Bitcoin maximalisti vs. altcoineři: Dvě protichůdné vize budoucnosti kryptoměn

5
(5)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Mnozí bitcoinoví maximalisté se dokonce zdráhají použít pro své preferované aktivum termín krypto. Příčí se jim asociace s centralizovanějšími mincemi.

Generální ředitel společnosti Jan3 Samson Mow řekl, že srovnávat Bitcoin s altcoiny je jako srovnávat „letadlo s papírovou vlaštovkou. Na druhé straně generální ředitel společnosti Ripple Brad Garlinghouse řekl: „Svět bude multichainový.”

Tato protichůdná prohlášení jsou nejnovější frontou v nejdéle trvajícím sporu v oblasti kryptoměn. V bitvě mezi Bitcoinem a vším ostatním, co následovalo po něm.

Pro kryptoměnovou komunitu jsou jedinci, kteří se drží pouze jednoho blockchainu, často označovaní jako maximalisté. Bitcoinový maximalismus je téměř stejně starý jako samotný Bitcoin, přičemž se tento fenomén objevil nedlouho po jeho vzniku.

Čtyři zásady bitcoinového maximalismu

Podle Giacoma Zucca, bitcoinového nadšence a samozvaného bitcoinového maximalisty, se maximalisté drží čtyř následujících skutečností:

  • 1. Vše, co není Bitcoin, je podvod
  • 2. Každý pokus o změnu bitcoinu je podvod
  • 3. Každý pokus zlákání lidí k utrácení bitcoinu je podvod
  • 4. Na podvodníky bychom neměli být hodní

Už v prvních dnech vzniku blockchainu Bitcoinu se začaly množit altcoiny. Většina z nich byly nenáročné forky Bitcoinu, které nenabízely mnoho nového. V roce 2010 se zrodil termín shitcoin.

Vznik sidechains

V roce 2011 byla na trh uvedená kryptoměna Litecoin, která se až na několik drobných úprav v základním kódu podobala Bitcoinu. Alespoň tak to určitě začalo. Litecoin dodnes zůstává kryptoměnou v první dvacítce podle tržní kapitalizace.

Během několika následujících let se vývojáři a členové bitcoinové komunity začali zajímat o to, čeho by se dalo pomocí blockchainu ještě dosáhnout.

V roce 2014 vývojáři Bitcoinu, včetně Adama Backa, vytvořili „white paper o sidechainech,” o kterém se v některých kruzích mluvilo jako o „zabijákovi altcoinů.“ White paper Sidechains byl ambiciózní dokument, který se dotýkal různých témat, jako jsou kontrakty a zero-knowledge proofs (ověření pravdivé informace, bez sdělení osobních informací). Dnes se o těchto myšlenkách většinou diskutuje mimo kruhy Bitcoinu, nikoliv uvnitř nich.

To je malá známka toho, že ať už je maximalismus Bitcoinu jakýkoli, může se měnit a vyvíjet.

Sidechainy nakonec vedly k Lightning Network a Liquid. Ale ať už sidechainy dosáhly pro Bitcoin čehokoli, nepodařilo se jim zabít altcoiny. Ve skutečnosti byly altcoiny těsně před startem.

Problém Vitalika Buterina

V roce 2014 Vitalik Buterin v obsáhlé eseji nastínil koncept bitcoinové výjimečnosti. Definoval maximalismus jako „myšlenku, ve které je prostředí více konkurenčních kryptoměn nežádoucí. Která tvrdí, že zavádění dalších mincí je špatné. Dále, že je spravedlivé a nevyhnutelné, aby Bitcoin zaujal monopolní postavení na kryptoměnové scéně.”

Buterin to nazval „maximalismem dominance Bitcoinu“ nebo zkráceně „bitcoinovým maximalismem.” Toto označení se sžilo s komunitou. Buterin také vysvětlil svůj skepticismus ohledně sidechainů a jejich potenciálu. Uvedl řadu problémů, včetně procesu přesunu Bitcoinu na sidechainy.

Buterin prohlásil, že maximalismus Bitcoinu, jakožto ideologie je již mrtvá. S tím samozřejmě nesouhlasili bitcoinoví maximalisté. O rok později Buterin spustil Ethereum, layer-1 blockchain, na kterém pracoval od roku 2013.

Ethereum otevřelo cestu téměř všem nočním můrám, které v následujících letech sužovaly sny bitcoinerů. Ethereem poháněná mánie prvotních nabídek mincí (ICO), decentralizované finance, non-fungible tokeny (NFT) a tisíce altcoinů, food tokenů, shitcoinů a dog tokenů.

Žádná z těchto novinek (nebo to byly snad jen chybné pokusy?) si nezískala bitcoinové maximalisty.

Zastánci Bitcoin maximalismu

Jedním z předních zastánců bitcoinu je generální ředitel společnosti Jan3 Samson Mow. Prostřednictvím společnosti Jan3 Mow podporuje hyperbitcoinizaci. Pro ty, kteří tento termín neznají, hyperbitcoinizace znamená přijetí Bitcoinu státy.

Mow v rámci této činnosti cestuje po celém světě a působí jako velvyslanec Bitcoinu na světové scéně. Mow se vyjádřil o dotazech, týkajících se kryptoměn, takto:

„Lepší otázka, kterou by si lidé měli položit, je: Co je to krypto průmysl? řekl Mow. „Jsou to z velké části centralizované skupiny a společnosti prodávající tokeny, které předstírají, že jsou decentralizované. Jsou to neustálé hackerské útoky a krádeže finančních prostředků z nezabezpečených, neživotaschopných technologií. Je to předstírání, že centralizované blockchainy jsou nezaměnitelné. Jsou to dog tokeny, baby dog tokeny, JPEG a další náhodné věci.”

Bitcoin s tím nemá nic společného. Bitcoin je ve skutečnosti decentralizovaný a nezaměnitelný. Bitcoin je obnovou peněz a základem nového finančního systému. Rozdíl mezi Bitcoinem a zbytkem „krypta“ je tak obrovský, že je to jako srovnávat letadlo s papírovou vlaštovkou. To je důvod, proč bitcoineři odmítají zbytek odvětví.

– Samson Mow, zdroj: cointelegraph.com

Mowovy názory odrážejí dlouholetou tradici bitcoinové výjimečnosti. Není to běžné, že by bitcoineři chovali ke každému blockchainovému projektu, který byl spuštěn po roce 2009, nějaký respekt.

Ti na druhé altcoinů jsou neméně kritičtí k bitcoinerům a všem ostatním, kteří se drží vize budoucnosti založené na jednom blockchainu.

Zastánci multichainové budoucnosti

Mowovo prohlášení je v ostrém kontrastu s nedávnými komentáři generálního ředitele společnosti Ripple Brada Garlinghouse. Oba muži jsou tak diametrálně odlišní, jak jen dvě osobnosti v oblasti blockchainu mohou být.

Zatímco Mow tímto odvětvím opovrhuje, Garlinghouse ho chválí. Minulý týden na konferenci Ripple Swell v Dubaji zakladatel Ripple prohlásil, že budoucnost bude multichainová.

Zdroj: twitter.com

„Jsem velmi optimistický, pokud jde o celou řadu různých věcí, které se na poli kryptoměn dějí,” řekl Garlinghouse.

Určitě se aktivně snažím lidi odradit od toho, aby byli maximalisté, pokud jde o nějakou konkrétní kryptoměnu. Bude to multichainový svět.

– Brad Garlinghouse, zdroj: cointelegraph.com

Mezi ty, kdo sázejí na multichainovou budoucnost, patří i firma Cielo:

„Blockchainy jsou navržené pro různé případy použití,“ řekl Matt. „Právě teď je Bitcoin uchovatelem hodnoty. Ethereum hostí NFT a DeFi. A layer 2 tokeny se osvědčují pro věci, jako je herní průmysl a predikční trhy. Hodně se také experimentuje se Solanou a Cosmosem, které budují blockchainové ekosystémy, a očekávám, že vítězů bude více.”

I když se blockchainy specializují na různé oblasti, může toto odvětví stále nabídnout několik překvapení. Jedním z takových příkladů jsou Ordinals, které umožňují stavět NFT na Bitcoinu.

Souhrn

Zatímco mnozí bitcoineři se považují za pankáče, odpadlíky a revolucionáře, bitcoinoví maximalisté jsou jako skupina také poměrně opatrní a konzervativní a raději se od Satoshiho výtvoru příliš nevzdalují. Tato dichotomie leží v jádru naprosto všeho, co se týká kryptoměn.

Pro maximalisty je Bitcoin ideologickou čárou v písku. Je to místo, kde začíná a končí revoluce. Pro zbytek účastníků trhu s kryptoměnami je Bitcoin pouze začátkem.

Aktualizace Taproot v roce 2021 byla poslední velkou aktualizací sítě Bitcoin, která měla usnadnit rychlé ověřování transakcí. Taproot byl také navržený tak, aby pomohl škálovat počet transakcí v síti.

Je nepravděpodobné, že by bitcoineři v budoucnu zaujali k upgradům sítě benevolentnější přístup. Především vzhledem k tomu, že Taproot neúmyslně dal vzniknout i Ordinals NFT na Bitcoinu. Taproot je jen další malou bitvou v dlouhé válce o užitek blockchainu – bitvě mezi BTC maximalisty a všemi ostatními

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Čumsem

Trochu to zjednoduším. Podle mě je to v podstatě spor o to, jestli je v případě peněz důležitější ideologie a nebo technologie. Podle mě spíš ideologie, bez které to prostě nemůže fungovat a technologie je v daném případě až druhotná (to neznamená nedůležitá). Proto se kloním spíš k maximalizmu než k názoru, že se peníze mohou vznikat a zanikat na volnému trhu desítek (potenciálně stovek a více…) tisíc tržně soupeřících altcoinů…. 🙂

Poslední editace 4 měsíců před přes Čumsem
Fantom

Měna musí být funkční a inflační. Obojí BTC zatím je, ale dle všeho v budoucnu už nebude. Viz “Fantom problém”. Tímto zdravím Roba a děkuji mu za pojmenování tohoto problému 😀

Čumsem

To je pravda, proto taky nevěřím na hyperbitcoinizaci (a nebo jinou hypercoinizaci). A nezbývá než věřit, že problém security budgetu BTC se bude řešit… 🙂

spot_img