Po osmi letech práce a odkladů přešel blockchain Ethereum na nový způsob ověřování transakcí, známý jako proof-of-stake (PoS). Technická aktualizace, nazývaná The Merge, byla dokončena ve čtvrtek brzy ráno. Výrazně snižuje množství energie spotřebovávané sítí a vytváří předpoklady pro to, aby Ethereum (ETH) mohlo snížit své poplatky a masivně rozšířit svou uživatelskou základnu.
The Merge – Co se vlastně posledních 8 let dělo?
Mnozí ochránci životního prostředí toto rozhodnutí ocenili potleskem. Předchozí metoda zabezpečení blockchainu, tedy proof-of-work (PoW), spotřebovávala obrovské množství energie. Bílý dům minulý týden vydal zprávu o dopadu kryptoměn na životní prostředí, v níž uvedl, že aktivita v oblasti kryptoměn v USA je srovnatelná s emisemi skleníkových plynů, které v zemi produkuje železniční nafta. Zpráva dále uvádí, že přechod na PoS by mohl “dramaticky snížit celkovou spotřebu energie na méně než 1 % dnešní úrovně”.
Mohlo by vás zajímat: Ethereum The Merge – vše, co potřebujete vědět
I když bylo ethereum bylo spuštěno v roce 2015, klíčoví vývojáři začali zkoumat možnosti implementace PoS již o rok dříve. A přestože přechod od PoW trval mnoho let, úspěch The Merge (zatím) slouží jako ideologické vítězství etherea a jeho decentralizované struktury. Vývojáři ETH prokázali svou schopnost samoorganizace a usilovného prosazování nesmírně technicky náročné aktualizace v průběhu mnoha let.
The Merge byl navržen tak, aby samotní uživatelé nemuseli nic dělat. Jejich účty se aktualizují automaticky. V posledních měsících se na internetu rozšířilo mnoho podvodů, které vyzývají držitele k “aktualizaci” softwaru, i když se ve skutečnosti snaží pouze ukrást finanční prostředky. Ve čtvrtek ráno vývojáři signalizovali, že The Merge přineslo jen málo závažných chyb, pokud vůbec nějaké.
Útěk od těžby ke stakingu
V roce 2008 svět díky Bitcoinu (BTC) poznal myšlenku decentralizované účetní knihy, jediného, neměnného záznamu transakcí, který mohou počítače na celém světě prohlížet, měnit a důvěřovat mu bez potřeby zprostředkovatelů.
Ethereum, představené v roce 2015, rozšířilo základní koncepty BTC o chytré smlouvy, které efektivně využívají blockchain jako globální superpočítač a zaznamenávají data do jeho sítě. Tato inovace byla základní složkou decentralizovaných financí (DeFi) a nezaměnitelných tokenů (NFT) – hlavních katalyzátorů nejnovějšího krypto boomu.
Díky The Merge se opustil systém PoW, v němž těžaři soutěžili o zápis transakcí a získávali za to odměny. Většina těžby kryptoměn dnes probíhá na “farmách”, i když by se daly výstižněji popsat jako továrny. Tento systém, jehož průkopníkem byl Bitcoin, způsobil, že Ethereum spotřebovával tolik energie, a je zodpovědný za pověst blockchainového sektoru jako ekologické hrozby.
Nový systém PoS se zcela obejde bez těžby. Těžaře nahradili validátoři, neboli lidé, kteří do poolu vloží alespoň 32 ETH tím, že je pošlou na adresu v síti Ethereum, kde je nelze koupit ani prodat. Tyto tokeny ETH fungují jako “losy”. Čím více ETH validátor vsadí, tím větší je pravděpodobnost, že jeden z jeho “losů” bude vybrán, což mu umožní zapsat “blok” transakcí do digitální účetní knihy.
Ethereum představilo síť proof-of-stake v roce 2020 s názvem Beacon Chain, ale až do The Merge šlo pouze o staging areu pro validátory, kteří se měli připravit na přechod. Přechod Etherea na PoS zahrnoval sloučení Beacon Chain s hlavní sítí Etherea.
Což se nakonec ve čtvrtek, dne 15. září, brzy ráno povedlo. Ethereum je nyní PoS.
Lepší zabezpečení sítě
Když bylo ETH PoW, je dobré si síť představit jako mechanismus, kde vezmete fyzické zdroje a přeměníte je na zabezpečení sítě. Více zdrojů je tedy větší zabezpečení. To v případě PoS neplatí, tam se používají finanční zdroje k přeměně na zabezpečení
Přestože Ethereum mělo tisíce jednotlivých těžařů, kteří provozovali a zabezpečovali jeho síť, počítače z pouhých tří těžebních poolů ovládaly většinu hash rate sítě (měřítko kolektivního výpočetního výkonu všech těžařů). Pokud by se několik velkých těžařských firem Etherea domluvilo a shromáždilo většinu hashrate sítě, byly by schopny provést tzv. 51% útok, který by ztížil nebo znemožnil aktualizaci účetní knihy komukoli jinému.
V případě PoS určuje kontrolu nad sítí množství stakovaných ETH. Zastánci PoS tvrdí, že díky tomu jsou útoky dražší a sebezničující. Útočník tak může o vynaložené prostředky v případě snahy o útok přijít.
A přestože kontrola nad sítí Ethereum již nebude soustředěna v rukou několika veřejně obchodovaných těžařských syndikátů, kritici trvají na tom, že staří mocní hráči budou jen nahrazeni novými. Lido, jakýsi komunitou řízený kolektivní validátor, kontroluje více než 30 % podílů v řetězci PoS ETH. Coinbase, Kraken a Binance, tři největší kryptoburzy, vlastní dalších 30 % podílu v síti.
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.
The Merge – Na co se můžeme těšit do budoucna?
“Toto je první krok na velké cestě Etherea k tomu, aby se z něj stal velmi vyspělý systém. Stále těch kroků ale zbývá mnoho”.
– řekl Vitalik Buterin, spolutvůrce Etherea, když se během čtvrtečního diváckého večera zamýšlel nad The Merge. Dále se zmínil o relativně vysokých poplatcích a pomalé rychlosti Etherea, které aktualizace neřešila, ale zůstávají stejnou překážkou pro růst uživatelské základny sítě, jako kdykoli předtím byly obavy o životní prostředí.
Buterin již dříve nastínil sadu dalších kroků pro síť, která zahrnuje “sharding”, metodu, která by měla pomoci řešit pomalé transakční časy a vysoké poplatky sítě tím, že rozdělí transakce mezi “shardy”, podobně jako přidávání jízdních pruhů na dálnici.
Tento upgrade měl původně doprovázet přechod na PoS, ale byl upozaděn vzhledem k úspěchu, který při řešení některých stejných problémů zaznamenala řešení třetích stran, tzv. rollupy. Rollupy předznamenávají pravděpodobnou budoucnost vývoje Etherea, kdy hlavní roli při rozšiřování možností řetězce budou hrát komunitní řešení, spíše než aktualizace základního kódu.
Závěr
Během The Merge vznikly i forky, které jsou stále PoW. The Merge však značí začátek cesty, která ještě bude dlouhá, ale na konci nás může čekat vyspělý systém. Sledovali jste The Merge? Jaké máte pocity?
Zdroje: coindesk.com, time.com
Veľký podvod. Každý rozumny6sa okamžite zbaví etherium