Výsledky nedávného průzkumu, který provedla společnost Redfield & Wilton Strategies na objednávku serveru Politico, naznačují, že většina dospělých Britů má z digitální měny emitované Bank of England (BOE) stále obavy.
Spíše škodlivý, než prospěšný
Dva a půl tisíce dospělých Britů, kterých se studie na začátku srpna dotázala, vyjádřilo pochybnosti a obavy ohledně inherentních společenských přínosů emise CBDC ze strany Bank of England.
Podle údajů se 30 % účastníků domnívá, že „britcoinový“ CBDC je „pro Spojené království spíše škodlivý než prospěšný“, 24 % se pak domnívá, že by mohl být prospěšný, zatímco zbývající účastníci ve výši 46 % nebyli rozhodnuti.
Hlubší analýza konkrétních obav týkajících se digitální měny ukázala, že 73 % účastníků by se „obávalo hrozby hackerů a kybernetických útoků, 70 % má pak obavy o soukromí uživatelů, 62 % se bojí možnosti vlády zabavit jejich peníze a 45 % dopadu na životní prostředí“.
Již několik let zkoumání
Pokud by tato iniciativa překonala překážky pro přijetí veřejností a byla zavedena v celé zemi, bylo by to poprvé, kdy by digitální měnu vydala centrální banka ve Spojeném království.
Velká Británie zkoumá koncept CBDC již několik posledních let. V dubnu Ministerstvo financí Jejího Veličenstva ve spolupráci s Bank of England zahájilo činnost předběžné pracovní skupiny, jejímž cílem bylo pochopit „design, implementaci a provoz“ problémů spojených s CBDC.
Tom Mutton, vedoucí oddělení fintech v BOE, je průkopníkem tohoto náběhu k budoucnosti CBDC a nedávno se podělil o své názory na přínosy implementace od „konkurence a rozmanitosti v oblasti plateb až po příležitosti k podpoře finanční inkluze a ochraně soukromí“.
Již v červnu kancléř státní pokladny Rishi Sunak slíbil „rozsáhlý soubor reforem finančních služeb“ v příštích několika letech, přičemž CBDC je na prvním místě seznamu priorit.
Čtyři klíčová témata
V reakci na diskusní dokument Bank of England o perspektivě CBDC do roku 2020 respondenti – mezi nimiž byly technologické a fintech firmy, soukromé osoby, platební společnosti a další – identifikovali čtyři klíčová témata.
Mezi ně patří, že je třeba dále rozvinout a lépe formulovat „use case“ pro CBDC; potřeba, aby CBDC podporoval finanční inkluzi a chránil soukromí; zásady návrhu BOE jsou komplexní, ale náročné na realizaci; a za klíčové byly považovány funkční schopnosti, včetně offline plateb.
Na základě diskusního dokumentu dospěl Mutton k závěru, že „panuje téměř všeobecná shoda na tom, že je třeba důkladně prozkoumat klady a zápory, že je třeba široké zapojení při shromažďování důkazů a že před vyvozením jakýchkoli závěrů jsou nezbytné otevřené konzultace“.
Závěr
Lidé se bojí CBDC z několika důvodů a všechny jsou opodstatněné. Nikdo nechce mít potenciální měnu, která bude kontrolována od začátku až do konce.