Díky škálování 2. vrstvy získají kryptoplatby opět smysl: Vitalik Buterin

5
(2)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Zakladatel Etherea Vitalik Buterin vyslovil svůj pohled na kryptoplatby, na které se podle něj trochu pozapomnělo. Díky Layer-2 řešením budou mít opět smysl.

Buterin věří, že kryptoplatby budou hojně využívány

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin se nechal slyšet, že krypto platby budou opět „dávat smysl.“ K tomu má dojít díky tomu, že transakční náklady brzy klesnou na drobné zlomky dolaru v důsledku rollupů 2. vrstvy.

„Je to vize, na kterou se, myslím, trochu zapomnělo, a myslím si, že jedním z důvodů, proč se na ni zapomnělo, je v podstatě to, že byla vyceněna z trhu,“ řekl Vitalik Buterin.

To znamená, že transakce nejen na Ethereu, ale také na Bitcoinu – tedy především dvou největších kryptoměnách – začaly být příliš drahé. To se však má změnit.

Poslední překážkou pro snížení nákladů transakcí na zlomky původních částek je komprese dat v blockchainu. V této oblasti se již podle Buterina udělala spousta slušné práce, takže kryptoplatby budou brzy dávat smysl.

Dočkáme se velmi levných poplatků

Dříve se v dokumentech popisujících Bitcoin uvádělo, že umožňuje transakce bez třetí strany s prakticky nulovými poplatky. To se však s rostoucí cenou a počtem uživatelů zásadně změnilo. Důvodem je limit transakcí na hlavní vrstvě a předkládaným řešením je v současné době Lightning Network.

Buterin připomíná, že klíčovým případem použití bitcoinu (BTC) prezentovaným ve své bílé knize z roku 2008 bylo poskytnutí „peer-to-peer elektronického hotovostního systému,“ který by byl levnější než tradiční platební metody. To však podle zakladatele Etherea již několik let neplatí.

BTC a další aktiva však již brzy bodou moci znovu poskytnout tento případ použití a nebýt jen uchovatelem hodnoty či nástrojem k investování a obchodování. K tomu dojde díky škálovacím řešením, jako je Lightning Network v případě BTC, které postupně sníží náklady na zlomky centu.

„Takže dnes u rollupů jsou transakční poplatky obecně někde mezi 0,25 dolary, někdy 0,10 dolary. a v budoucnu s rollupy se všemi vylepšeními efektivity, o kterých jsem mluvil, Transakční náklady by mohly klesnout na 0,05 USD nebo dokonce možná až na 0,02 USD. O tolik levnější, mnohem dostupnější a naprostá změna hry.“

Závěr

„Škálovatelnost není jen nějaká nudná věc, kdy stačí, aby se snížily náklady na škálování, ale myslím, že ve skutečnosti umožňuje a odemyká zcela nové třídy aplikací,” uzavírá Vitalik Buterin.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Anivark

Potomek koho že je tento pán? Z rodu kartářek?

spot_img