. Vliv to bude mít téměř na celé kryptoodvětví, hlavně na soukromé kryptoměny.

Nová pravidla pro celý sektor

Účelem nových pravidel má být zastavení financování terorismu. Kryptoprůmysl má však potíže s implementací. Vzhledem k decentralizované povaze kryptoměn může být jednoduchý požadavek, jako je podání zprávy ke každé transakci nad 1 000 USD, téměř nesplnitelný. Vše komplikuje také nedostatečná komunikace mezi burzami.

Finanční instituce musí od roku 1996 vykazovat zprávy, kryptoburzy musí u pohybů nad 1 000 USD také. Cílem FATF je zajistit rovné podmínky v celém sektoru.

Problémem nastává z toho důvodu, že v současné době neexistuje žádný standard, jak tyto vydané předpisy a požadavky co nejlépe implementovat do provozu kryptofirem. Odborníci uvádí, že období implementace může trvat i několik měsíců. Do roku 2020 provede FATF průzkum trhu.

Vliv na soukromí?

V nedávné době došlo ke kritice kryptoměn, jako jsou Monero nebo Zcash. Včera korejská burza OKEx oznámila, že delistuje veškeré privátní kryptoměny (privacy coins). Transakce těchto kryptoměn jsou nevystopovatelné.

Burzy jsou tak nuceny shromažďovat více informací o svých zákaznících a ukládat je do centralizované databáze. Základní myšlenka kryptoměn je ale oprostit se od centralizovaného systému. Tady dochází ke konfliktu. Některé kryptoburzy, jako OKEx, jdou cestou podřízení se regulátorům. Jiné zase například cestou zveřejnění svého kódu na GitHub s tím, že pokud by došlo k nejhoršímu a regulátoři by firmu donutili zavřít, může kdokoliv navázat a spustit de facto stejnou firmu snadno odjinud.

Závěr

V červnu roku 2020 provede FATF kontrolu. Ve výsledku se ukáže, jak moc jsou burzy schopny dodržovat nově nastavená pravidla proti praní špinavých peněz. Kryptoměnám, zaměřeným více na ochranu soukromí uživatelů, jako jsou Monero nebo Zcash, mohou nastat krušné časy. Nebo budou muset přijít s nějakým nápadem, jak toto vyřešit. Zajímavé je třeba využití P2P plateb, existují i decentralizované burzy a platformy.

Co číst dále

[Zprávy] • Rekordní hash rate BTC nazančuje bull run • 20 000 USD stačí na to se stát XRP velrybou • a další zprávy

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img