Podle bank nemá Bitcoin reálnou hodnotu – ale co je to reálná hodnota?

0
(0)

Blockchain a kryptoměny přinášejí do tohoto světa opravdu hodně. Velké množství systémů a sektorů, které jsou zde několik desetiletí, může být blockchainem nahrazených nebo alespoň částečně omezených. Finanční sektor je jistě jedním z nich. Proto nikoho nepřekvapuje, že právě banky a bankéři se o kryptoměnách často vyjadřují ve velmi negativním smyslu.

Kryptoměny nemají „intrinsic value“

Intrinsic value by se z angličtiny dala přeložit jako vnitřní nebo reálná hodnota investice, která se často vztahuje na firmy a společnosti. V jednoduchosti řečeno má určovat to, jak se společnosti daří a zda se v případě zájmu vyplatí do dané společnosti investovat.

A právě v tomto bodě několik ekonomů, bankéřů a výherců Nobelovy ceny vidí velký problém kryptoměn. Podle nich totiž právě chybějící reálná hodnota a extrémní volatilita jsou velkými problémy pro kryptoměny.

Bruce Flatt, CEO Brookfield společnosti, se ještě v prosinci 2017 vyjádřil o Bitcoinu následovně:

Bitcoin nemá žádnou intrinsic value. Sám nevím, co to (Bitcoin) vůbec je. Ale pokud vezmu intrinsic value, jakou definujeme my, tak vím, že Bitcoin ji nemá. Pokud se někdo jiný rozhodne spekulovat s cenou tohoto aktiva, je to na nich. Pro nás taková investice není vhodná.“

Co má intrinsic value?

Tommy Lee se právě při této problematice kryptoměn zastal a sám se ptá, co vlastně má tu „intrinsic value“. Tento Wall Street stratég, v našem magazínu často zmiňovaná postava, si rovněž myslí, že žádné aktivum na světě nemá intrinsic value. Přesto se mnohá aktiva takového typu běžně obchodují na různých burzách a nikdo jejich hodnotu nezpochybňuje.

Lee si například myslí, že ani zlato nemá žádnou reálnou hodnotu. Například právě proto, že pokud by se našla nová obrovská zásoba zlata, cena by se velmi změnila. Sám se přitom ptá na následující:

„Co když je v zemi milionkrát více zlata, než ve skutečnosti bylo vytěženo?“

Závěr

Odpovědi na tuto otázku by se asi velmi lišily. Proto necháme jen na vás, abyste si zkusili na danou otázku odpovědět. Co kdyby zlato nebylo ani zdaleka tak vzácné, jak se dnes zdá? Mělo by stále stejnou hodnotu? A pokud ne, proč se nezpochybňuje tato hodnota u zlata, ale pouze u kryptoměn?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img