Rusko vyvíjí blockchain systém, který nahradí Swift

3
(4)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Ruská Rostec Group, vládní organizace, která zahrnuje řadu technologických společností, oznámila, že vyvíjí blockchainovou platformu pro spuštění digitálního systému pro mezinárodní platby schopnou nahradit globální systém Swift.

Ruské banky byly ze systému SWIFT vyloučeny loni v únoru díky sankcím uvaleným západními zeměmi v reakci na rusko-ukrajinskou válku. Od té doby se Moskva snaží hledat alternativní systém finančních plateb ke SWIFT, aby ochránila své zahraniční obchodní transakce.

Digitální systém mezinárodních plateb umožní Rusku platit za dovoz ve své národní měně namísto dolaru. Podle skupiny Rostec nový systém zahraničním zemím umožní platit za dovoz z Ruska také v jejich národních měnách.

Blockchain a úložiště kryptoměn

Rostec ve svém prohlášení uvedl, že blockchainová platforma (na které byl vyvinut mezinárodní platební systém), nazvaná CELLS, byla vyvinuta Novosibirským institutem softwarových systémů (NIPS), který je zase přidružen k Rostec Group.

Platforma je navržena tak, aby byla schopna poskytovat integrovaný systém založený na technologii distribuované účetní knihy.

Podle ruské skupiny platforma mezi své centrální prvky zahrnuje digitální systém pro provádění plateb v národních měnách zemí s ní spojených.

Společnost tvrdí, že její nový systém „by mohl poskytnout skutečnou alternativu k mezinárodním platebním službám poskytovaným systémem SWIFT“, od něhož byly ruské banky izolovány západními sankcemi.

Kromě služby mezinárodních plateb poskytuje platforma CELLS svým uživatelům možnost vytvářet peněženky pro ukládání digitálních měn, uvádí prohlášení.

Rusko slibuje bezpečné transakce

Oleg Yevtušenko, generální ředitel Rostec Group, se zavázal, že nový mezinárodní platební systém zajistí „vysokou rychlost a bezpečné transakce“, a uvedl, že nový digitální systém dokáže provést asi 100 000 transakcí za sekundu s možností zdvojnásobení tohoto počtu.

Jevtušenko také vysvětlil, že funkce platby v místních národních měnách, kterou nový systém nabízí, umožní uživatelům obejít západní sankce uvalené na Rusko.

Skupina Rostec se zaměřuje na velké společnosti, které mají obchodní vztahy s Ruskem, i na zahraniční vládní orgány, které obchodují s Moskvou, a také na finanční instituce a banky.

Pozice vůči kryptoměnám v zemi se posunula

Oznámení o novém systému přichází několik dní poté, co ruská vláda uvedla, že zvažuje přijetí kryptoměn v mezinárodních platbách. Ruská centrální banka loni v lednu navrhla zakázat zavedení a používání všech kryptoměn.

V rámci ruské vlády probíhají diskuse o myšlence použití kryptoměn v mezinárodních obchodních dohodách, řekl Ivan Čepskov, vedoucí oddělení finanční politiky ruského ministerstva financí.

To je považováno za posun v ruské pozici vůči kryptoměnám, protože ruská centrální banka na začátku tohoto roku varovala před riziky pro finanční systém země. Tvrdilo se, že kryptoměny podkopávají suverenitu měnové politiky země.

Naproti tomu právní status kryptoměn v Rusku zůstává v pohybu a předchozí snahy o jejich legalizaci nepřinesly výsledky. Vláda naléhá, ​​aby jim to umožnila, aby přilákala zahraniční investice a dostala domácí obchod ze stínu západních sankcí.

Závěr

Zdá se, že kryptoměny a technologie blockchainu jsou pro Rusko výbornou možností, jak vybruslit ze své složité platební situace, což všichni dávno očekávali.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img