Kryptoměnový mixér byl poprvé terčem sankcí USA – za roli v axie infinity hacku

4.7
(3)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Sankce dopadly na kryptoměnový mixér. Stalo se tak vůbec poprvé v historii byl v USA. Oznámil to Úřad ministerstva financí Spojených států pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC).

Krypto mixér terčem sankcí

OFAC v pátek oznámil, že sankcionuje mixer kryptoměn Blender.io za jeho roli při praní výnosů z hacku Ronin Bridge společnosti Axie Infinity.

V březnu došlo v DeFi sektoru ke krádežím ve výši 719,2 milionů amerických dolarů, tedy o více než 200 milionů dolarů více, než kolik bylo ukradeno za celý rok 2020. Tak vysoké číslo bylo způsobeno převážně exploitem Ronin, kde útočníci ukradli na 600 milionů USD.

Jako pachatelé útoku byli identifikováni hackeři Lazarus Group podporovaní severokorejským státem. 

Náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Brian E. Nelson v prohlášení uvedl:

„Dnes vůbec poprvé ministerstvo financí sankcionovalo mixér virtuálních měn. […] Podnikáme kroky proti nezákonné finanční aktivitě KLDR a nedovolíme, aby státem podporované zlodějiny a jejich prostředky na praní špinavých peněz zůstaly bez odezvy.

V rámci sankcí je veškerý majetek Blender.io ve Spojených státech nebo v držení amerických osob zablokován a musí být nahlášen OFAC.

Úloha mixéru

Podle OFAC zpracoval Blender.io 20,5 milionu dolarů z přibližně 620 milionů dolarů ukradených z vietnamské play-to-earn hry Axie ve formě zhruba 173 600 etherů a 25,5 milionů USD coinů (USDC).

Blender.io, který je aktuálně offline, pak údajně dále napomáhal praní špinavých peněz ransomware skupinám napojeným na Rusko, včetně Trickbot, Conti, Ryuk, Sodinokibi a Gandcrab. 

K hacknutí mostu Ronin došlo 23. března, ale byl odhalen až následující týden. Most byl zpřístupněn prostřednictvím herního vývojáře Sky Mavis. Tato organizace byla na dobu neurčitou zařazena na bílou listinu poté, co pomohla zpracovat nárůst transakcí. Její uzel se ale stal posledním kouskem skládačky, který umožnil mnohamilionový exploit.

Mixéry slouží k anonymizaci kryptoměnových zůstatků, což je jejich primární účel. Není přitom zpravidla nijak omezeno, kdo může službu využít. Podobně je tomu u decentralizovaných kryptoměn, jako je Bitcoin.

Závěr

Úřad ministerstva financí Spojených států pro kontrolu zahraničních aktiv oznámil, že kryptotransakční mixér Blender.io byl zařazen na seznam sakcí. Podle úřadu napomáhal prát hackem získané peníze severokorejskému režimu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img