Země představující více než 90 % globálního HDP zkoumají CBDC

1
(1)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Vlády z celého světa nalévají zdroje do výzkumu ohledně výhod a případného zavedení digitální měny centrální banky (CBDC).

CBDC zkoumá většina vyspělých zemí

Zatímco Čína má před zbytkem světa náskok, řada dalších ekonomik zkoumá možnosti, které by znamenalo případné zavedení CBDC. Snaha porozumět příležitostem a výzvám digitální měny centrální banky neboli CBDC probíhá v 81 zemích, přičemž již nyní pět zemí plně implementuje digitální verzi své měny.

Méně známé je, že kromě Číny, která se připravuje na velký test během zimních olympijských her 2022 v Pekingu, se CBDC již nyní hojně využívá v jiné části světa. Karibský region je domovem všech pěti CBDC, které se v současné době používají, přičemž Bahamy, Svatý Kryštof a Nevis, Antigua a Barbuda, Svatá Lucie a Grenada zavádějí své digitální peněžní systémy nahrazující hotovost.

Hotovost se pomalu loučí

CBDC jsou ve své pilotní fázi ve 14 dalších zemích, včetně Jižní Koreje a Švédska. Tyto údaje pocházejí z informací, které zveřejnila Atlantická rada, založená v roce 1961, která se označuje za nestrannou organizaci, která se snaží prosazovat vedení USA v různých světových otázkách.

Mezi centrální banky největších světových ekonomik, které zkoumají digitální měnu, patří také Federální rezervní systém USA, který zkoumá CBDC již několik let a předseda Jerome Powell v lednu naznačil, že rozvoj digitálních dolarů je „velmi vysokou prioritou“ v boji proti finanční kriminalitě.

Rozvoj CBDC na úkor hotovosti pak vyvolává vážné obavy ohledně finanční svobody a soukromí lidí. Zatímco papírová hotovost je svobodná a stále ještě do určitých částek plně soukromá, pod vlajkou boje proti zločinu se  tyto aspekty společnosti potlačují vládami po celém světě v rámci koordinovaných snah. Jedná se mimochodem o plány ostře globálně prosazované pod vedením nevolené organízace Financial Action Task Force (FATF).

Nejnověji skupina amerických senátorů, která zahrnuje hodlerku Bitcoinu Cynthii Lummis, vyzvala americké olympioniky, aby příští rok bojkotovali digitální jüan, který jinak umožní čínské vládě špehovat jejich aktivitu a transakce.

Závěr

Centrální banky po celém světě zkoumají další možnosti své nadvlády nad ekonomikou a financemi lidí. CBDC jsou digitální měny, které s Bitcoinem sdílejí digitální podobu či možnost plně sledovat platební aktivitu účtů, ale nezahrnují jeho decentralizovanou povahu, která zajišťuje neměnnost dat či neovlivnitelnost transakcí a množství jednotek žádnou vládou či bankou.

Vše nyní nasvědčuje tomu, že hotovost časem zanikne a nenechte se klamat, CBDC není její digitální ekvivalent. Svět bez hotovosti by znamenal sen každého diktátora, ale i daňového úřadu. Pokud by peníze přešly na CBDC, znamenalo by to, že nedáte dětem kapesné, číšníkovi dýško nebo kamarádovi peníze k narozeninám, aniž by o tom věděla vláda a centrální banka. Vlády by následně mohly snadno zdanit například drobné sousedské platby. Temná stránka CBDC znamená, že si již neschováte peníze do pokladničky pro případ selhání systému a neschováte se, pokud by okolní svět opět pohltila jakákoli forma totality či diktatury, jako se to opakovaně stávalo nejen v minulosti.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 1 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lada Vondra

Já již nyní s úspěchem používám dárkové poukázky Tesco v hodnotě 50 Kč jako spropitné při placení. Dělám to právě z toho důvodu, aby majitel podniku neměl možnost zabavit obsluze její odměnu.

spot_img