Ethereum může být nyní zranitelnější vůči cenzuře

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Upgrade Etherea na proof-of-stake (PoS) jej může podle vedoucího výzkumníka Merkle Science učinit zranitelnějším vůči vládním zásahům a cenzuře. 

Coby Morgan, bývalý analytik FBI a hlavní vyšetřovatel pro krypto compliance a forenzní společnost Merkle Science, po upgradu Merge Etherea vyjádřili své myšlenky na některá rizika, která představuje přechod Etherea na PoS.

Zatímco otázky centralizace byly široce diskutovány před The Merge, Moran navrhl, že neúměrné náklady na to, stát se validátorem, by mohly vést ke konsolidaci validátorových uzlů na větší kryptofirmy jako Binance, Coinbase a Kraken.

Abyste se mohli stát plnohodnotným validátorem sítě Ethereum, musíte stakovat 32 ETH, což má v době psaní tohoto článku hodnotu kolem 47 000 USD.

Zpráva před sloučením z analytické platformy blockchain od společnosti Nansen z počátku tohoto měsíce odhalila, že 64 % stakovaného ETH kontroluje pouze pět subjektů.

Zdroj: Nansen

Morgan pokračoval ve svém prohlášení, že tyto větší instituce budou „podléhat rozmarům vlád ve světě“, a když uzly validátoru identifikují schválené adresy, mohou „být sníženy odměny a nakonec systém vykopnout“, přičemž podniky nebudou moci s nimi komunikovat.

„Buď se podřídíte a budete tento druh interakce odsávat […], nebo se vystavujete riziku, že budete pokutováni, podrobeni kontrole nebo případně sami sankcionováni.“

Postavení Vitalika Buterina

Vitalik Buterin hovořil o tomto riziku ve výzvě vývojářů 18. srpna a naznačil, že jednou z forem, kterou by cenzura mohla mít, jsou validátoři, kteří se rozhodnou vyloučit nebo filtrovat schválené transakce.

Vitalik dále uvedl, že pokud někteří validátoři nebudou dodržovat sankce, budou tyto transakce nakonec vyzvednuty v pozdějších blocích a cenzura bude pouze dočasná.

8. srpna se kryptomixér Tornado Cash stal prvním chytrým kontraktem schváleným americkým vládním orgánem.

V reakci na to různé subjekty dodržely sankce a zabránily sankcionovaným adresám v přístupu k jejich produktům a službám.

Vývoj měl velký vliv na komunitu Ethereum, spoluzakladatel EthHub Anthony Sassano 16. srpna na Twitteru uvedl, že bude Ethereum považovat za selhání a půjde dál, pokud dojde k trvalé cenzuře.

Závěr

K upgradu The Merge došlo po dlouhém očekávání včera – tedy 15. srpna. Prozatím však cena ETH nijak extra nereagovala. Nyní se kryptoměna obchoduje za 1 466 USD, což znamená skoro 10 % pokles za posledních 24 hodin.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Pro více informací se nezapomeňte připojit také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čeká další zábavný a zajímavý obsah.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lhts
Hodnocení článku :
     

To pokušení tu bude porad. Stačí chytnout programátory pod krkem (hrozba zalobami, vězením) pripadne validatory a státy budou moci cenzurovát transakce stejne jako u současného fiatu. Žádná vláda nebo stát však DNES nedokáže ovlivnit jakékoliv transakce na BTC protokolu. Ta semianonymita na BTC je svým způsobem geniální. Velci zloději se neschovaji a běžné transakce zůstávají anonymní.

Poslední editace 1 rok před přes Lhts
spot_img