[Seriál] Po stopách kritiků kryptoměn – Warren Buffett – část 2.

0
(0)

Náš seriál pokračuje. Po představení známého ekonoma a velkého odpůrce kryptoměn, Nouriela Roubiniho, se podíváme na člověka, který patří k absolutní světové smetánce. Nejznámější investor, jeden z nejbohatších lidí na světě, ředitel společnosti Berkshire Hathaway a stejně tak i jedna z nejvlivnějších osob na světě. To vše je Warren Buffett, o kterém si dnes povíme více informací, a podíváme se na to, proč by mu kryptoměny neměly vonět.

Kdo vlastně je Warren Buffett?

Z velké části jsme již nastínili, co vše Warren Buffett ve svém životě dokázal. A dokázal toho opravdu víc než dost. Vždyť už jen vybudovat majetek v hodnotě 90 miliard dolarů je pro drtivou většinu lidí zcela nepředstavitelné. To se však Warrenu Buffettovi podařilo zejména díky striktním investičním pravidlům, vizionářským vlohám, ale určitě i díky přísné kázni a tvrdé práci.

Narodil se dne 30. srpna 1930 v Omaze (Nebraska, USA) a byl vychováván otcem politikem. Většinu svého dětství tak strávil ve Washingtonu D.C. Studovat se rozhodl na University of Pennsylvania, avšak již po 2 letech své rozhodnutí změnil. A to pouze na základě knihy Intelligent Investor od Benjamina Grahama. Právě Graham totiž vyučoval na Columbia University a měl obrovský vliv na mladého Warrena Buffetta. V roce 1951 tam Buffett dostudoval a získal titul v ekonomii.

Vlastní společnosti a investiční start do nebes

Ihned po dostudování začal Buffett s mnoha pokusy v investičním světě. Konkrétně založil společnosti Buffett-Falk & Co. (1951–1954), Graham-Newman Corp (1954–1956), Buffett Partnership Ltd (1956–1969), a nakonec Berkshire Hathaway Inc (1970 až dodnes).

A právě Berkshire Hathaway je jedním z největších výsledků tvrdé práce Warrena Buffetta. Jedna z nejznámějších a nejbohatších společností na světě je investičním gigantem a tomu nasvědčuje i portfolio této společnosti. V něm se nacházejí akcie takových firem a konglomerátů jako IBM, JPMorgan, Amazon, American Express, Wells Fargo, Proctor & Gamble, General Motors, General Electrics alebo Walmart Sales.

Investiční strategie a základní rady

Držet, držet a držet. I tak bychom mohli v jednoduchosti popsat investiční strategii Warrena Buffetta. Ten totiž vždy tvrdil (jako jeho vzor Benjamin Graham), že klíčem k investování je dlouhodobá hodnota akcií a investování v době, kdy je cena nižší než reálná hodnota (intrinsic value) akcie. Rovněž zdůrazňoval, že je nutné investovat pouze do firem, kterým investor rozumí (čemuž se budeme věnovat více i při spojení s kryptoměnami).

Rad má samozřejmě Warren Buffett více než dost. Nejčastěji však zdůrazňuje, že by lidé měli hledat společnosti s dlouhodobou vizí, cílem a kvalitním produktem. Stejně by měli mít vždy připravené peníze na investice. Rovněž zdůrazňuje, že investovat je třeba do společností, které mají jasnou výhodu na trhu (vůči konkurenci).

Warren Buffett a kryptoměny

No a teď to nejpodstatnější. A tím jsou vyjádření Warrena Buffetta a jeho postoj vůči kryptoměnám. Jak však již nasvědčuje název tohoto seriálu, Buffett určitě nepatří k žádným zastáncům kryptoměn. A to ani zdaleka. Sám se několikrát do kryptoměn pořádně obul. Bitcoin označil za „škodlivý jedotravu na potkanynástroj podvodníků nebo gamblerů.“

Stejně se ale hned několikrát vyjádřil, že kryptoměnám absolutně nerozumí a nikdy je pořádně nestudoval. Už jen na základě této informace a jedné z jeho hlavních rad tak víme, že do kryptoměn včele s Bitcoinem by nikdy neinvestoval. Navíc o Warrenu Buffetovi je dlouhodobě známo, že není žádným technickým expertem a podporovatelem nejnovějších technologií. Právě proto se do kryptoměn často naváží a své investory vysloveně varuje před investicí do těchto aktiv.

Oběd s Buffettem

Zajímavé bude tedy sledovat, jak si Warren Buffett poradí s určitě záludnými dotazy během připravovaného oběda s Justinem Sunem a dalšími představiteli kryptoscény.

Závěr

Náš seriál tímto článkem ale určitě nekončí. Je celá řada kryptoměnových kritiků, kteří na nás ještě čekají a které vám postupně ještě představíme. Určitě se podíváme například na Jamieho Dimona nebo kolegu Warrena Buffetta Charlieho Mungera. Pokud byste se chtěli dozvědět více o jiných kriticích, tak neváhejte a napište nám jména kritiků do komentářů zde nebo na Facebooku.

Co číst dál?

Využití sítě Bitcoinu se blíží k All-Time High

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro Kryptomagazín napsal Marek F.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img