Generální ředitel FTX: Bitcoin, jako platební síť, nemá budoucnost

4.5
(2)

Sam Bankman-Fried, zakladatel a generální ředitel kryptografické burzy FTX, se domnívá, že Bitcoin (BTC) nemá jako platební síť budoucnost.

Jako platební prostředek je bitcoin neefektivní

Podle nedávno zveřejněné zprávy deníku Financial Times (FT) je Sam přesvědčen, že blockchain největší světové kryptoměny se stále potýká s vysokou neefektivitou transakcí a představuje obrovský problém pro životní prostředí. Největším problémem a omezením je, podle něj, systém ověřování transakcí proof of work, který BTC používá. Aby se krytoměna stala efektivním platebním prostředkem, je třeba, aby její blockchain zvládal miliony transakcí.

“Bitcoinová síť není platební síť a není to škálovací síť. SíŤ BTC nemůže udržet tisíce či miliony TPS, ačkoli BTC lze převádět na lightning, l2 atd.”

Sice již státy jako Salvador a Středoafrická republika ve snaze zpopularizovat kryptoměnové transakce učinily z Bitcoinu zákonné platidlo, avšak podle nedávno zveřejněných informací, je v Salvadoru používání bitcoinů k transakcím stále vzácné. A to i přesto, že země rozmístila bitcoinové bankomaty a slibuje místním obyvatelům pobídky.

…a zase ta těžba

Bankman-Fried také blockchainu vytkl vysokou spotřebu energie při těžbě. Přestože burza FTX již dříve zahájila projekty zaměřené na snížení uhlíkového efektu těžby kryptoměn, (včetně solární těžby nebo využívání uhlíkových offsetů ke kompenzaci emisí společnosti), Bankman-Fried uvedl, že to nestačí.

Země po celém světě usilují o zákaz těžby “proof of work“, přičemž Cambridgeská univerzita nedávno zveřejnila zprávu, ve které přinesla důkazy, že bitcoin spotřebovává více energie než některé země.

A není tomu tak dávno, co stát New York přistoupil k zákazu používání neobnovitelných zdrojů energie k těžbě bitcoinu, přičemž země jako Čína zavedly úplný zákaz těžby kryptoměn.

Bankman-Fried dále naznačil, že aby Bitcoin dosáhl úrovně “měn”, musel by přejít na blockchain typu “Proof of stake”, což je nepravděpodobné. Ethereum, druhé největší kryptoaktivum podle tržní kapitalizace, již podniká kroky, aby se stalo POS blockchainem, přičemž vývojáři testují poslední úpravy a komunita věří, že by k tomu mohlo dojít ještě v letošním roce. Bankman-Fried k tomu dodal:

“Věci, se kterými provádíte miliony transakcí za sekundu, musí být extrémně efektivní a lehké a s nižšími energetickými náklady. Proof of stake sítě takové jsou”

Závěr

I přes vyřčenou kritiku je tento kryptoměnový miliardář stále přesvědčen, že bitcoin tu již s námi zůstane a může mít budoucnost jako “aktivum, komodita a uchovatel hodnoty”, stejně, jako má zlato.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lhts
Hodnocení článku :
     

Neuvěřitelné člověk který pochází ze země svobody mluví jako komunista jak by se mu asi líbilo kdyby mu někdo diktoval že nesmí doma žehlit žehličkou ale pouze žehlícím prknem? Proč neřekne pravý důvod proč mu měny proof of work leží v žaludku nebudete náhodou tím že nakoupil hodně ETH? Nebylo by lepší to nechat trhu? Crypto je preci velmi mladý trh a spoustu věci vyřeší cas.

Fantom

Asi to nebude tím, že by nakoupil hodně ETH, ale tím že spoluzaložil SOL a má hafo coinů které potřebuje ještě prodat 😀

LHTS

Ok, tak to vse vysvetluje…

Kenny

Ten pan mluvi jednu lez za druhou, typicky anti BTC clovek co ucelove vytahuje zkreslene informace jen aby pospinil BTC. Objektivni hodnoceni zcela chybi. Jen to ze bankovni system zere o mnoho vic energie nez nejakej BTC tomuto chudakovi zrejme zcela uslo, a takovych prikladu by se naslo mraky. Nikdo asi neceka ze BTC hned teď z fleku nahradi system plateb. Na to se bude postupne prechazet a podle situace reagovat a upravovat. To jaky bude vzajemny souboj kryptomen, to ukaze cas, komu se bude darit nejlepe resit požadavky klientů, ale to je jeste beh na dlouhou trať.

Lukas22

Ked sa teraz SBF rozhodol pospinit btc, tak to spravil len z jedineho dovodu. A to ze uz stihol predat crypto do fiatu a potrebuje fud aby mohol lacno nakupit. Neni za tym nic ine. Alameda je najsilnejsi hrac na trhu.

Adam

Ze o takovych netahlech vubec vydavate clanek. Jeste kdyz mele takovy zavadejici informace. Je to shitcoiner co chce dal prodavat svoje shitcoiny, takze mu lightning network na ktery nemuze rejzovat nehraje do karet.

Rob

Jsem upřímně rád, že se tu rozjela takto rozumná diskuse. Už jsem se bál, že i zde by mu mohli někteří lidé dávat za pravdu. Souhlasím s Kennyho komentářem a doplním, že PoW konsensuální mechanismus je naopak pro přírodu požehnáním. Naučí nás totiž získávat energii daleko kvalitnějším a čistším způsobem pod pohnutkou motivace nejvyšší, což je zajištění globální rezervní měny. Jde jen o to pochopit to. Naopak PoS konsensus poskytuje rychlost, ale nijak nemotivuje k získávání energie lepším způsobem. A já se ptám: Co více zatíží přírodu? 1GW energie, získané bez emisí nebo 1W energie, získané s drobnými emisemi? Pokud by měl být Bitcoin zcela bezemisní, musel by se hlídat a legislativně upravovat strop jeho ceny v závislosti na aktuálním hashrate. S touto myšlenkou si občas pohrávám, ale jestli je dobrá, nevím. Každopádně platí, že PoS neklade nároky na kvalitu získávání energie, zatímco PoW na toto hledisko naopak velmi tlačí. Cena Bitcoinu je tedy nakonec svázána nikoliv jen s množstvím spálené energie, ale též s kvalitou jejího získávání, neboť čím vyšší kvalita, tím nižší náklady. Druhý aspekt přitom bude stále více dominovat. A jak víme, mezi minery Bitcoinu je jejich konkurenceschopnost v extrémním prostředí prioritou číslo jedna. Pokud se z Bitcoinu stane nová, globální, rezervní měna, což by dávalo smysl, tento trend se tím akceleruje, což vede ve výsledku k rychlejší uhlíkové neutralitě. Bitcoin lze akceptovat technologicky pomocí dalších vrstev. Jediné, co se může stát, že při uzavírání falešných transakcí na LN (protože ta síť má vlastní decentralizovaný bezpečnostní mechanismus) Bitcoin nakonec řekne “kdepak” a transakce se prostě neprovede. To je jediné úskalí. U Bitcoinu jde o to, že to pohlídá. Klidně pomalu. Jinak LN funguje dost rychle, takže platit půjde. A navíc jsou tu i další skvělé kryptoměny.

Fantom

Zdravím Robe! Myslím, že jste situaci popsal naprosto přesně. V záležitosti spotřeby energie si myslím zásadní problém v budoucnu nebude. Velmi rychle přichází další technologická vylepšení získávání energie z obnovitelných zdrojů a věřím že se podaří v nedaleké budoucnosti získávat většinu energie právě tímto způsobem a BTC tomu může být nápomocen.
Je zde ale jiný problém. Bitcoin by mohl být obětí svého vlastního úspěchu. Jedná se o to, že byl navržen jako platební síť, kdy má v dlouhém časovém horizontu poplatek z transakcí nahradit vytěžené bloky jakožto odměnu pro těžaře za udržování provozu blokchainu. Není to něco co by mohlo ohrozit BTC v několika následujících letech, ale ve vzdálenější budoucnosti po několika dalších halvingách už ano. Jde o to, že lidé budou raději bitcoin držet než jím platit – budou doufat v růst ceny s ohledem na jeho limitní množství. Problém je, že když téměř nikdo nebude bitcoinem platit (nebudou dostatečné odměny z transakčních poplatků pro těžaře) a každé 4 roky se odměna těžařům sníží na polovinu tak by se musela cena BTC stále cca zdvojnásobovat a to trh už dlouhodobě nebude akceptovat – tolik nových kupujících aby takhle vyhnali cenu nových vytěžených coinů už nebude. Stejně tak nejde předpokládat pokles ceny energie nebo růst efektivity těžařů v takové míře aby ve 4-letých cyklech bylo dosaženo takového snižování nákladů. Potom by hrozilo, že těžaři budou BTC opouštět, hasrate se snižovat stejně jako míra zabezpečení sítě. Již jsem několikrát na tento problém upozorňoval, ale zatím mi nikdo bohužel nebyl schopen ani načrtnout, jak by mohlo v budoucnu vypadat řešení.
Rád bych se na Vás jakožto na technicky fundovaného diskutéra s tímto dotazem obrátil. V minulosti zde již byl pokus o zvětšení bloku v BTC, ale víme jak to dopadlo – fork na BCH. BCH nedokázal BTC nahradit a u BTC problém zůstává. LN nebo obecně jiná vrstva si myslím nepomůže, protože poplatky v dostatečné míře pro těžaře nepřinese, navíc LN již není ani decentralizovaný. Byl bych velice rád kdyby někdo nastíníl možné budoucí řešení a tím rozptýlil mé obavy o dlouhodobou budoucnost BTC, ale zatím se to nikomu bohužel nepodařilo. 🙁

Chazarský agent

Bankman je pravděpodobně Chazar. Výroky Chazarů je potřeba brát s rezervou z důvodu Talmudistického pojetí

spot_img