TOP 5 článků za minulý týden + Charles Hoskinson: Kryptoprůmysl ke svému přežití bitcoin nepotřebuje

5
(6)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš redakční výběr top 5 článků. Chybět nebude ani bonusová zpráva dne.

Bitcoin by mohl do roku 2025 dosáhnout ceny 150 000 dolarů, předpovídá Bernstein

Společnost Bernstein uvedla, že očekává, že by cena bitcoinu mohla do poloviny roku 2025 vzrůst na 150 000 USD. Odhadovaná cena je téměř čtyřikrát vyšší než současné ocenění, které činí 40 000 dolarů. Přes víkend se cena bitcoinu dostala na nejvyšší úroveň od května 2022.

Tento býčí odhad je zhruba čtyřnásobkem současné ceny kolem 39 500 USD. Dále je více než dvojnásobkem historického maxima bitcoinu, které v listopadu 2021 činilo více než 67 000 USD.

Zlato pokořilo svoje historické maximum – vytáhlo s sebou i bitcoin a další kryptoměny

V pondělí v noci zlato skokově narostlo skoro o 3,5 % a překonalo tak svoje dosavadní all-time high (ATH). Bitcoin v pondělí rostl sice postupně, ale i tak si za včerejší den připsal skoro 5 %. A logicky s ním rostly i další kryptoměny. Růst zlata naznačuje, že se investoři připravují na turbulence na akciovém trhu. Jaký to bude mít vliv na kryptoměny?

Kurz ceny zlata překonal magickou úroveň 2 100 USD. Cena se v tomto pásmu udržela něco přes hodinu a pak již opět klesala. Aktuálně se unce obchoduje za přibližně 2 030 USD. To bitcoin svůj růst dokázal lépe udržet. Do tohoto týdne vstoupil těsně pod hranicí 40 000 USD a během dne se několikrát podívat i nad úroveň 42 000 USD. V této cenové úrovni jsme se pohybovali naposledy v dubnu 2022.

Bitcoin maximalisti vs. altcoineři: Dvě protichůdné vize budoucnosti kryptoměn

Generální ředitel společnosti Jan3 Samson Mow řekl, že srovnávat Bitcoin s altcoiny je jako srovnávat „letadlo s papírovou vlaštovkou.”Na druhé straně generální ředitel společnosti Ripple Brad Garlinghouse řekl: „Svět bude multichainový.”

Tato protichůdná prohlášení jsou nejnovější frontou v nejdéle trvajícím sporu v oblasti kryptoměn. V bitvě mezi Bitcoinem a vším ostatním, co následovalo po něm.

Pro kryptoměnovou komunitu jsou jedinci, kteří se drží pouze jednoho blockchainu, často označovaní jako maximalisté. Bitcoinový maximalismus je téměř stejně starý jako samotný Bitcoin, přičemž se tento fenomén objevil nedlouho po jeho vzniku.

Obchodníci na krátkých pozicích letos ztrácí více než 6 miliard USD

Bitcoin a ostatní kryptoměny letos zažívají slušnou rallye. A růst díky nim zažívají i společnosti s kryptoměnami přímo spojené. A zdá se evidentní, že to hodně obchodníků nečekalo. Na krátkých pozicích akcií těchto společností prodělali více než 6 miliard USD.

Analytická společnost S3 Partners zveřejnila statistiku obchodníků za letošní rok. Obchodníci od počátku roku hojně otevírali krátké pozice na akcie firem jako jsou Coinbase, MicroStrategy nebo Marathon Digital. Ty ale společně s bitcoinem zaznamenaly silný růst. Aktuálně má bitcoin meziroční nárůst 161 %. Za stejné období zaznamenala Coinbase nárůst 312 % a MicroStrategy 285 %.

Buffetova hra na jistotu – Proč sází na Apple?

Warren Buffett, miliardář a šéf investičního kolosu Berkshire Hathaway, je v investičním světě známý svým jedinečným přístupem k investicím. Na rozdíl od běžné moudrosti, která radí diverzifikovat, Buffett klade důraz na koncentrované investice do vybraných společností. Jeho filozofii lze shrnout slovy diverzifikace je obranou proti nevědomosti. Toto pravidlo je zřetelné v jeho investičním portfoliu, kde ohromujících 48 % z celkových 363 miliard amerických dolarů připadá na akcie Apple.

Buffettova kontrola nad 90 % investičního portfolia Berkshire Hathaway zahrnuje významné podíly ve společnostech, jako jsou Apple, Coca-Cola, Bank of America, American Express a Chevron. Zbytek portfolia je ve správě jeho kolegů Todda Combse a Teda Weschlera.

Bonusová zpráva

Charles Hoskinson: Kryptoprůmysl ke svému přežití bitcoin nepotřebuje

Charles Hoskinson, zakladatel platformy pro decentralizované finance (DeFI) Cardano (ADA), se vyjádřil, že přežití kryptoměnového průmyslu již nezávisí na bitcoinu (BTC).

Hoskinson, významná postava v oblasti blockchainu, řekl, že bitcoin sice hrál klíčovou roli při vytváření odvětví, ale nyní se stal postradatelným. A to proto, že se se objevují novější technologie a digitální aktiva. Uznal ovšem historický význam bitcoinu a uvedl, že je zásadní mít digitální aktivum s pověstí digitálního zlata.

Bitcoin potřebuje průmysl, aby přežil, a určitě potřebuje burzy a veškerou další infrastrukturu, protože v tomto rozměru není soběstačný. Ale průmysl už Bitcoin k přežití nepotřebuje. Je hezké mít digitální aktivum, jako je Bitcoin, s touto reputací digitálního zlata.

Hoskinson poukázal na paralely s minulými technologickými změnami. Zmínil zejména zkušenosti se společností Microsoft a jejím operačním systémem Windows. Poznamenal, že přestože byl kdysi systém Windows považován za neporazitelný, ztratil svou dominanci, když se odvětví posunulo směrem k mobilním zařízením. Varoval, že pokud se bitcoin nepřizpůsobí měnící se dynamice a technologickému pokroku, může ho potkat podobný osud.

Hoskinson dále vyzval bitcoinovou komunitu, aby přijala inovace a zvážila plán, který bitcoinu umožní zůstat konkurenceschopný s ostatními blockchainovými platformami.

Bitcoin by mohl vytvořit roadmapu, kde by mohl být konkurenceschopný s Ethereem nebo jinými věcmi. Je to jejich (BTC komunity) rozhodnutí jako ekosystém jít touto cestou. Nemyslím si, že jim to komunita dovolí.

Výkonný ředitel připomněl jejich úsilí na podporu inovací a zejména vyzdvihl, jak Cardano do svého designu začlenilo myšlenky z počátku roku 2010, včetně chytrých smluv a vydávání aktiv, aby představilo alternativu v oblasti digitálních měn.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
21 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Čumsem

Klasický shitcoinerský omyl/mýtus/manipulace. Peníze nejsou auto, počítač nebo operační systém. Nemůžete každých 5-10-20 let staré peníze zahodit a místo nich si pořídit jiné lepší peníze (ideálně vygenerované ze vzduchu nějakým vyčuránkem). Sorry jako…
Takto mohou fungovat auta, počítače nebo operační systémy, ale určitě ne peníze. Samozřejmě, že ani peníze nevydrží tisíce let, ale ta perioda musí být prostě delší a když se mění, tak musejí nějakým způsobem přecházet jedny v druhé. Tak jako přešla zlatka v rakouskou korunu, ta v československou korunu, ta v korunu českou a ta (dá-li prozřetelnost) přejde v euro. Stejně tak třeba přešel Bitcoin v Bitcoin cash (moc se neujal, ale OK, stane se.., nicméně alespoň tam není ten aspekt vyčůranosti).

Fantom

Hlavně ne euro, zlatá CZK 🙂 Konec EUR je jenom otázkou času, bohužel stejně dopadne i celá EU. A to píšu bohužel, protože oboje byly výborné projekty, které ale současné politické elity dokázaly totálně zničit 🙁 . Ale je tu otázka, zda jsou opravdu kryptoměny peníze. Jestli je takhle vůbec můžeme vnímat. Tedy myslím optikou “starého pohledu na peníze”. Proč nemít PoS kryptoměny jako “smart peníze” které mohou přinášet úrok (stakování) a být použitelné na webu pro spoustu budoucích aplikací o kterých dnes ještě ani nevíme – DOT, ADA, ATOM, ETH. A současně mít i PoW kryptoměny jako privátní prosředek směny a uchovatel hodnoty – XMR a možná i BTC, pokud se mu tedy v budoucnu podaří vyřešit “Fantom problém” 🙂
Ostatně kyptoměny nejsou “stejné peníze”. Ať se nám to líbí nebo ne, SEC má do určité míry pravdu s definicí krypta jako CP – PoS kryptoměny mají opravdu charaketer cenného papíru (obligace/akcie – půjčka/podíl na zisku – úrok) zatímco PoW určitě ne.

Čumsem

CZK má své výhody, ale taky přináší značné náklady (v rámci celé ekonomiky to budou nižší stovky miliard ročně), které ty výhody dle mě dlouhodobě převyšují (nic víc, nic méně). Desetimilionové mikrostáty sdružené v EU si rozpad EU nemohou dovolit (viz. negativní dopady v Británii, což je “imperiální velmoc”, která v EU ani nikdy pořádně nebyla, dopady na takové Česko radši ani nedomýšlet – ale pokud si někdo přeje návrat do “devadesátek”, budiž…).
Jestli jsou kryptoměny peníze je správná otázka, asi mohou být různé názory, ale každopádně imho musí mít základní vlastnosti peněz (pořád se tam pracuje s nějakou hodnotou a jejím přenosem v čase a místě a jak se říká “nelze platit listím”). Jinak samozřejmě, ať si každý používá co chce, nikdo nikomu žádné altcoiny nezakazuje, ale je to imho strašně nepraktické (každých 5-10 let se ty alty prakticky komplet obměňují a není důvod si myslet, že to do budoucna bude jinak) a míra “vyčůranosti” a “neférovosti” u naprosté většiny přesahuje mez mé tolerance. Koneckonců i s BTC jsem na hraně 😀 . Mimochodem “je to nefér” je nečastější výtka retailu k akceptaci BTC (od jiném kryptu nemluvě) a mají pravdu…
Pokud jde o “Fantom problém”, souhlasím. Podle mě ale právě spíš potřebujeme vylepšovat Bitcoin než stopadesát Cardan… 🙂

Fantom

CZK má zásadní výhodu vůči EUR v tom, že reprezentuje 1 stát a neoddělitelně souvisí s jeho hospodářskou silou a rozpočtovou odpovědností vlád a místních samospráv. To u EUR nebude, neboť současný stav zadlužování eurozóny je neudržitelný a ty nejzadluženější státy musí nevyhnutelně zkrachovat – je to jen otázka času. Instituce EU tomu brání ale vzhledem k tomu že vlastní pravidla EUR (přijetí a držení) většina států eurozóny trvale porušuje a sankce nejsou žádné jsou rozpočty neudržitelné. Pokud nezkrachují tyto státy, zkrachuje EUR jako měna. Severní státy nebudou soustavě dotovat ty jižní. Nizozemsko již pravděpodobě lituje svého vstupu do eurozóny a před časem unikl na veřejnost “neveřejný” – tedy tajný dokument, který popisuje jaké má přijmout nizozemská vláda kroky kdyby (až 😀 ) došlo/dojde k rozpadu eurozóny tedy zániku eura nebo jeho rozpadnutí na “severní a jižní euro”. Nejlepším příkladem je Švédsko, které už dávno splnilo všechna kritéria a může kdykoliv vstoupit. Přesto se “zoufale drží ve futrech” a vstoupit nechce – odmítá učinit poslední krok. Jistě Švédi dobře vědí proč. Dánové to pořešili výborně – mají trvalou výjimku a euro nikdy nepřijmou. Dánskou ekonomiku (ostatně ani švédskou) absence eura nijak neničí. Stejně tak Švýcarsko, stát menší než ČR je jistě se svým frankem spokojen.
U bitcoinu bych to řekl jinak. “Potřebujeme vylepšovat bitcoin?”
Z mého pohledu je Monero “vylepšený bitcoin”. Má přesně vše to co původně chtěl Satoshi od Bitcoinu. Jistě s výjimkou zastropovaného množství. Ale to je z mého pohledu naopak výhoda, neboť deflační měna (kterou se bitcoin v okamžiku svého “faktického dotěžení” stane) těžko může v ekonomice fungovat. Také v celé historii lidstva byly vždy měny inflační.
Ono možná něco na té legendě – Satoshi Nakamoto = Nicolas van Saberhagen asi bude 😀
A ona vylepšení BTC? BCH je vylepšený BTC. Tohle právě měla být cesta kam se měl bitcoin ubírat – lepší podmínky pro adopci. Bohužel se to nepovedlo a já se obávám že další pokusy budou stejné.

Čumsem

Akorát, že Česko není Švýcarsko, Švédsko ani Dánsko, to jsou ekonomicky úplně jiné váhové kategorie. Česko je spíš takové Slovensko (a když to takto půjde dál, tak do budoucna spíš Řecko) díky geografii ekonomicky integrované do Německa. Představa krachující eurozóny a Česka jako ostrůvku stability díky CZK je prostě iluze. Stejně tak, pokud jde o významně samostatnou monetární politiku nebo profesionální a nezávislou ČNB. Tak jak to teď vede Michl (a před ním to nebylo o moc lepší), to už to klidně může rovnou dělat ECB a rozdíl bude pramalý. Takto máme s korunou jenom náklady (jen bankovní sektor si díky CZK přijde asi na 100 mld ročně a spousta dalších nákladů je v každé jednotlivé firmě, která interaguje s eurozónou). Pak se Češi diví, že tu máme draho (i ve Švýcarsku, Švédsku a Dánsku je draho, jsou to země s nejvyšší cenovou hladinou v Evropě).
Jinak Monero má imho problém, že je možná až příliš “dobré” na to, aby bylo regulátory akceptovatelné. Na Coinbase ho člověk nekoupí a to jeho adopci prostě brzdí… Lidé nepůjdou masově do něčeho, co je tak trochu na hraně a co jejich vláda nemá ráda a možná to zakáže. Naprostá většina lidí nejsou anarchokapitalisti 😀 .
Pokud jde o BTC, tak se přiznám, že moc nerozumím tomu, jak tam ten vývoj vlastně funguje. Kdo je ta “komunita”, kterou se zaklínají atd… Tak uvidíme, třeba když se do toho vloží BlackRock, naberete to nějaký nový “zajímavý” směr… 🙂

Fantom

Díky za reakci. Bohužel ale musím nesouhlasit snad ve všech bodech 🙂
Proč srovnávat Česko s Řeckem, to už je snad lepší s Polskem, i když je Polsko výrazně větší. Nemáme takový dluh jako Řecko, Španělsko, Itálie nebo Francie. Tyto země budou čelit ekonomickému krachu a to téměř jistě. Možná s výjimkou Francie, kde je ale zase větší hrozbou bezpečnostní situace.
Rozhodně netvrdím že Česko bude ostrůvem stability, ale s vlastní měnou – až dojde ke krachu eura – bude mít o problém méně. Ostatní budou zavádět vlastní měnu nebo provádět odluku jako ČR/SR. Lidé jistě nepřijdou o své vklady v bankách což se o vkladech v EUR s jistotou nedá říct. Pravděpodobně tam budou nároky kráceny.
Záměrně píšu “až euro zkrachuje”, protože to není otázka jestli ale kdy.
Původní záměr EUR byl výborný, ale politici jej zničili nedodržováním pravidel.
Vážně chcete měnu která nemá nic, jen sliby EU která se nevyhnutelně rozpadne?
I nyní oslabující USD s budoucími velkými potížemi je na tom lépe, protože pravděpodobnost rozpadu USA je řádově menší než u EU.

A ohledně Monera – “to je tak dobré až se toho bojím, že ho ani nechci”?
Tohle měl být původně bitcoin – proto se ho zpočátku politici báli a chtěli ho zakázat. Pak zjistili že BTC nesplňuje co měl a bát se ho přestali.
Osobně se začínám trochu bát toho, že BR si z BTC udělá vlastní CBDC 🙁

Poslední editace 5 měsíců před přes Fantom
Čumsem

Česko je aktuálně v situaci, kde bylo Řecko před pár desítkami let, kdy rozjelo to, co ho nakonec semlelo. Všichni něco čerpají, počet státních zaměstnanců utěšeně roste a není problém jen u úředníků. Máme prakticky všech (učitelů/asistentů, doktorů, policistů/strážníků, hasičů atd.) “nejvíc” na hlavu. Firmy se dělí v podstatě na dvě skupiny – prosperující přisáté na veřejný nebo dotační cecík a ty ostatní. Důchodový systém zcela neudržitelný. Potřebujeme dát biliony do dopravní infrastruktury, další biliony do energetiky. HDP neroste, ale nezaměstnanost cca nulová, všude chybí lidi (není divu jsou buď v předčasných důchodech, dělají pro stát a nebo přežívají v zombie firmách). Zatím to samozřejmě ještě tak nějak jde, ale vnitřní dluh je obrovský, ekonomika pomalu u konce s dechem a do toho za chvíli přijde Bureš a jeho partička (zdroje jsou).
Polsko je jednak čtyřikrát větší a jednak je růstem HDP trochu jinde. Asi by se to dalo shrnou do známé mediální zkratky, zatímco my jsme stavěli rozhledny (protože zevlování nám jde nejlíp 🙂 ), Poláci dálnice…

BTC/Monero, to už bych se jen opakoval 🙂

Fantom

S tím co píšete se dá souhlasit. Stav veřejných rozpočtů se výrazně zhoršil, přesto je ale stále mnohem lepší než u všech států jižní Evropy. Svůj výrazný podíl na tom má i současná vláda a její konání a nekonání. Stejně tak i státní úřady, především ten pro ochranu hospodářské soutěže. Jedním z největších problémů je pokles výběru daní – přímá souvislost s masovým nakupováním Čechů v zahraničí.
Ale i tak je na tom ČR mnohem lépe než zadlužený klub jižních států. Pokud použijeme v poslední době populání příměr, že Česko je “nemocný pacient”, tak všechny tyto jižní státy jsou již dávno “mrtvý pacient” jen udržovaný ve vegetativní stavu na přístrojích – umělých přerozdělovacích mechanismech EU tedy jen díky stále dalšímu zadlužování.
Chci tím jen říct, že vstup do tohoto (euro) zombie klubu situaci ČR jenom zhorší. Myslíte si, že vstup do eurozóny tyto problémy snad vyřeší? Ne, budeme pak totiž platit nejenom svoje dluhy, ale i astronomické dluhy jižního křídla EU!
Nizozemskou pozici v eurozóně jsem již popsal, celý tento konstukt který porušuje vlastní pravidla existuje jen díky Německu které ho financuje a tím si platí rozhodující slovo v celé EU. Ta nikdy nerozhodne proti německé vůli. Tedy Němci za svoje financování dostávají “vůdčí roli v EU” :). Tenhle celý cirkus bude fungovat jen tak dlouho dokud se to Němcům vyplatí nebo dokud se jim ostatní státy nepostaví na odpor a neodsouhlasí německé požadavky. Může to trvat ještě dlouho, ale ne věčně. Kámenem úrazu bude pochopitelně společný dluh. Němci mají na dluh jiný pohled než jihoevropské národy. Souvisí to i s vnímáním německého slova die Schuld (=dluh, ale i vina). Měna euro je v současné podobě hra bez pravidel a ta nemůže dopadnou dobře, protože šance na to že by se původně stanovená (a i v budoucnu jakákoliv jiná) pravidla dodržovala je naprosto nulová. Bohužel.

Čumsem

Jasně Euro má svoje rizika a nevýhody, koruna zase náklady (a s ohledem na to, jak to tu vedeme, tak i ta rizika). Jinak bych se nad to jižní křídlo moc nevyvyšoval, naše dynamika zadlužování je aktuálně v rámci EU nejhorší. Jediný rozdíl mezi nimi a námi je, že oni se začali pořádně zadlužovat o 20-30 let dříve. Jinak si nemáme, co vyčítat. Oni sice mají obrovské dluhy, ale zároveň mají třeba i mnohem lepší dopravní infrastrukturu. My máme akorát mandatorně přikázáno většino toho dluhu povinně prožrat… A do budoucna to nebude lepší – prakticky tu nemáme jiné než populistické strany, protože místní volič na nic jiného neslyší. Důchodci a chudí chtějí hlavně přidat. Bohatí a bohatší chtějí hlavně neplatit daně… A úplně všichni nepohrdnou nějakou tou dotací… 😀 .
Fakt si nemyslím, že tomu našemu bordýlku může Euro nějak dramaticky uškodit, podle mě by ekonomice daleko spíš pomohlo 🙂

Fantom

Naše problémy si musíme vyřešit sami, nikdo jiný to za nás neudělá. Je pravda, že jižní státy se zadlužují o desítky let dříve a mají tedy pochopitelně značný náskok. Přesto si ale myslím, že Češi jako národ problém zadluženosti chápou a budoucí nesnáze z toho plynoucí sice neradi a s “držkováním” přijmou. Zaměstnanost je u nás vysoká, na jihu je pro mnohé lidi nezaměstnanost již standardní styl života. Jižní národy s Francouzi v čele jsou bojovné – rození revulucionáři. Ti se dramatickému poklesu životní úrovně budou bránit i extrémním násilím – sociální bouře a škody na majetku, možná i oběti na životech. Tohle v Česku myslím nehrozí.
Ten úplně zásadní a největší problém přijetí EUR je ten, že bychom měli společné dluhy. Vydávají se společné dluhopisy eurozóny to je prostě problém. Tenhle nesmysl neměl nikdy vzniknout (společné dluhopisy). Jako kdyby měly USA, Kanada a Mexiko společné dluhopisy. O tomhle nikdo nemluví, přitom je to zásadní věc.

Poslední editace 5 měsíců před přes Fantom
Čumsem

Ale jo, možná to u nás vidím až zbytečně černě… 😉 🙂 a se spoustou věcí samozřejmě souhlasím (třeba s absurdností těch eurodluhopisů…). Pokud jde o Euro, asi bych se nebránil myšlence přijmout až to “nové”. Akorát nevím, jestli bychom se ekonomicky hodili spíš pro to severní (máme na to?) a nebo by nám spíš sedělo to jižní (s popíjením ouza pod cypřiši 😀 )

Fantom

Tak vzhledek k naší provázanosti s Německem bychom určitě patřili k tomu severnímu i když je asi pravděpodobnější “Nová marka”. 😀
Asi jako když v Černé hoře byla kdysi německá měna neoficiální/oficiální měnou.
Dělám si samozřejmě legraci, ale společná měna s Německem by mohla být fajn – ekonomiky jsou tak provázané, že označení Česka za “17.spolkovou republiku” je vtipně trefné.
Obecně Česko hodně těží ze své dobré polohy. Vazba na Německé země a Rakousko je historická a pochopitelně přináší výhody i nevýhody. Osobně si myslím, že nakonec výhody převažují.
Jak jsem psal dřív, EUR byl super projekt a kdyby se dodržovala původní pravidla byl bych 100% pro přijetí. Bohužel politici z toho udělali totální shit. Podobně je to i s celou EU – původní výborný projekt celní a personální unie – volný pohyb zboží, lidí a kapitálu byl bezva nápad. Nyní je zde snaha o úplnou federaci, kde se zase nedodržují pravidla – rozhazuje se naprosto zbytečně. Nedávno Mrs. Leyen prohlásila že na ochranu klimatu nestačí dávat miliardy, budeme dávat biliony. No, to se to rozdává z cizího … .
Takhle to prostě nemůže fungovat.

S jihem nemáme moc společného, akorát tam někteří z nás jezdí na letní dovolenou. Vazby na Balkán a Východ obecně byly jen krátkou epizodou počátku 20. století – spojenectví ČSR a Jugoslávie+Rumunsko. Důvodem ale byl jen společný nepřítel – Maďarsko jako pozůstatek R-U monarchie.
A vazby na Rusko ve stylu panslavismu nebyly ve skutečnosti nikdy, byly to jen sny některých politiků či národních buditelů 19. a úplného počátku 20. století, které ale s bolševickou revolucí definitivně vzaly za své.

S přijetím EUR není kam spěchat, lepší si počkat na novou verzi. 😀
Eurobolševikovi dávám tak 10, 15let.
Vystoupit sami si pochopitelně nemůžeme dovolit – sankce EU by nás ekonomicky zničily. Musíme si jen počkat až se EU sama rozpadne.
Nebude to dlouho trvat. Jen doufám že to bude mírovou cestou a rozejdeme se z EU jako Češi a Slováci z ČSFR, ne jako Srbové a Chorvati z Jugoslávie.

Čumsem

EU se imho nerozpadne :-), ale rozdělení Eura způsobem, že jihu zůstane to současné a sever přejde na nějaké lepší si asi představit lze. Byť jenom logisticky by to bylo zřejmě strašně složité a politicky ani nemluvím. Tím spíš, že to bylo onehdá právě Německo, kdo jako první porušil Maastrichtská kriteria a nestalo se nic. A když se půjde hlouběji do minulosti, tak to bylo právě Německo, komu byly dluhy masivně odpouštěny (třeba po druhé světové). A tohle ty jižní státy, kterým by mělo zbýt “euro pro losery” samozřejmě vytáhnou. Nikdo na to nebude koukat racionálně ve smyslu, že slabší měna je pro jejich ekonomiky výhodnější… Navíc bych chtěl vidět, jak by se ty země na ten sever a jih dělily… Belgie s Francií by spadly mezi ty jižní losery? 😀

Fantom

Spousta věcí je těžko představitelných a stala se. Rozpad SSSR, Československa, Jugoslávie. Ještě předtím Rakouska-Uherska. Španělské koloniální impérium se rozpadlo během 100 let na prach. To britské se zmenšilo na zlomek po 2. sv. válce. Stejně tak tehdejší světová velmoc č. 2 Francie přišla téměř o vše. Kdyby hned po skončení 1. světové války někdo prohlásil, že za 20 let přijde další a mnohem horší, tak ho zavřou do blázince. Nikdo si tehdy nedokázal představit, že by snad lidstvo chtělo zažít stejné utrpení znovu. A přesto se tak stalo.
Je jistě možné, že se EU fakticky nerozpadne a třeba dojde k “návratu ke kořenům” a budeme mít zpět jen tu původní celní a personální unii, což by snad z mého pohledu bylo to nejlepší co by nás mohlo potkat.
Ohledně toho dělení – souhlasím a to bez legrace (viz ten smajlík) – z mého pohledu by se Evropa dělila v Beneluxu – Belgie a Francie na Jih a Nizozemsko a Lucembursko na Sever. Už teď je Francie vůdcem onoho Jižního křídla, vždy zatlačí na Němce, aby byli na Jižany mírnější.

Čumsem

OK a díky za pokec 😀

Fantom

Taky díky. 🙂

an onym

jen bankovní sektor si díky CZK přijde asi na 100 mld ročně…
Když už si cucáte čísla z prstu, nedělejte to tak okatě blbě. Jediný zisk bankovního sektoru z CZK jsou ty zlomky % ze směny CZK<>EUR.
Podle vás by musely ročně směnit násobně víc, než je HDP celé ČR.

Čumsem

To právě vůbec ne. Jsou to i náklady na zajištění a jsou to i náklady (pro banky výnosy) v tom, že při všudypřítomném kurzovém riziku jsou třeba i úrokové marže vyšší. To všechno si banky nechávají zaplatit a to všechno činí finanční systém méně efektivním. Těch 100 mld pro bankovní sektor jsem si z prstu nevycucal, někde jsem to četl a vzhledem k tomu, že jsou to cca 2 % exportu, resp. importu mi to až tak nereálné nepřipadá.

an onym

Pro mě je Cardano právě tím vylepšeným Bitcoinem? Bitcoin vznikl, protože fiat je jedna velká vyčuranost nebylo v silách lidí, kterým to vadilo a chtěli to nabídnout lepší alternativu, s ním něco udělat. Cardano vzniklo proto, že Bitcoin technicky nemá šanci fungovat jako měna a nebylo v silách lidí, kterým to vadilo a chtěli to nabídnout lepší alternativu, s ním něco udělat….

Čumsem

Když jsme u té vyčůranosti, tak kolik toho “vylepšeného Bitcoinu” drží sám Hoskinson a jeho partička?

Jan H.

Tak to muze rict i Cardanu chobot 😀 Ale nechci byt kousavy, moc o cardanu nevím. Tak samozrejme musi potrolit konkurencni coin a svuj vyzdvyhnout 🙂 asi bych to taky delal byt na jeho miste

spot_img