Přestože odvětví kryptoměn prochází těžkými časy, celý prostor blockchainu se neustále rozšiřuje díky významným pokrokům jeho klíčových hráčů, včetně etherea (ETH), jehož zakladatel Vitalik Buterin nedávno vyprávěl, jak to pro něj a jeho síť všechno začalo.
Vitalik Buterin a platforma pro mnoho věcí
Konkrétně příběh etherea začíná někdy kolem roku 2011, kdy byl kryptoprostor ještě známý pouze jako prostor bitcoinu (BTC) a Buterin se o něj začal zajímat a více se do něj zapojovat, jak uvedl v rozhovoru pro Business Insider zveřejněném 28. června.
Jeho zapojení začalo spoluzaložením časopisu Bitcoin Magazine a pokračovalo “děláním spousty věcí souvisejících s bitcoinem po dobu asi dvou let”. Nakonec Buterin zanechal studia na univerzitě a zapojil se do tohoto prostoru na plný úvazek, načež začal v technologii blockchain vidět mnohem větší potenciál “než jen jako jediná peer-to-peer měna”.
Jak vysvětlil:
“Přišel jsem s myšlenkou, která stojí za Ethereem. Tato myšlenka blockchainu s vestavěným programovacím jazykem mi připadala jako nejjednodušší a tak nějak nejlogičtější způsob, jak vlastně vytvořit platformu, kterou lze použít pro mnoho dalších druhů aplikací.”
Kapesní kalkulačka versus chytrý telefon
Na otázku, co je největším problémem bitcoinu, který se snaží napravit pomocí etherea, Buterin odpověděl, že je to “prostě příliš omezená funkčnost”. Dále to ilustroval přirovnáním bitcoinu ke kapesní kalkulačce a etherea ke smartphonu:
“Přemýšlejte o rozdílu mezi něčím, jako je kapesní kalkulačka a smartphone, kde kapesní kalkulačka dělá jednu věc a dělá jednu věc dobře, ale ve skutečnosti lidé chtějí dělat všechny tyto další věci. A pokud máte chytrý telefon, pak na něm máte kapesní kalkulačku jako aplikaci. Jako aplikaci máte přehrávání hudby. Jako aplikaci máte webový prohlížeč a v podstatě všechno ostatní.”
Nakonec Buterin uzavřel, že ethereum vzniklo “v podstatě tím, že jsme vzali stejnou myšlenku zvýšení výkonu systému tím, že jsme ho učinili více univerzálním, a aplikovali ji na blockchainy”.
Mezitím spoluzakladatel etherea zpochybnil možnost, že kryptoměny převezmou vládu nad globálním finančním systémem, a poznamenal, že očekává, že tradiční a vládou podporované měny zůstanou dominantní navzdory výraznému růstu tohoto sektoru v posledních letech.
Závěr
Sdílíte Buterinův pohled na bitcoin a ethereum, nebo máte jiný názor? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.