Rusko “aktivně zvažuje” využití digitálních měn pro mezinárodní platby

5
(3)

Moskva zaujímá pozitivní postoj k digitálním aktivům poté, co její invaze na Ukrajinu vyvolala ostrou reakci západních zemí v podobě uvalených sankcí.

Ruská federace údajně, v reakci na západní sankce proti této zemi, které byly přijaty v důsledku její totální invaze na Ukrajinu počátkem tohoto roku, zvažuje přijetí kryptoměn pro mezinárodní platby.

Rusko: Využití kryptoměn pro mezinárodní platby

Moskevská tisková agentura Interfax a agentura Reuters uvedly, že Ivan Chebeskov, který vede oddělení finanční politiky na ruském ministerstvu financí, aktivně zvažuje možnost začlenění kryptoplateb.

“Otázka používání těchto digitálních měn jako barterových transakcí pro mezinárodní zúčtování se aktivně projednává”

Podle místních novin Vedomosti ministerstvo financí zvažuje přidání návrhu o mezinárodních platbách do aktualizované verze zákona o kryptoměnách, jehož konečné znění je zatím stále v přípravě.

Rusko a legalizace kryptoměn

Poslední dobou to vypadá, že podpora legalizace kryptoměn přichází ze všech segmentů ruské vlády. Podle ministra obchodu Denise Manturova má Moskva v plánu legalizovat kryptoplatby „raději dříve než později“.

A v březnu předseda energetického výboru Kongresu země Pavel Zavalnyj na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je otevřené přijímat bitcoiny pro vývoz přírodních zdrojů. Zavalnyj vysvětlil, že tuto možnost budou mít pouze “přátelské” země jako Čína a Turecko, protože prezident Vladimir Putin den předtím řekl, že “nepřátelské” země by měly za ruský plyn platit v rublech.

V dubnu pak tamní ministerstvo financí podpořilo legalizaci v návrhu zákona s názvem „O digitální měně“ a tentýž měsíc guvernér Ruské banky připustil, že centrální banka přehodnocuje svůj nepřátelský postoj vůči digitálním aktivům a přímo guvernérka centrální banky Elvira Nabiullina uvedla, že kryptoměny jsou zvažovány (společně s dalšími opatřeními) ke zmírnění dopadu západních sankcí na ruskou ekonomiku.

 

Není zatím zcela jasné, jak by Rusko mohlo využít digitální aktiva k obejití západních sankcí a to hlavně vzhledem k faktu, že kryptotrh není dostatečně velký nebo likvidní, aby podporoval transakční potřeby suverénního národa. Navíc Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv Spojených států zakázal jakékoli osobě z USA obchodovat s jednotlivci nebo subjekty na svém seznam určených státních příslušníků a blokovaných osob (Specially Designated Nationals and Blocked Persons – SDN).

Jake Chervinsky, vedoucí politiky pro Blockchain Association se sídlem v USA, ve svém tweetu vysvětlil, že zákaz obchodování s ruskými SDN existuje bez ohledu na zavedené platební systémy:

„Neexistuje žádný důvod si myslet, že existence kryptoměn přesvědčí kohokoli z nich k úmyslnému porušování zákonů o sankcích, riskování pokut či vězení.”

Závěr

Osobně považuji za velmi smutné a nešťastné, že se v Rusku o využití digitálních měn na oficiální národní úrovni uvažuje až v souvislosti s uvalenými sankcemi. Ale nezapomínejme, že bitcoin (případně další kryptoměny) za nic nemohou a dělají jen to, pro co byly určeny – umožňují svobodné transakce.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img