Warrenova Berkshire Hathaway se plácla přes kapsu – Investuje až 600 milionů dolarů do fintech projektů

0
pytel penez

Vypadá to tak, že seznam společností, které se začínají zabývat kryptoměnami, stále narůstá. Rovněž narůstá i seznam známých společností, které do kryptoměn nebo jiných fintech projektů investují svoje finance. Teď se však přidal také investiční gigant Berkshire Hathaway, který investoval do dvou různých fintech projektů více než 600 milionů dolarů.

Fintech však stále neznamená kryptoměny

Takové rozhodnutí se může zdát více než překvapující. I když je nutno zmínit, že zatím nejde o žádný projekt konkrétně spojený přímo s kryptoměnami, ale investování této společnosti do fintech projektu je určitě velký posun. Zakladatel společnosti a jeden z nejbohatších lidí na světě, Warren Buffet, totiž dlouhodobě pohrdá kryptoměnami.

Zázrak z Omahy, jak Warrena Buffeta přezdívají, již několikrát řekl, že Bitcoin není investice, jelikož nemá žádnou reálnou hodnotu. (O tom, co je reálná hodnota, jsme psali například v tomto článku.) Nezůstal však jen u toho, neboť se na adresu kryptoměn vyjádřil, že nejsou investicí ani měnou, ale za to jsou „otravou na potkany“.

Je za všechno zodpovědný Todd Combs?

Právě kvůli výše vzpomínaným důvodům je jen velmi málo pravděpodobné, že by tyto investice byly schváleny Warrenem Buffetem. Ten se totiž jen velmi málo zaobírá investicemi do technologií jako takových a právě proto je téměř jisté, že by do žádné fintech společnosti přímo neinvestoval. Můžeme se tedy domnívat, že tuto investici schválil Todd Combs, který je druhým manažerem portfolií společnosti Berkshire Hathaway.

Mohlo by vás zajímat: Tři důvody, proč neposlouchat Buffettovy rady ohledně kryptoměn

Todd Combs se věnuje právě takovým investicím. Narozdíl od Warrena Buffeta se nebojí investovat i do technologických společností a vybírá si projekty i z tohoto sektoru. A teď si vybral 2 projekty, do kterých společnost Berkshire Hathaway investuje 300 milionů dolarů. Prvním z nich je Paytm, největší indický poskytovatel mobilních transakcí. Druhým projektem je StoneCo, brazilská společnost spravující transakce. Právě od této společnosti jen nedávno Berkshire Hathaway odkoupil IPO podíly v hodnotě 300 milionů dolarů.

Rozdíl mezi těmito investicemi a investicemi, které dělá Warren Buffet, je více než jasný. Zázrak z Omahy většinu svého portfolia investoval do společností jako Coca Cola, Wells Fargo, Bank of America anebo Phillips 66. Investování do začínajících projektů Paytm a StoneCo je proto velmi zvláštní odchylkou od tradiční politiky této společnosti.

Závěr

Společnost Berkshire Hathaway aktuálně spravuje portfolia v hodnotě až 712 miliard dolarů. 600 milionová investice do začínajících fintech projektů by se dala proto vnímat jako rozšiřování portfolia tohoto konglomerátu. Zda byl tento krok správný, se uvidí až v budoucnosti, avšak tato společnost není zvyklá se mýlit, když jde o investování do nových projektů.

Tento článek je přeložen ze slovenského originálu, který pro vás připravil náš redaktor Marek F.

Zdroj:
bitcoinist.com

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na