Vedoucí představitel ruské obchodní a průmyslové komory vyzval vládu, aby prováděla přeshraniční zúčtování v kryptoměnách a digitálních měnách centrálních bank (CBDC).
Rusko: Rozvoj spolupráce
Prezident komory Sergej Katyrin zaslal dopis ruskému premiérovi Michailu Mišustinovi, v němž uvedl soubor návrhů na rozvoj spolupráce s africkými zeměmi, informovala ve čtvrtek místní státem podporovaná publikace TASS.
V dopise se Katyrin údajně vyslovil pro využívání CBDC a kryptoměn pro vzájemné zúčtování a platby v rámci vstupu Ruska do Afriky uprostřed západních sankcí a uvedl:
„Zdá se být užitečné pověřit Ministerstvo financí Ruské federace, aby společně s centrální bankou zajistilo poskytování mezivládních dohod s africkými státy o používání národních měn a kryptoměn při vzájemném zúčtování a platbách.“
Exekutor dále uvedl, že je důležité zřídit speciální exportně-importní banku a svěřenecký fond na podporu exportních aktivit malých a středních podniků v afrických zemích.
Tato zpráva přichází v době, kdy několik afrických zemí zvažuje spolupráci s blockchainovými sítěmi napojenými na Rusko.
Přijetí TON
V pondělí vydaly Kamerun, Demokratická republika Kongo (DRK) a Konžská republika společné oznámení o národních plánech na přijetí TON, blockchainu proof-of-stake layer-1 iniciovaného Telegramem. Demokratická republika Kongo údajně také zvažuje spuštění nového národního stablecoinu postaveného na blockchainu TON.
Ačkoli společnost Telegram není do blockchainu TON formálně zapojena poté, co projekt v květnu 2020 opustila, spoluzakladatel Telegramu Pavel Durov vyjádřil koncem roku 2021 veřejnou podporu TON a jeho možné integraci do messengeru Telegram.
„Každá z těchto zemí provede postupný přechod k přijetí kryptoměny jako ústředního pilíře svých ekonomických struktur,“
– uvedly země v oznámení.
Rusko stále pracuje na federálním zákonu o kryptoměnách poté, co počátkem roku 2021 zakázalo obyvatelům provádět platby v kryptoměnách, jako je bitcoin (BTC). V polovině února Ruská banka oficiálně zahájila zkušební provoz digitálního rublu a úspěšně dokončila první převody CBDC mezi občany.
Ve vývoji CBDC pokročila také řada afrických zemí, přičemž země jako Keňa a Jihoafrická republika začátkem letošního roku ohlásily určitý pokrok v zavádění CBDC. Ghana v loňském roce pracovala na rozvoji offline funkcí svého potenciálního CBDC ve snaze podpořit jeho využívání ve všech segmentech společnosti.
Závěr
I když kryptoměny nejsou pro svou povahu tak oblíbené u vlád, CBDC je na tom právě naopak. Jak dlouho myslíte, že bude zrealizování tohoto propojení trvat? Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.