Prezident Microsoftu řekl, že fintech by měl nechat měnu subjektům, které chrání společné dobro

4.5
(4)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Prezident Microsoftu Brad Smith ujistil banky, že jeho společnost nemá v plánu jim konkurovat. Říká, že nemá zájem o myšlenku technologických společností vydávajících soukromé stablecoiny.

Fintech nemá vydávat měnu

Podle Brada Smitha, prezidenta Microsoft Corporation, nemají fintech firmy vydávat své soukromé digitální měny. Podle agentury Bloomberg Smith uvedl tyto poznámky během svého projevu na online konferenci pořádané Bankou pro mezinárodní platby. Šéf Microsoftu zde uvedl, že nabídka peněz by měla zůstat výhradně pod záštitou vlád a centrálních bank.

Smith zdůraznil, že je důležité, aby k ovládání měnových operací měly přístup pouze subjekty, které chrání společné dobro, a dodal:

„Nejsem sám velkým fanouškem toho, abychom povzbuzovali nebo žádali nebo chtěli, abychom se [technologické firmy] podíleli na vydávání měny.“

Banky se nemusí bát konkurence Microsoftu

Ohledně případného vydávání korporátních stablecoinů prezident Microsoftu říká, že by fintech neměl konkurovat bankám.

„Myslím si, že světu lépe posloužilo to, co bylo po staletí hnutím, které to dalo do rukou vlád. Nejsme banka a nechceme se stát bankou a nechceme konkurovat [bankám]…”

Těmito výroky se v zásadě staví do opozice vůči Facebooku, který v roce 2019 způsobil masivní vlnu kritiky, regulačního tažení a politických výkřiků, když přišel s plánem na vydání svého stablecoinu. Diem, původně nazvaný Libra, sklidil vlnu kritiky a banky i politické špičky po celém světě jej vehementně a tvrdě odmítly.

Mezi argumenty proti kryptoměně Facebooku patřilo stanovisko mnoha agentur, že soukromý stablecoinový projekt pod hlavičkou Facebooku může představovat významná rizika pro suverénní měnovou politiku.

CBDC

Facebook argumentoval tím, že pokud vláda USA zabije pokrok a inovace, tak Čína nebude mít problém převzít měnovou “nadvládu” dolaru se svou digitální měnou centrální banky (CBDC). Během pandemie koronaviru nabrala myšlenka digitálních měn na síle a přitažlivosti a řada dalších centrálních bank přikročila k vývoji svých digitálních měn.

Kritici však poukazují na to, že v případě náhrady hotovosti digitální měnou může dojít k úplnému vytracení soukromí a banky a vlády by získaly nebývalou moc nad finančními aktivitami lidí, což teoreticky představuje významné riziko pro finanční svobodu.

Závěr

Smithovy komentáře o tom, že se fintech firmy mají vyhnout vydávání měn, jsou v souladu s méně pozitivním postojem, který zastávají prominentní osobnosti Microsoftu ohledně kryptoměn obecně. Bill Gates, který odešel z aktivní účasti v Microsoftu v roce 2000, se nedávno vyjádřil, že zastává vůči kryptoměnám „neutrální názor.” Dříve však obvykle spojoval Bitcoin s nezákonnou činností a daňovými úniky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img